İL TARIM MÜDÜRÜ ORHAN SARI ;

ANIZ YAKILMAMASI KONUSUNDA ÇİFTÇİLERİMİZİ UYARDI

2872 Sayılı Çevre Kanunu’nun 20. Maddesinin (k) bendine göre Anız yakanlara para cezası uygulanır. Anız yakma fiilinin Orman ve Sulak alanlara bitişik yerler ve meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat artırılır.

ANIZ YAKAN, GELECEĞİNİ YAKAR

Çorum İl   Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı ; Son zamanlarda  Müdürlüğümüze gelen ANIZ YANGINLARI ile ilgili gelen ihbarlar sonucu  yaptığı açıklamada şunları söyledi;  “Tarımsal üretim sonucunda biçilmiş olan ekinlerin toprakta kalan kök ve saplarına anız, Tarlaya ise Anız tarla denir.

Anız yakmak toprağın organik maddesini yakmak demektir. Organik madde; toprağın oluşumundan erozyona karşı direncine, toprağın fiziksel özelliğinden biyolojik aktivitesine, kimyasal özelliğine ve verime kadar pek çok yönden etki eder.

Anızlar toprağa karıştırılarak, topraktaki organik madde miktarı artırılır. Bu sayede organik maddece zengin toprağın su tutma kapasitesi artar, erozyona ve kurağa dirençli toprak oluşturulur.

Anız yangınları, ormanlara sıçrayarak büyük zararlar verebilir. Sıçradığı doğal mera ve ormanlık arazilerin yüzeyindeki bitki tohumları ve köklerini yakarak büyük kayıplara neden olur.

Ayrıca; Anız yangınlarının etkili olduğu arazilerde birçok faydalı (yılan, atmaca gibi) canlıların, birçok faydalı böceğin (uğur böceği gibi) zarar görmesine neden olur.

Aynı zamanda anız yangınları toprak yüzeyinde yüksek yakıcı sıcaklık oluşturarak toprağın içerisinde mikrobiyolojik canlıların azalmasına ve doğal dengenin bozulmasına neden olur. Anız yangınları ile toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri bozulur, verimliliği önemli oranda azalır.

Kontrolden çıkan anız yangınları, köy, kasaba ve şehirlerdeki yerleşim yerlerini olumsuz etkiler. Karayollarında ulaşım güvenliğini tehlikeye sokar, trafik kazalarına neden olur. Tarımsal araziler içerisinde bulunan enerji iletişim ve haberleşme hatlarını taşıyan direklerin yanarak zarar görmesine neden olduğu gibi yangın sonucu çıkan dumanlar havayı kirlettiği gibi küresel ısınmayı artırmaktadır.

​      İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı sözlerini,  Çiftçilerimizin duyarlı ve bu konuda hassas olmalarını, anız yakılması olayını gördüklerinde ise 177 Orman Yangını, 156 Jandarma İmdat, 155 Polis İmdat ve 110  İtfaiye’ye durumu ücretsiz olarak bildirebileceklerini belirtti.