Ana Sayfa Çorum'dan Güncel Haberler Gündem BUGÜN TÜRK TARİHİNE ALTIN HARFLERLE YAZILACAK

BUGÜN TÜRK TARİHİNE ALTIN HARFLERLE YAZILACAK

AK Parti Çorum Milletvekili ve MKYK Üyesi Ahmet Sami Ceylan, Ayasofya’nın ibadete açılmasıyla ilgili kararı “10 Temmuz 2020 Türkiye Cumhuriyeti tarihine altın harflerle yazılacak bir gün” şeklinde yorumladı.
Danıştay 10. Dairesi’nin, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle açılan davaya ilişkin karar resmen açıklandı ve o karar iptal edilerek Ayasofya’nın yeniden cami olmasının önünde hiçbir engel kalmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yayınladığı kararname ile Ayasofya’nın yönetimi Diyanet İşleri Başkanlığı’na geçmiş oldu.
Tarihi karar ile ilgili olarak AK Parti Çorum Milletvekili ve MKYK Üyesi Ahmet Sami Ceylan da bir açıklama yaptı.
Ceylan, 10 Temmuz 2020 tarihinin Türkiye Cumhuriyeti tarihine altın harflerle yazılacak bir gün olduğunu dile getirdi.
Ayasofya’nın 500 seneye yakın cami olarak Müslümanlara hizmet ettiğini hatırlatan Milletvekili Ceylan, 24 Kasım 1934’te Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye dönüştürüldüğünü belirtti.
Danıştay 10. Dairesi’nin, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal ettiğini açıklayan Ceylan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yayımladığı genelge ile de Ayasofya’nın Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Cami hüviyetine kavuştuğunu söyledi.
86 yıldır tüm milletimizin özlemle beklediği Ayasofya’nın 24 Temmuz 2020 Cuma günü de kılınacak Cuma namazı ile birlikte badete açılacağını kaydeden Ceylan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tüm Türk Milleti adına teşekkür etti.
Türkiye’nin artık büyük bir devlet olduğunu ve milleti ne isterse onu yapan büyük bir devlet olduğunu dile getiren Ceylan, 24 Temmuz’da Fatih Sultan Mehmet’in 500 yıl boyunca ibadet edilen mekan olma özelliğini sağladığı Ayasofya’nın tekrar cami olarak ibadete açılacağını tekrarlayarak bu kararın hayırlara vesile olmasını diledi.
Artık gündemini kendi milletinin belirlediği bir Türkiye’nin olduğunu söyleyen Ceylan, Çorumlu hemşehrilerine de sevgilerini iletti.

%d blogcu bunu beğendi: