Çatak Tabiat Parkı Yenilenen Yolu ve Yeni İşletmecisi ile Çorumluları Bekliyor

 

Çorum Valiliği Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü arasında imzalanan sözleşme ile Çatak Tabiat Parkı İşletmeciliği Çorum Valiliği Merkez Köylere Hizmet Götüre Birliğine devredildi. İmza törenine Vali Yardımcısı aynı zamanda Birlik Başkan Recep YÜKSEL, Milli Parklar Bölge Müdür Vekili İlyas KOÇ, Birlik Müdürü Nuri ESER ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Çorum Şube Müdürü Mustafa GÖZLER katıldı. Atılan imzalar sonunda açıklama yapan Vali Yardımcısı Recep Yüksel;“Sayın valimiz Mustafa ÇİFTÇİ’nin onayı ve desteği ile Çatak Tabiat Parkı İşletmeciliği 7+13 yıllığına Çorum Valiliği Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yürütülecektir. Tabiat Parkı’na ulaşım sorunu İl Özel İdaresi tarafından yapılan yol onarım ve asfalt çalışması ile çözülmüş olup, vatandaşlarımız tamamen asfalt yoldan daha rahat ve hızlı ulaşabilmektedir. Ayrıca Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından Çatak Tabiat Parkı’na spor üniteleri ve peyzaj çalışmaları ihale edilmiş olup, söz konusu tesisler Ağustos ayı içerisinde hizmete açılacaktır. Çatak Tabiat Parkının Turizme Kazandırılması projesi Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı 2019 Yılı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programına girmiş olup, Sayın Valimiz Mustafa ÇİFTÇİ’nin İl Özel İdaresinden aktardığı %50 kaynak ile kır lokantası, mevcut binaların tadilatı ve biyolojik gölet yapım işi ihale edilmiş ve sözleşme imzalanmıştır. Aralık ayı itibariyle söz konusu yapılar da tamamlanarak hizmete alınacaktır. 

Yayla için saatlerce yol gitmeye gerek yok:

Çorum kent merkezinden 20 dakikada 1700 metre yüksekliğe ulaşılması mümkün olan, bir yanıyla Obruk Barajı, bir yanıyla Çorum manzaralıÇatak Tabiat Parkı karaçam, sarıçam, göknar, titrek kavak gibi ağaç türlerinin yanı sıra çalı ve otsu bitkilerden oluşan endemik bitki örtüsünün de bulunduğu, ilimizin önemli bir peyzaj kaynak değerlerini oluşturmaktadır. Ayrıca alan kızıl geyik, karaca, kurt, porsuk, tilki, sincap gibi birçok yabani türler ile doğal zenginlik oluşturmaktadır. Çocuklarımızı, gençlerimizi, tüm Çorum halkını doğayla buluşturmak istiyoruz. Devam eden ve planlanan projelerin tamamlanması ile birlikte vatandaşlarımıza doğa yürüyüşü, atlı gezinti, geleneksel okçuluk, spor etkinlikleri, atv ve dağ bisikleti ile safari, çadırlı kamp gibi birçok faaliyeti yapma imkânı sunulacaktır.  

 

Alanda yöreden becerikli kadınlarımıza hazırlatılan sıcak gözleme, yanıç gibi yöresel yiyeceklerin satışı vardır. Yeni açılan kır bakkaliyesinden ziyaretçilerimizin ihtiyaçları karşılanmaktadır. Tüm vatandaşlarımızı ailece güzel bir yayla günü geçirmek üzere Çatak Tabiat Parkına davet ediyorum.” diyerek konuşmasına son verdi.

Bir Cevap Yazın