Samsun

HAYATA İMZA ATAN KADINLAR

Samsun Valisi Kaynak TÜRKONFED, ORKASİFED ve SAMİKAD işbirliğinde düzenlenen ‘Hayata İmza Atan Kadınlar’ temasıyla düzenlenen programa katıldı.

Samsun Valisi Osman Kaymak ve eşi Emine Kaymak Hanımefendi, Samsun Büyükşehir Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salonu’nda TÜRKONFED, ORKASİFED ve SAMİKAD işbirliğinde düzenlenen ‘Hayata İmza Atan Kadınlar’ temasıyla düzenlenen programa katıldı.

ORKASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Emin Bahri Uğurlu ise Samsun’un Türkiye’nin Karadeniz’e, Doğu Avrupa’ya, Rusya’ya, Kafkasya’ya Orta Asya ülkelerine açılan kuzey kapısı konumunda olduğunu ifade ederek, “Sahip olduğu ulaşım imkânları Samsun’a ticari ve ekonomik açıdan büyük potansiyel ve önem kazandırmaktadır. Ulaşım imkânlarının yanında hizmetler sektöründe de gelişmiş bir alt yapıya sahip olan Samsun bu alt yapısıyla adeta lojistik olarak bir üs konumundadır.” diye konuştu.

Ülkenin son yıllarda istihdam ve işgücüne katılımda önemli bir mesafe kat ettiğini vurgulayan TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, “AB ve G20 ülkeleriyle kıyasladığında kat edecek çok yollarımız var. Ülkemizde kadınların işgücüne katılım oranları yüzde 34 seviyesinde. AB’de bu oran ise yüzde 50, hatta Kuzey Avrupa’da daha yüksek. İstihdam oranlarında ise yüzde 28 düzeyinde seyrediyoruz. Son 10 yılda ülkemizde kadın istihdamında yüzde 7 artışımız var. Ama toplumun yarısını oluşturan kadınları sadece pozitif ayrımcılık değil tam eşitlikle iş hayatına katılması durumunda büyüme ve kalkınmada önemli bir sıçrama yaratması mümkün görünüyor.” şeklinde konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin ise toplumda kadınların yerinin önemli olduğunu vurgulayarak, “Kadınları yapmış olduğu bu mücadele ve bilhassa girişimcilikte ve iş hayatında destekçisi olmamız gerektiğine inanıyorum. İstihdamın artmasında, kalıcı olmasında, gelişmesinde kadınların destekçisi olmalıyız. Üretim olmadan hiçbir ülkenin, hiçbir toplumun kalkınmasının mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz. O bakımdan üretimde sadece erkeklerin değil kadınlarımızın da yer alması birbirini tetikleyecektir.” dedi.

Samsun Valisi Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Çok Değerli Arkadaşlar; Bu programdan önce Samsunlu iş kadınlarımızın, emekçilerimizin hazırlamış oldukları çarşının açılışını gerçekleştirdik. Bu çarşının geçen senede açılışını yapmıştık ve çok ilgi görmüştü. Bu sene de ikincisini açmaktan büyük bir mutluluk duydum. Gerçekten burada şunu gördük; Samsunlu kadınlar imkân verildiğinde çok güzel işler yapabiliyorlar. O anlamda onları tebrik ediyorum. Tabi ki, biz yöneticilere düşen bu iş kadınlarımızın ve emekçilerimizin önünü açmak, onlara destek olmak ve bu mücadelede onları yalnız bırakmamaktır. O yönüyle Samsun İş Kadınları Derneği’nin çalışmalarını çok önemsiyoruz.

Bakın bu çerçevede gerçekten İş Kurumuzla, KOSGEB ile OKA Ajansımızla çok ciddi eğitim çalışmaları yapıyoruz. Arkadaşlara her türlü imkânlar veriliyor. Bazen ben şunu diyorum bu imkânlar aslında iş yapmak isteyen bütün kesimler için var. Hatta diyoruz ki, bu bölgelerde devlet para dağıtıyor ama bunu iyi takip edip kullanmak lazım. O yönüyle de kadınlarımızın çok iyi eğitim alarak ve kendilerini geliştirerek bunları kullanmaları halinde göreceksiniz çok daha iyi yerlere geleceğiz.” diye konuştu.

Etiketler

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir