Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) en büyük başarıyı gösteren İmam Hatip öğrencileri Çorum İmam Hatip Mezunları Derneği’ni (ÇORİMDER) ziyaret etti.

Eşit ağırlıkta Türkiye derecesi yapan öğrencilerden Melih Akyüz (2646), Emre Gümüş (2770), Salih Sekili (5255), Mehmet Yılmaz (7953), Ömer Sıtkı Çağlayan (10,176) ve Osman Bolat’ı (19,975) dernek binasında ÖNDER Yönetim Kurulu Üyesi ve Çorum Temsilcisi Ayhan Boyraz, ÇORİMDER Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Külcü, Ahmet Peker, ÇORİMDER Gençlik Koordinatörü Semih Dumlu ağırladı.

“İMAM HATİP OKULLARI BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATTI”

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) Türkiye genelinde imam hatip lisesi öğrencilerinin ilk yüze girerek büyük başarılara imza attığını hatırlatan ÇORİMDER Başkanı Ayhan Boyraz, başarılı olan öğrencilerin işlerinin güçlerinin ders çalışmak olduğunu, sosyal hayatlarından, eğlencelerinden fedakarlık yaptıkları için başarının geldiğini söyledi.

Başarıların kolay elde edilmediğini ifade eden Boyraz, “İmam Hatip okulları yüzyıllık bir mazisi olan bir eğitim sistemidir. Sizler İmam Hatip okulları resmi isimleri ile 1951 yılında açılıyor ve şu anda 70 yılına merdiven dayamış bir çınarın gölgesinde yetiştiniz. 28 Şubat süreci ile birlikte biz İmam Hatipliler olarak ortaokul kısımları kapandı ve lise öğrencilerimizin sayısı azaldı ve hal böyle olunca da İmam Hatip Okulları olarak üniversiteye gitme konusunda da problemler yaşandı. Bu süreçlerde sizin şu anda söylediğiniz İstanbul Hukuk, Ankara Hukuk Fakültesine gitmeyi düşünüyorum gibi cümleleri hiç kimse söyleyemiyordu” dedi.

“DEMEK Kİ İSLAMİ İLİMLERDE ÖĞRENİLEREK DE BAŞARILI OLABİLİNİYORMUŞ”

Bu seviyeye gelmek için yıllarca mücadele verdiklerini hatırlatan Boyraz, İmam hatip Okullarında hem milli, hem manevi değerlerine sahip, İslami ilimleri öğrenerek de başarılı olabileceğinin ispatını ortaya çıkarmaya çalıştıklarını ifade etti.

Boyraz, bugün İmam Hatip okullarının elde ettiği başarıların İslami ilimlerinde öğrenerek başarılı olabileceğinin bir göstergesi olduğunu kaydetti.

ÇORİMDER olarak İmam Hatip Okullarına fiziki anlamda destek olmaya çalıştıklarını belirten Boyraz, “Proje İmam Hatip Okulları ve sizin çalışma prensipleriniz bu başarı hikayesinin bir başlangıcı idi. Bizler destek verdik, yanınızda olmaya çalıştık, güzel işler çıkarmaya çalıştık ama bu çalışmalarımızı daha da çoğaltmaya çalışacağız” diye konuştu.

“’SELAM SANA MUSTAFAM’ ADLI ESER BİR BAŞARI HİKAYESİDİR”

Mehmet Emin Ay’ın “Selam Sana İmam Hatiplim, Selam Sana Mustafam” adlı eserinde bahse konu olan Mustafa’nın bir İmam Hatipli olduğunu hatırlatan Boyraz, “ Mustafa Kıyıklı bir İstanbul Kartal İmam Hatipli Okulu mezunu ve aynı zamanda bir Çorumludur. Kendisi hepimizin yakından tanıdığı Feyzullah Kıyıklı abimizin oğludur. Mustafa Kıyıklı’nın bu başarısı İmam Hatip okullarının önünün açık olduğunun bir göstergesi ve okullarımıza karşı yürütülen kara propağanları susturan bir başarı hikayesidir” şeklinde konuştu.

“SİZLER BİZLERİN GURURU OLDUNUZ”

Öğrencilere başarılarından dolayı teşekkür eden Boyraz, “ Bizler ÇORİMDER olarak, bir İmam Hatipli olarak, bir ağabeyiniz olarak bugün burada gördüğüm tablo için sizlere müteşekkiriz. Sizlerle gurur duyuyoruz. Bizleri onurlandırdınız, sadece bizi onurlandırmakla da kalmadınız bundan sonrada İmam Hatip camiasının yol haritasını da çizmiş oldunuz. Bu konuda da sizleri tebrik ediyoruz” dedi.

“ARTIK HİÇ KİMSE İMAM HATİP OKULLARI İLE İLGİLİ İLERİ GERİ KONUŞAMAZ”

Öğrencilerin elde ettikleri başarıları ile gelecek nesillere örnek olduklarının hatırlatan Boyraz, “Bir Yasin çıktı içimizden hem proje İmam Hatip Ortaokulu’nda okudu, hem de hafızlık yaparak LGS’de 500 tam puan alarak Türkiye birincisi oldu. Bu başarılar karşısında hiç kimse İmam Hatip Okulları ile ilgili ileri geri konuşamadı. Kim ne söyleyerek olursa, bizler hemen Yasin kardeşimizin vesikalık fotoğrafını göndeririz ve bir araştırın bakalım kimmiş deriz. Bu kardeşimiz üstelik bir hafızdır, yani başarı çalışınca oluyor” diye konuştu.

ÇORİMDER olarak başarılı öğrencilere her zaman destek olmaya hazır olduklarının altını çizen Boyraz, burs konusunda çam sakızı, çoban armağanı derneğin imkanları doğrultusunda destek olmaya çalışacaklarını ifade etti.

Bundan sonraki yaşamlarında gençlere lazım olacak bazı öğütlerde bulunan Boyraz, onlardan ahlaklı olmalarını, sevdikleri işi yapmalarını ve ne iş yaparlarsa yapsınlar o işin en iyisini yapmalarını istedi.

Program, toplu fotoğraf çekimi ve öğrencilere tişört hediye edilmesinin ardından sona erdi