AK Parti Çorum Milletvekili ve MKYK Üyesi Ahmet Sami Ceylan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çorum İl Koordinatörlüğü  2020 yılı çalışmalarını değerlendirdi.

Milletvekili Ceylan yaptığı değerlendirme açıklamasına, “Temmuz ayı sonunda tamamlanacak olan 9.Başvuru Çağrısının hem ülkemiz hem de ilimiz çiftçileri için hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum. Hem hibe oranlarında artış yaparak, hem de makine ekipman listesine yeni eklemeler yaparak, Devletimiz, çiftçisinin yanında olduğunu bu proje çağrısıyla bir kez daha göstermiştir,” diyerek başladı ve sözlerini şöyle sürdürdü:

190 MİLYONLUK LİRALIK YATIRIM TUTARLI 651 PROJEYE 91,6 MİLYON LİRA HİBE ÖDENDİ

“TKDK, ilimizde bugüne kadar, ahır, sağımhane, gübre ve silaj çukuru, samanlık ve yem deposu, makine ekipman garajı, soğuk hava deposu, işletme binaları gibi inşaat işleriyle birlikte, pulluktan mibzere, balya makinesinden silaj makinesine, buzağı kulübesinden sağım sistemine, ultrason cihazından sağım robotuna, traktöründen karavanına, güvenlik sisteminden iklimlendirme sistemine, bilgisayarından güneş paneline kadar birçok makine-ekipman alımını içeren 651 projeye destek verdi. Bu projelerle 190 milyon liralık yatırım gerçekleştirildi ve 91,6 milyon lira hibe olarak doğrudan vatandaşımıza ödendi. Geride kalan 8 yılda desteklenen yatırımlarla, tabiri caizse, dağa taşa TKDK logolu tabelalar dikildi. Bunlarla bizde gurur duyuyoruz.

YENİ YATIRIMLAR GÜN SAYIYOR

2019 yılında çıkılan çağrılardan alınan 39 milyon lira yatırım tutarlı 154 projenin işlemleri tamamlandı. Bunlardan 148 adediyle sözleşme imzalandı. Kalan 6 projenin sözleşme işleri sürüyor. Bu yatırımlar tamamlandığında yaklaşık 20 milyon lira daha hibe ödemesi yapılacak. Yeni imzalanan sözleşmelerle ilimizde üçüncü bir tıbbi ve aromatik işleme tesisi ile iki yenilebilir enerji ve bir kırsal turizm yatırımı daha hayat bulmuş olacak. Arıcılık ve tarımsal üretimde kullanmak üzere birçok çiftçi kardeşimiz yüzde 55 hibe ile yeni makine ekipmanlarına kavuşacak. Makine ekipman ve araç alımlarına yönelik Çorum Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Mecitözü Süt Üreticileri Birliğinin projelerinin desteklenmesiyle ilimizde ilk defa üretici birliklerine TKDK desteği verilmiş olacak.

Rekor sayıda başvuruyla süreci devam eden 9.Başvuru Çağrısında ay sonuna kadar teslim edilecek projeler ise yıl sonuna kadar incelenecek ve inşallah kısa sürede onlarda hayat bulacak.”

Milletvekili Ceylan açıklamasına, Çorum İlimizin de içerisinde yer aldığı ve Ülkemizde ilk defa 12 ilde uygulanacak olan LEADER desteği için İskilip Yerel Eylem Grubu Derneği ve Ortaköy Şapinuva Kadeş Derneği’nin başvuru yaptığını hatırlatarak, devam etti.

İSKİLİP VE ORTAKÖY’E MÜJDELİ HABER

Her iki yerel eylem grubunun da Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda uygulayacakları yerel kırsal kalkınma stratejilerine yönelik projelerinin kabul edildiğini bildiren Ceylan, “LEADER desteğinin prosedürlerinin hazırlanması, yerel eylem gruplarının oluşturulması ve nihayetinde AB Komisyonu tarafından akredite edilmesi sürecinde pilot çalışmaların yürütüldüğü İskilip Yerel Eylem Grubu Derneği ve geçen yıl çıkılan çağrı sonrasında hazırlıklarını kısa sürede tamamlayarak projelerinin desteklenmesini sağlayan Ortaköy Şapinuva Kadeş Derneğinin yöneticileri ile kamu ve sivil toplum örgütü temsilcileri başta olmak üzere, her iki ilçe halkımızı da bu süreçte derneklerine verdikleri destekten dolayı kutluyor, hayırlı olsun dileklerimi sunuyorum. Bu projelerle İskilip Yerel Eylem Grubu Derneği 2 milyon 232 bin lira, Ortaköy Şapinuva Kadeş Derneği 1 milyon 922 bin lira bütçe kullanımı için hak kazandı. Her iki yerel eylem grubu derneğimiz, projelerinde belirtikleri faaliyetleri gerçekleştirerek, ilçelerinin kalkınmasına katkı sağlayacaklar”, diye sözlerini tamamladı.

Her yatırımın ülke ekonomisine yaptığı katkıyı çok önemsediğini ve yatırım tutarına bakmaksızın her vatandaşın projesini ayrı ayrı değerli bulduğunu belirten Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, özveriyle yapılan çalışmaları takip ve takdir ettiğini, bundan sonra da TKDK’nın tarımı ve kırsalı desteklemeye devam edeceğini, söyledi.