Köşe YazılarıTokat'dan Güncel Haberler

Patlamış Mısır ve Gazoz…

Herkese duyurulur, bugün patlamış mısır ve gazoz var. Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Arabalı Sinema Günlerini” bugün başlatıyor. Tıpkı yazlık sinemalarda olduğu gibi. O vakitler, bizim jenerasyon çekirdek çitleyip, gazoz içerdi

İlk film olarak, isabetli bir seçimde yapılmış… 7.Koğuştaki Mucize. Bu filmin bir de Güney Kore versiyonu var. Başrol oyunculuğunu Çukur dizisinden tanıdığımız Aras Bulut İynemli ile çocuk oyuncu Nisa Sofiya Aksongur paylaşıyor. Tam bir farkındalık filmi. Hikayeyi anlatmayacağım ama, zihinsel engelli bir baba ile kızının inanılmaz öyküsüdür. Mendilleriniz, arabanızın torpido gözünde mutlaka olsun. Toplum olarak, bir baba ile evladın gerçek sevgi sağanağını göreceksiniz.

Bu kadar mı? Hayır. Kader mahkumlarının, sürekli bitirim ve racon kesme hallerinden nasıl bir merhamet ve şefkat timsaline dönüştüklerini de izleyeceksiniz.

Dedim ya, ” Arabalı Sinema Günlerinin” ilk gösterim filmi. Düşünülerek seçilmiş, isabetli bir karar ve tercihte bulunulmuş. Başlattığı “Kitap Fuarları” ile Tokat’ta önemli bir kültürel seferberlik sağlayan Başkan Eyüp Eroğlu, Sinema Günleriyle de, kültür sanat adına güzel bir parantez açmış olacaktır. Aslında, burada söylemeden geçemeyeceğim, Kitap Fuarı Günleriyle, hem Tokat Türkiye’nin gündemine geldi, hem de bölgemizde ki şehirlere örnek teşkil etti.

7. Koğuştaki Mucize, bizden bir hikaye, moral değerlerimizi yansıtan sahnelere tanıklık edeceksiniz. Kalplerin nasıl yumuşadığını, ön yargıların nasıl tarumar olduğunu, taş yüreklerin altında nasıl merhamet zerreciklerin barındığını gözyaşları içerisinde izleyeceksiniz. Ve eminim, bu filmi daha önce niye izlemedim diye hayıflanacaksınız.

Başkan Eroğlu, yine yapacağını yaptı… Şehrin kültür ve sanat damarlarına inceden dokunuşlarla, kendi öz değerlerimizi fark ettirecek güzel bir adım daha attı.

İki şeyi yapamıyoruz: Okumak ve böylesine 7. Koğuştaki Mucize gibi kaliteli Türk filmlerini izlemeyi ıskalıyoruz. Oysa, evrensel verilere göre, insanın gelişiminde en büyük etkenlerdir.

Haydi iyi seyirler. Patlamış mısır ile gazoz da bedava…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: