Cemal İncesoyluerEkonomi

ASGARİ ÜCRET VE YEREL GAZETELER…

 

Anadolu’da bir deyim vardır, “Bekara karı boşamak kolay” denir. Biraz argodur ama, mahalli ağızda kadına, hanıma, eşe tabir böyledir.

Her seçimde, siyasetçilerin birinci malzemesi asgari ücrettir. Bu seçimde de asgari ücret üzerinden spekülasyon yapılacaktı ama, hükümetin hamlesi, bu tartışmayı şimdiden bitirdi. Açıklanan, bekarlar için net 2020 TL, evliler için bu rakam 2155’i buluyor.

Yine de, hükümet Haydar Baş’ın elinden kurtulamaz. Bundan 3 yıl önce asgari ücret 5 bin lira olacak diyordu. Ne zaman olacaktı peki? Bağımsız Türkiye Partisi iktidar olduğunda. Peki, bu ihtimal oranı ne kadardı? BTP’nin 20 yıldır seçim oranlarının ortalaması %003’e tekabül ediyor. İşte budur, bekarın boşama hikayesi…

Eğer asgari ücret çok artmasın dersen, asgari ücretle çalışan arkadaşlara haksızlık edersin, asgari ücret şu kadar olsun dersen, bu sefer işverenler hop oturur, hop kalkar. İşveren işadamlarına göre yine de hava hoş. Duyum ve medyadaki haberlere göre, yılbaşından sonra 10 kişi çalıştıran 7’ye düşmeyi, 20 kişi çalıştıran orta ölçekli işletmeler kadroyu 15 kişiye düşürmek suretiyle, asgari ücret maliyetini kendine göre dengeleyecek.

Bu durumda kim zararlı çıkıyor?

Hele mevzu “vasıflı mevkute” faslına gelirse, vahim durumlar var. Resmi ilan alan yerel gazeteler, mesela Tokat’ta 4 gazetemiz var. Devletin zorunlu istediği asgari kadrosu 6’dır. Buna iki de matbaacı koyduğunuz da, bu sayı 8 olur. Yılbaşından itibaren asgari ücret ortalama 2070 şeklinde düşündüğümüzde, bir çalışanın maliyeti 3 bin liradır. Yani, sadece eleman gideri 24 bin lira gibi bir rakama tekabül eder. Henüz, kağıt, kalıp ve kira gibi diğer giderleri bu hesaba eklemiş değiliz. Resmi ilan geliriyle gideri hesapladığınızda ise, gazete sahibinin her ay cebinden 5 bin lira gibi bir rakamı zarar olarak çekmesi gerekiyor.

Oysa, bir fikir işçisinin şu anki asgari ücretten daha fazla almasını isterim. Ama ortadaki fiili gerçek budur. Aşağı tükürsek sakal, yukarı tükürsek bıyık. Diğer işletme sahipleri gibi, eleman azaltma veya çıkarma durumu da olamaz. Çünkü, yerel gazetelerin resmi ilan koşulları arasında, yasalarla belirlendiği üzere asgari kadrosudur. Bunu düşürmeniz mümkün değildir.

Tokat’ın da içinde bulunduğu birçok şehirde, yerel gazetelerin kardan doğal ortağı vardır: Basın İlan Kurumu… 4 gazetenin yayınladığı resmi ilan tutarından %15 komisyon alır BİK.

Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Birkan Demirci, yurt içi ve yurt dışı çeşitli işkollarında bir çok ortaklıkları var. Bu yazıyı kaleme almadan önce Kırıkkale’de duayen bir gazeteci ağabeyimizin cenazesinde buluştuk. Sonra hal hatır faslından sonra, Birkan Başkan işadamı kimliğiyle anlattı. Çorumda, orta ölçekli bir esnafın bu asgari ücret tutarıyla eleman çıkarma yoluna gitmekten başka yolu olmadığını söyledi. Çorumun sanayi ve ticaretin bir çok Anadolu şehrinden daha iyi durumda olduğunu hatırlatan Birkan Demirci, yılbaşından sonra işten çıkarmaların kapsamlı olmasından endişe duyduğunu belirtti. Birkan Başkanın dediği gibi, evet çalışanların ücreti dolgun olmalı ama, işveren faktörü de dikkate alınmalıdır.

Öte yandan yerel gazetelerin özel reklam ve abone noktasında yetersizliği ortadadır. Tokat’ta bir tane marka firmamız var, oda yerel medyaya ne ilan verir, nede bir destekte bulunur. Ulusal medyada boy boy reklamını görürsünüz ama, hiç yerel gazete ve televizyon da bir derde derman reklamını göremezsiniz. Biz ise, sanki sahibi bizmişiz gibi üzerine titrer, laf söyletmeyiz. Dimes/Diren Holding…

Tokat dışına çıksak bile, girdiğimiz markete Dimes ürünlerini sorarız ki, ürün yoksa bile market raflarına alıp koysun ve satsın isteriz.

Tokat’ın tek markası Dimes’e birisi saldırsa, işte bu yerel gazetelerde karşı çıkar, firmamızı savunuruz. Peki Dimes ne yapar? Yerel gazetelerle ilgili bir reklam kaynağı ayırmaz, ürünlerinin baskı işlerini Tokat’taki matbaalara vermez, hal ve ahvalini sormak için ziyaret etmez.

Yerel gazeteler, teknolojiye yenilmedi, vefasızlığa yenildi.

Etiketler

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir