SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ İLE BAKANLIĞA ÇIKARTMA ÇORUM TARIMI İÇİN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİYLE DAHA GÜÇLÜYÜZ ÖNCELİĞİMİZ ÇORUM TARIMI ÇORUM’UN TARIM TEMSİLCİLERİ ANKARA’DA

Çorum İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan SARI, Ziraat Odası Başkanı Mehmet SAYAN, Ticaret Borsası Başkanı Naki ÖZKUBAT, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yılmaz KAYA, Mecitözü Ziraat Odası Başkanı Satılmış KÖSE, Bayat Ziraat Odası Başkanı Mustafa YILDIRIM’ la birlikte Tarım Orman Bakanlığı üst düzey bürokratları ile çeşitli konularda görüşmek üzere Ankara’ya gittiler. Yapılan görüşmeler neticesinde ilimiz tarımına büyük oranda fayda sağlayacak müjdeli haberler ve yeni projeler olduğu bildirildi.

İlimiz tarım sektörü temsilcilerinden oluşan heyet ilk olarak Tarım Orman Bakan Yardımcısı M. Hadi TUNÇ ile başladıkları ve bir buçuk saatlik süren ziyarette tek tek projelerini anlatarak bilgi verdiler. Bakan Yardımcısı TUNÇ Çorum’daki sivil toplum örgütlerinin proje üretkenliğini takdirle karşıladığını ifade etti ve bu şekilde birlik beraberlik ruhu ile hareket edildiği sürece Çorum çiftçisinin yeni projeler ile karşılaşacağını gözlemliyorum,  Bakanlık olarak bu heyecanı ve potansiyeli Çorum’da görüyorum dedi. Her türlü desteği vereceklerini ve takip edeceklerini söyledi. Heyet bir buçuk saat gibi bir zaman ayırarak bizi tek tek dinleyen projelerimiz hakkında bilgi alan uygulama aşamalarında gerekli destek sözü veren Sayın Bakan Yardımcımıza teşekkür ediyoruz dediler.

Tarım Heyeti daha sonra TMO Genel Müdürü Ahmet GÜLDAL’ı ziyaret ederek ilimize lisanslı depoculuk kapsamında kazandırılan 30.000 tonluk lisanslı depo için katkılarından dolayı teşekkürlerini ilettiler. Ayrıca Çorum Ticaret Borsası Başkanı Naki ÖZKUBAT ve Ticaret Borsası Meclis Başkanı Yılmaz KAYA Genel Müdür Ahmet GÜLDAL’ a Çorum’u simgeleyen bir plaket takdim ettiler. ÖZKUBAT Sayın Genel Müdürümüze ilimize yaptığı katkılardan dolayı özellikle teşekkür ederim dedi. Genel Müdür GÜLDAL; Çorum’da sivil toplum örgütleriyle Tarım İl Müdürlüğü yöneticilerinin birlikte hareket etmelerinin örnek bir dayanışma olduğunu ve bunun Çorum İline hizmette olumlu yansımalarının görüldüğünü söyleyerek TMO olarak Çorum’dan gelen talepleri daha önce olduğu gibi bundan sonra da hızla sonuçlandırılacaklarını ve her zaman her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Çorum ekibi daha sonra hayvancılık Genel Müdürü Zekeriya ERDURMUŞ’ u ziyaret ederek İlimizin hayvancılıkla ilgili çalışmaları hakkında bilgi verdiler. Genel Müdür ERDURMUŞ Çorum’da Ari işletmeler ile ilgili son 2 yılda yapılan çalışmalar ve artıştan memnuniyetini bildirerek emeği geçenlere teşekkürlerini iletti. Böyle bir çalışmanın birbirine inanan güçlü bir ekiple gerçekleştirilebileceğini bu ekip ruhunu korudukları müddetçe Çorum’da çalışmalara çalışmaların olumlu bir şekilde devam edeceğini edeceğine inancım tamdır dedi. Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yılmaz KAYA; Sayın Genel Müdürümüzün yakın ilgisine çok teşekkür ediyorum, Gece gündüz demeden telefonla ne zaman istesek taleplerimizi iletebiliyoruz ve anında sonuç alıyoruz.  Çorum’a özel olarak sağladı katkı için özellikle teşekkür ediyorum, bu durumun süt üretimi yapan çiftçimize güç kazandırdığını söyledi.

Heyet Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Salih ÇELİK ve Kanatlar ve Küçük Evcil Hayvanlar Daire Başkanı Erol BULUT’u ziyaret ederek desteklerinden ve Çoruma sundukları katkılarından dolayı teşekkürlerini ilettiler.

Çorum ekibi ayrıca Bakanlık Strateji Başkanı Kerim ÜSTÜN’ ü ziyaret ederek uygulamayı düşündükleri projeler için mali destek talebinde bulundular. Strateji Başkanı ÜSTÜN Çorum’da teknolojik tarım projelerine büyük oranda katkıda bulunacaklarını ayrıca hayvancılık projesi kapsamında da destekte bulunacaklarının müjdesini verdi.

Ziyaret edilen Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Metin TÜRKER’ de tarım arazilerinde modernizasyon ve sulama desteklerinin Çorum için mümkün olduğunca fazla kullandırılacağının ve Genel Müdürlük olarak Çorum’daki dayanışmaya her zaman destek ve katkıda bulunacaklarının sözünü verdi. Çorum Ziraat Odası Başkanı Mehmet SAYAN ilimiz tarımına ve çiftçisine vermiş olduğu destekten dolayı teşekkürlerini iletti.

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan SARI görüşmelerinin çok faydalı ve verimli geçtiğini belirterek gayemiz ilimize daha fazla ne kazandırırız olduğunu beyan etti. Bunun için elimizden gelen gayreti her zaman sürdürmeye devam edeceğiz, dedi.