Köşe YazılarıTokat'dan Güncel Haberler

Amerika yanıyor, Türkiye’de neler oluyor?


ABD’nin Mineapolis şehrinde, polisin siyahi bir kardeşimizin ensesine çökerek öldürmesi üzerine isyan başladı. Başka eyalet ve şehirlere de sıçrayan olaylar, an itibariyle 3 poliste öldü. 300 yıllık ırkçı sabıkası olan ABD’de, bu faşist ve ayrımcı anlayışı hiç değişmedi. Siyahilere ve Kızılderililere soy kırım dahil, ırkçı politikalar üreten ABD, şaka gibi Ortadoğu’da işgal ettiği ülkelere demokrasi götürdüğünü söylemekten de hiç utanmadı.

Amerikan’ın bu haline seviniyor muyum? Bu soruyu kendim sorup, kendim cevap vermeyeceğim. Son yüzyıldaki envantere bir göz attığınızda; Hiroşima’dan Afganistan’a, Ortadoğu’nun tamamında, Afrika ve Uzakdoğu’da, Vietnam’da, Kore’de… Bu son yüzyılda sürekli olarak dünyayı savaşlara sürükleyen ülkenin adıdır Amerika. Masum ve günahsız değildir. Bütün yöneticiler prototip gibi, zulüm üzerine kodlanmış gibidir. Halkının çoğu cahil ve embesildir. Durumu iyi olanlar obezite, kötü olanlar sokakta yaşar, ABD’nin verdiği iaşe ile hayatlarını sündürürler. Kendilerini yönetecekleri seçimlerin katılım oranı yüzde 60’ı geçmez. Morfinlenmiş gibidirler. Dünya’dan haberleri yoktur.

Dünya’nın huzur ve sükun bulması için emperyalist Amerika’nın yok olması gerekiyor. Çünkü ABD demek, kan, gözyaşı ve zulüm demektir. Yeryüzünün baş şeytanı Amerika’nın gelmiş geçmiş bütün yöneticileri istisnasız olarak şeytanın çocuklarıdır…

Peki, ülkemizde, Türkiye’de neler oluyor?

Siyasi tarihimizin son 20 yıllık dilimine baktığımızda.. son 4 günlük açıklamalara bir göz attığımızda, MHP Lideri’nin yaptığı açıklama, hem gündemi değiştirdi, hem de birçok soruyu düşünmemize sevk etti. Bahçeli, siyasi partiler kanunun değişimini ifade ederek, “Siyasi ahlak yasasının” hazırlanması gerektiğini söyledi. Yani, “Kiralık milletvekili” saçmalığına son verilmesi, yapay partilerin mecliste yapay grup kurmasının önüne geçilmesi…

Hatırlarsanız, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin 15 milletvekilini vererek, İYİ Partinin mecliste grup kurmasını sağlamıştı. Şimdi de, Gelecek ve Deva Partilerine aynı kiralık milletvekili önerisinde bulunuyor. AK Parti milletvekillerine “Saray lejyonerleri” diyenler, kiralık milletvekili olmayı içlerine sindirebiliyorlar. Aslında, siyasi partilere ilişkin yasasının kökten ele alınması yazım. Milletvekillerinin parti değiştirmeleri de ahlaki değil. En azından seçildiği partinin tabanına saygısızlıktır.

“Milletvekili pazarı” adıyla anılan bir sürü vaka var, siyasi tarihimizde. Neyse, esas konumuz MHP Lideri Bahçeli’nin çıkışıdır. Bahçeli son 20 yılda, kritik açıklamalarıyla Türkiye’nin gündemini değiştirmekle biliniyor. Üstelik, sadece gündem değiştirmemiş, olayların yönünü de değiştirerek, olaylara yön vermiştir. Bu tecrübeleri dikkate aldığımızda, böyle bir düzenlemenin peşinden acaba bir erken seçim gelebilir mi diye düşünüyoruz.

Cumhur İttifakının adayı belli. Millet İttifakının yine bir “Çatı adayı” olacak mı? Artık, Abdullah Gül ismi cazibesini yitirmiş durumdadır. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan dahi, Gül’ün üstünü çizmiş gözüküyor. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Gül ile ilgili menfi rezervi devam ediyor.

Görünen o ki, olası bir erken seçimde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP’li Muharrem İnce ikinci raunda soyunabilir. Böyle bir durumda da, Erdoğan yine ilk turda Cumhurbaşkanı seçilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: