ORHAN SARI BUĞDAYDA GÖRÜLEN SARI PAS HASTALIĞI KONUSUNDA UYARILARDA BULUNDU.

ÇORUM İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRÜ ORHAN SARI, HUBUBAT PAS VE SEPTORİA HASTALIĞI KONUSUNDA ÇİFTÇİLERİN DUYARLI OLMASINI İSTEDİ.

SARI, yaptığı yazılı açıklamada, tam olarak bu dönemde hububat pas ve septoria hastalıklarının önemli bir risk oluşturduğunu belirtti.

Sarı pas hastalığının hububat bitkisinin yapraklarının üst yüzeyinde makine dikişi şeklinde sarı renkte kabarcık oluşması olduğunu belirten Orhan SARI, septoria hastalığının ise yaprak üzerinde damarlar ile sınırlandırılmış küçük, düzensiz, kırmızı kahverengi lekeler olduğunu kaydetti

İlimizde yaşanan yağışlı ve yüksek nemli ortam sıcaklık değerlerinin de optimum koşullara ulaşmasıyla, Hububat ekim alanlarında Pas, Septoria ve sık ekim yapılan yerlerde Buğday Külleme Hastalıklarının önemli bir risk oluşturmuştur.

Sarı pas ve Septoria Yaprak Leke Hastalığı gibi  hastalıklarla etkin ve zamanında mücadele yapılamadığı takdirde üründe yüksek verim kayıpları olmaktadır.

MÜCADELESİ:

1- Kültürel Önlemler: Sık ekim yapılmamalı, yabancı ot mücadelesi zamanında yapılmalı, analiz sonuçlarına göre gübreleme yapılmalı, özellikle yüksek oranda azotlu gübre kullanılmamalı, Pas ve Septoria Hastalıklarına dayanıklı çeşitlerin ekimi yapılmalıdır.

2- Kimyasal Mücadele: Hububat Pas ve Septoria Hastalıklarına karşı hastalığın şiddetli olarak görüldüğü yerlerde yeşil aksam ilaçlaması şeklinde kimyasal mücadele yapılır. Hastalık belirtileri görülmeye başladığında ilk ilaçlama yapılmalıdır. İlk ilaçlamadan on gün sonra ikinci ilaçlama yapılır. Genellikle iki ilaçlama bu tür hastalıklar için yeterlidir.

Hububat Pas ve Septoria Hastalıkları ile etkin bir mücadele amacıyla İl ve İlçe Müdürlüğümüz elamanları hububat ekim alanlarında gerekli kontrolleri yapmaktadır. Çiftçilerimizin de kendi hububat ekim alanlarını sürekli kontrol ederek hastalık belirtilerini gördükleri takdirde İl/İlçe Müdürlüklerimizle irtibata geçilmesini istedi. Hububat Pas ve Septoria Hastalıkları ile etkin mücadele yaptıkları takdirde Hububatta verim kayıpları önlenmiş olacaktır. Tüm üreticilerimize hayırlı bol kazançlar dilerim. Dedi.