Köşe Yazıları
Trend

SİVAS’TA 100 YIL ÖNCE 100 YIL SONRA…

Sivas Kongresinin yakın tarihimizde ayrı bir önemi vardır. Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 2019 tarihinde Samsun’da başlattığı “Milli Mücadele” kıyamı, Tokat’tan sonra Erzurum Kongresi, peşinden de 4-11 Eylül tarihlerinde Sivas’ta 7 gün süren bir kongre gerçekleşti.
Gerek Erzurum, gerekse Sivas Kongreleri, İstanbul Hükümeti tarafından büyük bir kuşatma ve tehdit altında yapıldı. Her iki kongrenin de yapılmaması için her türlü yola başvuruldu.
Belki, yapacağım benzetme fevkalade yersiz olur ama, başka türlü de izah bulamıyorum. Türkiye Gazeteciler Federasyonu 59. Başkanlar Konseyi için, Sivas Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hakan Sezerer’in teklifiyle hazırlığa başlandı.
Federasyonun kongresinde Genel Başkan Adayı olan Mehmet Ali Dim ve birkaç arkadaşı tarafından tezvirat, karalama, yalan ve iftiraya dayalı onlarca girişimi oldu. Ne demediler ki, ne yapmadılar ki? Bunları burada ayrıntılı olarak anlatmaktan gerçekten utanırım. Bütün çirkefliği ve çamurluğu mubah gören bir anlayışla; heybelerine doldurdukları ne kadar iftira, yalan ve karalama varsa, hiç utanmadan resmi makamlara ve Sivas Cemiyet Başkanı Hakan Sezerer’e boca ettiler.
Sırtını yasladığını sandığı, kağnı gölgesini kendi gölgesi evhamına kapıldığı yüksek bir kibir ve hırsıyla her türlü tezviratı tek tek piyasaya sürdü. Allah’tan, bu yalan ve iftiralarına ne resmi kurum ve erklerinden, nede Cemiyet Başkanlarımızdan bir müşteri bulamadı da, elleri böğürlerinde kaldı. Öyle diyorum çünkü, Sivas’ta yapılan başkanlar konseyi, son birkaç konsey toplantılarımızdan daha görkemli, katılımı ve gradosu yüksek bir buluşma gerçekleşti.
Dile kolay, 65 dolayın cemiyet başkanı, TGF Yönetim, denetim, istişare ve onur kurulu üyeleri, toplamda 138 gazeteci Sivas’ta katılım sağladı. Sivas’ta, öyle bir yoğun program hazırlanmıştı ki Başkan Hakan Sezerer, nerdeyse “serbest zaman” diye bir kavram hayatımızdan çıkmıştı.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, “Biz Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak öncelikle meslektaşlarımızın sorunlarını çözmeye yönelik olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sivas kongresinin 100’üncü yılında 100’ün üzerinde gazeteciyle Sivas’ta olmaktan mutluluk duyuyoruz” diyordu.
Muhteşem organizasyona neler sığmadı ki? “Milli Mücadele Sivas” paneli dahi, başlı başına tarihi bir önem taşıyordu.

ANADOLU BASINI BATIYOR
Anadolu’daki yerel gazetelerin içler acısı durumu ele alındı, Başkanlar Konseyinde. Bu konuda,yaptığı konuşmada önemli mesajlar veren TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca şöyle seslendi:
“Az önce Sivas belediye başkanı, ‘Anadolu basınının hali ne olacak?’ dedi. Ben de cevap verdim; Anadolu basını batıyor. Evet, Anadolu basını gerçekten batıyor. Güvensiz ve şantaj gazetelerin türemesi ve onları önleyemememizden dolayı bu işi gerçekten yapan arkadaşlarımız büyük mağduriyet yaşıyor. 3 ay önce söyledim. 2019’da en az 250 gazete kapanacak diye. Ne yazık ki bu sayı daha şimdiden 50’ye ulaştı.”
Öte yandan, ismi üzerinden çeşitli spekülasyonlar yapılan TGF Genel Başkan Yardımcısı ve GAP Üniversitesi İletişim Bölüm Başkanı Kemal Kapaklı, yaptığı konuşmada önemli açıklamalarda bulundu ve son sözünü şöyle söyledi: “Bilen bilmeyen, duyan duymayan herkes anlasın ki, PKK bir terör örgütüdür.” Şimdi, bunca tezvirat yapanlar ne diyecek, doğrusu çok merak ediyorum…

Cemal İncesoyluer

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: