Köşe Yazıları

TÜRKİYE’Yİ SIRTINDAN HANÇERLEYENLER!…

Bir düşünür, “Gerçek dostlar yıldızlar gibidir, karanlık basınca çıkarlar” diyor. Türkiye’nin ne zaman bir sıkıntısı olsa, dost-düşmanları da kendini deşifre eder. Bizi üzen, kucağımızda oturupta sakalımızda yolanlardır. Mesela, Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bunlardan birisidir.

Türkiye’den gönderilen bütçeyle maaşlarını alan Cumhurbaşkanından tahrirat katibine kadar, Kuzey Kıbrıs’ın memur cumhurbaşkanının Türkiye karşıtı yaptığı açıklama, ihanetten öte anlamlar taşımaktadır. Oysa, 200 binlik nüfuslu bir coğrafyaya ne meclis, nede Cumhurbaşkanı gerekmez. Türkiye’nin göndereceği bir vali pekala yönetebilir. Bu konuyu Türkiye’nin düşünmesi gerekir.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatı hakkındaki açıklaması büyük tepki çekti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve Türkiye kamuoyu, Mustafa Akıncı’nın harekat hakkındaki açıklamasına tepki gösterdi. Tepkilerin ardından herkes, Akıncı’nın harekat açıklamasını merak etmeye başladı. Peki KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı harekat hakkına ne dedi? İşte Mustafa Akıncı’nın harekat açıklaması…

TSK ve Suriye Milli Ordusu, Suriye’deki terör örgütlerine yönelik Barış Pınarı Harekatı’nı başlattı. Harekatın ardından birçok Türk-İslam düşmanı devlet, Türkiye’ye karşı kınama mesajı yayınladı. Dost görünen ülkelerin yayınladığı kınama mesajlarıyla büyük tepki çekti. Özellikle İran, Suudi Arabistan, BAE gibi ülkelerin kınama mesajları kamuoyunda tepkilere neden olurken, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın açıklaması büyük şaşkınlığa neden oldu. Mustafa Akıncı, harekata dair sosyal medya hesabından şunları yazdı:
“1974’te biz adına Barış Harekatı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır.”

Barış Pınarı Harekatının 5.gününde resulayn ile telabyap ilçeleri ve 45 dolayında köy ele geçirildi. ABD güneye çekiliyor, PKK /Ypgnin de geri çekilmesi çağrısını yaptı. Türk Ordusu, rotasını aynelarap ve münbiçe çevirebilir. Operasyonun kapsamı, 35 km derinlik 120 km uzunluk ötesini geçebilir. Tahminler, harekat 300 km uzunluk ile 100 km derinliğe ulaşabilir. İdlipte, hedefin içerisindedir.

Bilanço, 500 ü aşkın teröristin leşine ulaşıldı. ABD nin terör örgütlerine ikram ettiği kanton şehirler, birer karton şehir haline geldi. Emperyalist ülkeler ve emperyal tröstlerin rant coğrafyası olarak gördüğü bölge, Türkiye için bir beka sorunudur. Bunu bilmeyenlerin savaşa hayır kampanyaları tam bir ihanettir…

Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek amacıyla yürütülen Barış Pınarı Harekâtı tüm hızıyla sürüyor. TSK’nın top atışlarıyla desteklediği Suriye Milli Ordusu (SMO) Resulayn’da teröristlerin büyük bölümünü temizledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sınır güvenliğini sağlamak ve terör örgütleri PKK/PYD/YPG ve IŞİD’e karşı başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’nda teröristlere ağır bir darbe daha indirildi. Üç gün önce akşam saatlerinde Resulayn’a giren SMO birlikleri terör örgütü PKK YPG ile çatışmaya girdi. Dün de devam eden çatışmalara TSK da top atışlarıyla destek veriyor. TSK’nın desteğiyle ilerleyen SMO, alanın büyük bir bölümünü teröristlerden arındırdı. Kaçan teröristler ise Ceylanpınar’daki sivil yerleşim yerine girerek taciz ateşine devam ediyor.

Öte yandan Terör örgütü PKK/YPG/PYD’nin sözde asayiş merkezi olan Tel Abyad terörist unsurlardan temizlendi. Suriye Milli Ordusu flaş bir açıklama yaptı. Suriye Milli Ordusu Sözcüsü Yusuf Hamud, “Kuvvetlerimiz Tel Abyad’ı tamamen PKK/PYD’den aldı” açıklamasında bulundu.

Arap Birliği Genel Sekreteri Aboul Gheit, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı için “İşgal ve Suriye’nin egemenliğinin ihalidir” ifadelerini kullandı. Mısır Dışişleri Bakanı, uluslararası topluma müdahale çağrısı yaptı. Toplantıya Başkanlık yapan Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali Alhaki de Barış Pınarı Harekatı’nı kınadı. Alhaki, Suriye’nin Arap Birliği’nde askıya alınan üyeliğinin iade edilmesi yolunda bir çağrısında bulundu.

Mısır, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturmaya yönelik ‘Barış Pınarı Harekâtı’nı başlatmasının ardından, Arap Birliği’ni acil olarak toplantıya çağırmıştı. Arap Birliği Konseyi, dışişleri bakanları seviyesinde olağanüstü toplantısında yapılan son açıklamada Türkiye’yi saldırganlık olarak adlandırdığı şeyi durdurmaya ve koşulsuz olarak derhal tüm Suriye topraklarından çekilmeye çağırdı. Öte yandan, Arap ve Müslüman dünyasından aydınlar ve diplomatlar Birleşmiş Milletleri Türkiye’nin yanında durmaya çağırdı.

Bütün bunlar gösteriyor ki, Türkiye’nin tarihsel perspektifi ve tecrübesini yeniden hatırlaması gerekiyor. Milli Mücadelemizdeki duruş ve mevzilerin yeniden hafızalarda canlandırarak, o süreçte hangi devlet ve milletin nasıl bir tutum sergilediği hatırlanmalıdır.

Türkiye’yi sırtından hançerleyenler o kadar geniş bir yelpazede tezahür ediyor ki, Türk Milletinin el uzatıp sofralarını ve yüreklerini açtığı kim varsa, bugün karşımızdalar. Bu operasyon başarılı olacaktır. Türkiye’nin 2 bin yıllık devlet geleneği ve tecrübesi tarihte ne zemherileri anlattığını göstermektedir. Ancak, unutmayacağımız devlet ve milletleri not alıyoruz, gereğini de yapacağız.

Cemal İncesoyluer

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: