Köşe Yazıları

Sol yanımızın sızısı, engelsiz yürekler…

Dün, Türkiye Sakatlar Derneği Tokat Şube Başkanı Ali Aras ve bünyesinde yeni oluşturulan Kadın Kolları Yönetimi Tokat Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti. Değerli heyeti, TGC Başkan Yardımcısı Murat Onur ve yönetimimizden Fatih Yılmaz ile birlikte karşıladık.

Başkan Ali Aras, bünyelerinde Kadın Kollarını oluşturduklarını söyledi. Buna göre, Başkan Türkan Al Balcı, yönetiminde ise Güllü Kendir, Emine Sönmez, Kezban Karaca, Selvihan Güvener, Tokat Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri Cafer Solakçı ve Durmuş Armağan ile birlikte cemiyetimize yaptıkları ziyarette, çalışmalarını detaylı olarak öğrenmiş olduk.

Başkan Ali Aras, üyeleri için bir “Engelsiz Yaşam Merkezi” kurmak üzere yoğun çalışmalar içinde olduklarını, bu konuda başta Vali Bey ve Belediye Başkanımızın destek ve katkılarını beklediklerini anlattı. Başkan Aras’ın doğru adres ve isimlerden talebinin olduğunu hemen söyleyeyim. Çünkü, gerek Vali Dr. Ozan Balcı, gerekse Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun engelli kardeşlerimizin için özel bir hassasiyeti olduğunu herkes biliyor.

Heyette yaptığımız sohbette, özellikle şehir içi otobüslerindeki “engelli merdiveni” konusunun henüz çözülemediğini, hatta bundan geçtik, şoförlerin engelli yolcuya karşı tutum ve tavrının son derece terbiyesizce olduğunu, ortak tespit olarak konuştuk. Gerçekten, benim de birkaç kez şahit olduğum olay, şoförlerin yeniden bu konuda uyarılması gerektiği kanaatindeyim.

Bu kardeşlerimize karşı, hepimiz tavır ve tutumuzu, konuşma üslup konusunda daha özenli olmalıyız. Bilmeliyiz ki, herkes birer engelli adayıdır. Bu o kadar gerçektir ki, belki doğmak bir realite değildir ama, ölüm hayatımızın en önemli gerçeğidir. Engelli olmakta öyledir. Acıyan gözlerle bakmak, bu kardeşlerimizi incitir. Onların, tamda hayatın içinde olmasını ve normal hayat akışı içerisinde bulunmasını sağlayacak projeler üretmemiz gerekiyor. Belki, yasayla işyerlerine getirilen “Engelli kotası” başlangıç için iyi bir adımdı. Ama, geldiğimiz şu nokta itibarıyla, bunun da yetmediğini görüyoruz. Onlara yeni yaşam alanları açmalıyız. Mesela, Engelsiz Yaşam Merkezi olabilir.

Engelli çocukları olan ailelerin verdiği mücadeleyi anlamak için empati yaptığımızda ancak anlayabiliriz. Hayat onlar için hiçte kolay değil.

Onlar bizim baş tacımız, sol yanımızın sızısı ve dünyada bir sınav kazanmak için Allah’ın lütfudur. Engelli kardeşlerimizin nasıl bir psikolojide, nasıl bir hayati ruhuyide, nasıl bir düşünceler içeriside olduğunu anlamak için, kendimize dönük bir kıyas ve karşılaştırma yapmalıyız. Yani, 5 dakikalık bir tefekkürle kendimizi onların yerine koymalıyız. O vakit onları gerçekten anlamış oluruz.

Tokat Sakatlar Derneği Tokat Şubesi Başkanı Ali Aras ve yönetimi ile yeni oluşturulan Kadın Kolları, bu şehirde çok önemli bir görevi ifa ediyorlar. Öyle ki, onların sayesinde biraz olsun vicdanımız rahat, gecelerimiz de uyuyabiliyoruz.

Aslında bu rahatlık keyfiyetini doğru bulmuyorum ama, bu derneğimize her türlü vereceğimiz destek ve katkılarla biraz olsun sorumluluğumuzu yerine getirmiş olabiliriz. Tekrar tebrik ediyor, her zaman amasız ve fakatsız yanlarında olduğumuzu ifade ediyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: