Çorum Valisi Sayın Mustafa ÇİFTÇİ’nin destekleri ile Çorum Belediyesi, Hitit Üniversitesi Rektörlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve Karadeniz Hayvan Hakları Konfederasyonu ile birlikte hazırladığı ve faaliyetleri devam eden Can Taşıyoruz Hayatı Paylaşıyoruz “CANDAŞ” projesi ile doğada yaşayan veya kentlerde insanlarla iç içe yaşayan hayvanların korunması amaçlanmıştır.

İnancımızda ve kültürümüzde hayvan öldürmek ve hayvanlara kötü davranmak şiddetle reddedilmektedir. Öldürmek ve kötü davranmayı hoş gören bir dayanak bulunmamaktadır. Buna rağmen her gün hayvanlara karşı işlenen bir vahşet haberi duyulmaktadır. Doğa ve hayvan gönüllüleri ve proje paydaşları bu konuya dikkat çekmektedir.  İnsanların yaşadığı sosyal alanlar hayvanların doğal yaşam alanı değildir. Yaban hayatı korunmalı, evcil hayvanlar evde olmalı, sokaklarda olmamalıdır. Hayvanların yaşam alanları insanlar tarafından tahrip edilmemelidir. 

İnsanlar Hayvanlara karşı sevgilerini sorumluluk alarak göstermelidirler. Sorunları tanımlayıp gerekli tedbirler alınmalıdır.  

Valimiz Sayın Mustafa ÇİFTÇİ’nin de bizzat katılarak destekledikleri, Çorum Belediye Başkanlığı,  Hitit Üniversitesi Rektörlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve Karadeniz Hayvan Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) ortaklığında 26.02.2020 tarihinde imzalanan protokol ile çalışmalarına başlanan projenin amaçları şunlardır;  

-Hitit Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerin sorumluluk bilincinin geliştirilmesi, 

-Üniversitenin “Hayvan Dostu” bir okul olarak anılmasının sağlanması,

-İlimizde Hayvan Hakları Kurulu’nun çalışmaların etkinliğinin artırılması,

-Hayvanların ’da birer can taşıdığı bilincinin gençlere ve topluma öğretilmesi,

-Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda yasalaşması için bekleyen Hayvan Hakları Yasası’nın bilinirliğinin artırılması, 

 

-Çeşitli ziyaretlerle toplumda farkındalık oluşturulması, gençlerin merhamet duygularının geliştirilmesi, sorumluluk almalarının sağlanması, doğal yaşam ve çevre bilincinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. 

Proje paydaşları Çorum Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğü, Çorum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, Hitit Üniversitesi Hayvan Hakları Kulübü ve Karadeniz Hayvan Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) proje çalışmalarını koordine etmek amacıyla toplantılar yapmış ve protokolde belirtilen çalışmalar devam etmektedir. 

Çorum Belediyesi tarafından Hitit Üniversitesi yerleşkelerinde kedi ve köpek evleri inşa edilmektedir.

Samsun’da bulunan hayvan barınağı paydaşlar ve gönüllüler ile birlikte örnek bir tesis olarak ziyaret edilecektir.  

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanun’unun yıllar içerisinde beliren eksikliklerine katkı sağlamak için bir çalışma ekibi oluşturarak ardışık toplantılar yapılmıştır. Kanun çalışmaları hakkında belirlenen değişiklikler TBMM ziyaret edilerek ilgililerle paylaşılacaktır.    

Çorum İş- Kur Müdürlüğü ile görüşülerek Hitit Üniversitesi Alaca MYO Veterinerlik Bölümü öğrencilerinin sosyal sorumluluk programı kapsamında projeye katkı sağlamaları amacıyla görevlendirilmesi kararı alınmıştır. 

Çorum Valiliğimiz, Belediyemiz, Üniversitemiz, hayvan severler ve gönüllülerin projeye destek sunmaları projenin başarısı için çok önemlidir.  Çorum’da hayvan severler ve CANDAŞ ekibi olarak sesimizi duyurmak, büyümek, çoğalmak, farkındalık yaratmak sevindirici ve mutluluk verici bir gelişme ve geleceğe dair bir umut olacaktır.