Cumhuriyet Halk Partisi Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, yeni eğitim-öğretim dönemine başlayan özel okulları ziyaret ederek sorun ve talepleri hakkında bilgi aldı.

Özel Eğitim Kurumlarında 8. ve 12. sınıflar için yüzyüze eğitim programları başladı. Diğer sınıflarla da uzaktan eğitim programı yapılırken, koronavirüs salgını sonucu okulların uzun süre kapalı kalması nedeniyle telafi eğitimleri yapılıyor. Telafi eğitimleri okulların açılması için belirlenen 21 Eylül tarihine kadar devam edecek.

CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız, beraberinde Merkez İlçe Başkanı Ulaş Tokgöz ile birlikte özel eğitim kurumlarını ziyaret etti.

Özel Pınar Koleji Genel Koordinatörü Kazım Alpoğlu, Ada Koleji yetkilileri; Ahmet Çek, Hayrullah Layık, Elvan Duru, Metin Akpay, Şenol Akgöz, TED Çorum Koleji Genel Koordinatörü Sevgin Kurtuluş, TED Lise Müdürü Duran Bolat, Müdür Yardımcısı Mustafa Şahinbaş, Bilgi Koleji Kurucusu Erkan Çiftçi, Doğa Koleji Kurucu Müdürü Haydar Etli, Bahçeşehir Koleji Lise Müdürü Hasan Hüseyin Hastaoğlu ve İlköğretim Müdürü Yasin Haboğlu ile görüşerek sorun ve taleplerini dinleyen CHP İl Başkanı Tahtasız, okul yetkililerinden öncelikle iyi insan, iyi bir nesil yetiştirilmesini talep etti. Tahtasız, Atatürk ilke ve inkılaplarına, Türkiye Cumhuriyeti devrim ve ilkelerine sahip çıkabilecek, çağdaş, donanımlı, aydın, araştıran, soran ve sorgulayan gençler yetiştirilmesini isteyerek, bu noktada üzerlerine düşen görevi her zaman yapmaya hazır olduklarını vurguladı.

Okul yöneticileri; kurs merkezlerinin, etüt merkezlerinin, halk eğitim kurslarının açık olup da okulların kapalı olmasının fırsat eşitliğine aykırı olduğunu savunarak, “parklar, AVM’ler, cafe ve lokantalar ve daha birçok işyeri açık tutulurken, okulların kapalı olması bir anlam ifade etmiyor. Oysa okullarımızda hijyen, sosyal mesafe, maske gibi her türlü tedbir alınıyor. Okullarımız hijyenik ve güvenli. Eğer bir virüs yayılımı söz konusu ise bu durum kesinlikle okuldan değil, kişinin dışarıdaki sosyal yaşantısından kaynaklanmaktadır” dediler.

Velilerin; “okullar açılacak, sonra tekrar kapanacak” şeklinde bir kanıya sahip olduğunu, bu nedenle çocuğunu özel okula göndermek istemediğini ifade eden okul yetkilileri, “okullar tekrar kapansa dahi devletimiz velilerimize ‘zararınızı telafi edeceğiz’ diye güvence vermelidir. Özellikle okul öncesi eğitimde veliler çocuklarını okullara göndermek istemiyor. Bizler, her türlü tedbirimizi alarak eğitim-öğretim programlarımıza devam etmek istiyoruz. Bu süreçte kesintisiz bir şekilde online eğitimlerimiz devam etti. Sınıflarımız 16-18 kişilik. Bahçemizde, yemekhanemizde, okul binamızın her bir köşesinde gereken hijyen tedbirleri alındı” şeklinde konuştular.

Okul yöneticileri, pandemi döneminde uzaktan eğitim süreci boyunca yemek ve servis ücreti almadıklarını, eğitim ücretlerinde indirim yaptıklarını, mezun olan öğrencilerin ücretlerini iade ettiklerini belirterek, velilere gereken tüm kolaylığı sağladıklarını kaydettiler.

Özel eğitim kurumlarının Milli Eğitim Bakanlığı’nın TSE ile birlikte hazırladığı kılavuza uygun hareket ettiğini, uygunluk belgesi aldıklarını, okulların TSE tarafından da belirli aralıklarda denetlendiğini dile getiren yetkililer, Eylül ayına kadar gerekli denetimlerin yapılarak pandemi sürecine uygun olan okullara sertifika verileceğini söylediler.

Okul yöneticileri ayrıca devletin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın net bir program ortaya çıkarmasını isteyerek, “Sağlıklı, net bir program olsun ki bizler de uyum sağlayalım, programlarımızı ona göre ayarlayalım. 17 Ağustos’ta telafi eğitimlerine başlanacak denildi, ancak 15 Ağustos’ta alınan bir kararla iptal edildi. Bu tür belirsizlik ortamında bizler programlarımızı uygulamakta güçlük çekiyoruz” dediler.

Okul yöneticileri, kurumlarını ziyaret ederek sorun ve taleplerle yakından ilgilenen CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız ve Merkez İlçe Başkanı Ulaş Tokgöz’e teşekkür ettiler.