Köşe Yazıları

Saklı şehir Tokat, İstanbul’da…

Artık şehirler küresel bir yarışın içerisinde. Önce kendi hinterlandında, sonra ülke genelinde, ardından da dünya şehirleri arasında kendini göstermek durumunda. Tanıtımdan maksat, turizme yönelik beklentilerin üst düzeyde ekonomik girdilerin sağlanmasıdır.

Tokat, saklı bir şehirdir. Tarihsel fonksiyonu, antik şehir olma özelliği ile Danişment, Selçuklu ve Osmanlının izlerini taşıyan medeniyetlerin buluştuğu bir şehirdir. Kısaca, Vali Ozan Balcı’nın dediği gibi, “Demlenmiş bir şehirdir” Tokat…

Bu organizasyonu küçümseyenlerin olduğunu görüyorum. Herkeste biliyor ki, İstanbul’da yaşayan şehirler sıralamasında Tokat, ilk üç sıradadır. Bu etkinlikte, sadece diaspora da yaşayan Tokatlıların katılımını sağlayıp bir memleket esintisini yaşatsak, bu bile organizasyonun amacına ulaştığını gösterir. Bu tür etkinliklerimizi eğer dünya şehirlerine taşıyabilirsek, hedefimize ulaşmış oluruz.

Tokat Tanıtım Günleri İstanbul Yenikapı’da yapıldı. Kebabından yaprağına, çemeninden çöreğine kadar yöresel lezzetler aynı çatı altında buluştu. Coğrafi işaretlere sahip ürünleri de burada görücüye çıktı. Tanıtım noktasında istenilen hedeflere ulaşıldı mı? Bunu zaman içerisinde göreceğiz.

Bardağın dolu tarafına baktığımızda şöyle düşünüyorum: Bir kere, bir çok üretici ve esnafımız ekonomik darboğazın yaşandığı şu günlerde, satış yapıp parasal sirkilasyonu sağladılar. İkincisi, Tokat İstanbul’da yaşayanlar sıralamasında ilk üçtedir, dolayısıyla hiç değilse gurbetteki Tokatlılara bir memleket esintisi ve tadı yaşatıldı. Belki, üçüncü kuşak İstanbul’da yaşayan Tokatlı gençlerimize ataların şehriyle ilgili bilmedikleri bazı değerlerimizi tanıtma fırsatı bulduk.

Tabii bunları yazarken, böylesine kapsamlı organizasyona destek veren Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ile Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’na bir teşekkür parantezi açmamız gerekiyor. Bu parantezi hemen kapatmadan önce, güzel bir birliktelik ve işbirliği sağlayan ve “Tokat Tanıtım Günleri” başlığı altında bir araya gelen diasporadaki kuruluşlarımızı da burada zikredip, teşekkür etmemiz gerekiyor.

Tokat’ın lezzetlerinin İstanbul Yenikapı’ya taşındığı TOKKON, TOKDEF, ERDEF, İSTOKDEF, ASTOKDEF, REDEF, NİKDEF, ESTOKDEF, Tokat Zile Dernekler Federasyonu birlikte düzenlediği Tokat Tanıtım Günleri’nin açılışı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ve Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun katılımıyla gerçekleşti. Sunumunu Turan Çakır ve Emrah Binici’nin yaptığı etkinliğe, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Başkanvekili Celal Adan, Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekilleri Kadim Durmaz, Özlem Zengin, Mustafa Arslan, Yücel Bulut ve Tokatlı İstanbul milletvekilleri Zafer Sırakaya, Özgür Karabat, Eyüp Özsoy,Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroglu, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hancerli, Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın, MHP İl Bakanı Ömer Çetin, Niksar Belediye Başkanı Ozdilek Özcan, Ak Parti Tokat il Başkanı Metin Polat, Turhal Belediye Başkanı İlker Bekler, Reşadiye Belediye Başkanı Mustafa Yılmaz, Almus belediye Başkanı Bekir Özer, Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl, Pazar Belediye Başkanı Erdoğan Yılmaz, Artova Belediye Başkanı Lütfü Yalcın, Tokat sanayi odası Başkanı Dr. Ali Çelik, İstanbul SSK İl Müdürü Murat Göktaş ve çok sayıda Tokatlı STK yöneticileri, sanatçılar, siyasetçiler, iş İnsanları ve vatandaşların katılımı görüldü.

Tokat tanıtım günlerinde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Dün densizin birisi bir alevi kardeşimizin evine çarptı atmış. Hançerem yırtınırcasına söylüyorum. Kendi evime atılsaydı ancak bu kadar üzülürdüm. Bu kadar açık ve net” Kendime atılmış olarak kabul ediyorum. Bu milleti bu meselelerin içerisine çekmeye çalışanlara vereceğimiz en büyük cevap, gelişmek, büyümek, zenginleşmek, değerlerimizle, inancımızla, beraberliğimizle Tokat gibi olabilmektir” şeklinde konuştu.

İstanbul’da düzenlenen ‘Tokat Tanıtım Günleri’ne katılan Vali Dr. Ozan Balcı, “Biz Tokat’ı sevdikçe daha çok emek veriyoruz. Emek verdikçe daha çok seviyoruz. Bizde yılmak, yılgınlık göstermek yok. Tokat’ın bütün meselelerini yüreğimizde hissediyoruz.” dedi.

“Tokat Tanıtım Günleri”nde önemli mesajlar veren Vali Balcı, “İnsan sevdiği işe emek verir, emek verdikçe daha çok sever. Biz de Tokat’ı sevdikçe daha çok emek veriyoruz. Emek verdikçe daha çok seviyoruz. Yılmadan, yılgınlık göstermeden Tokat’ın bütün meselelerini yüreğimizde hissediyoruz. Tokat’ın bütün meselelerini çözmek için milletvekillerimiz başta olmak üzere belediye başkanlarımız, siyasi partilerimizin başkan ve üyeleri, iş dünyası, esnaf dünyası, çiftçilerimiz, bürokrasimiz, üniversitemiz, ticaret ve sanayi odalarımızla beraber uyumlu birlikteliği sağladık. Tokat’ın bütün meselelerini çözmek için aşkla, canla, başla çalışıyoruz” diyor.

Özetle, Tokat İstanbul’da bir çıkarma yapmıştır. Bunun adına ister lezzet çıkarması deyin, isterseniz Tokat’ın bütün ilçeleriyle birlikte değerlerinin gündeme getirilmesi deyin, şahsen çok başarılı bir organizasyon olduğunu düşünüyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: