CHP den 10 maddelik çağrı;

Can Kaybı 26 kat fazla

Çorum son 3 günde nüfusa göre Corona can kaybı sayısında Türkiye ortalamasından 26 kat fazla mı?

  Türkiye Can Kaybı Çorum Can Kaybı ORAN
11 Eylül 2020 Cuma 56 15 27%
12 Eylül 2020 Cumartesi 48 6 13%
13 Eylül 2020 Pazar 57 6 11%
Toplam 161 27 17%

 

Türkiye Nufusu Çorum Nufusu Oran
83.000.000 530.000 0,64%

 

Oranın doğru olmadığını bilmemize rağmen Çorum’un durumu kabul edilemez.

Bütün kesimler çaresizliği kabul etmiş gibi davranmaktan derhal vazgeçmelidir. 

MIŞ gibi yaşamın devam etmesi gelecek günlerde çok daha ağır bir dönemi meydana getirecektir.

 Sorunları halının altına süpürerek gelecek inşa edilemez. Sağlık çalışanları perişan duruma gelirken diğer sektörlerde çalışanlarda Covid -19’u en ağır şekilde hissetmektedir.

MIŞ gibi yapmaya devam edersek tükeniriz. Radikal önlemler olarak kısa sürede salgını kontrol altına almamız gerekmektedir. 

Hayatı yavaşlatmak için etkin önlemler almaz  isek grip mevsiminde durumumuz çok daha kötü hale geleceği aşikardır.

Koruyucu sağlık hizmetinin  önemi bir kez daha anlaşılmaktadır.

Çorumlu hemşerilerimizden talebimiz öncelikle; 

Toplum sağlığı hepimizin sağlığıdır.

 1. Maske;  

Sağlıklı maskeler kullanmalıyız. İhtiyacı olanlara maske desteğini hep birlikte yapalım.  

Maske takılMIŞ gibi yapmayalım. Maskenin önemi ve nasıl kullanılacağını tekrar tekrar anlatalım uyaralım. Virüs yükünü daha az almak olası hastalığı daha hafif atlatabilmek için çok büyük önem taşımaktadır. Unutmayın virüs en çok burundan bulaşıyor. 

  

 1. Mesafe; 

En yakınlarımızda virüs yokmuş gibi davranmayalım.  Virüs artık her yerde ona göre davranalım. Mecbur kalır isek çok kısa sürelerde bir araya gelelim. Mesafeyi koruyarak.

 

 1.  Hijyen;  

Unutmayalım virüsle mücadele ediyoruz. Ellerimizin temizliğine öncelikle sabunla olmak üzere üzere temiz olmasını sağlayalım.

 

 07.09.2020 tarihli Çağrı Metni

Çağrımızdır;

 1. Semptom belirtileri olan kişiler vaka olarak değerlendirilmeli hastahaneye ulaşım özel olarak sağlanmalı (ideali şehir içerisinde de test merkezleri olması) ve test sonucu çıkması beklenmeden birinci derece yakınları da dahil izalasyona alınmalıdır. Test yaptırabilmek için saatlerce sırada beklememelidir. 
 2. Küçücük bir evde izolasyon koşulu yok ise insanlarımıza daha farlklı bir yerde izolasyon imkanı sağlanmalıdır. 
 3. Aynı evde de olsa izolasyonun nasıl olabileceği detaylı anlatılmalıdır.
 4. İzolasyondaki hastalar ve yakınlarının mağduriyetleri giderilmelidir ki insanlar izolasyon dışına çıkma gereği duymasınlar. Uymayanlara gerekli yaptırımlar uygulanmalıdır.
 5. Vatandaşlarımızın covid-19 konusunda Maske, Mesafe ve Hijyen bilgilendirilmelerinin sürekli yapılması gerekmektedir.  Bir çok insanımız maalesef ki hatalı bilgilere sahip oldukları görülmüştür.  
 6. Halkın sağlıklı maske ve hijyen malzemelerine ulaşımı sağlanmalıdır. Maddi koşulları uygun olmayan kişilere yeteri kadar sağlıklı maske ve hijyen malzeme desteği  verilmelidir.  

Günlerce aynı  kalitesiz maske kullanımının önüne geçilmelidir.    

 1. İzolasyondaki hastalar ve yakınlarının mağduriyetleri giderilmelidir ki insanlar izolasyon dışına çıkma gereği duymasınlar.
 2. Özellikle sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonlarının artırılması için ek çalışmalar yapılmalıdır. Resmi görevliler çalışanlara veya halkımıza suçlayıcı cümlelerden derhal vazgeçilmelidirler.  Sorunun çözümünden sorumlu olduklarını sakın unutmasınlar.  
 3. Özel okullarda 8 ve 12 sınıflar örgün eğitime başlamıştır.  Bakanlık orta eğitim kurumlarında 21 Eylül’de örgün eğitimin başlamasına karar vermiştir.  İlimizdeki günlük vaka sayısı kaça düşmelidir ki okullar açılabilsin. İlimiz için hedef belirlenmeli ve eğitime ilişkin detaylı planlamalar yapılmalıdır. Öğrenci sayısı, servis, yiyecek durumu, İzolasyondaki çocuklarımızın eğitime devamı nasıl sağlanacağı konusunda etkin çalışmalar yapılmalıdır. 
 4. Özellikle bulaş riski fazla olan aile diş sağlığı merkezleri gibi sektörlerde bulaş merkezleri olma özellikleri varsa hiç beklemeksizin kısıtlama tedbirleri alınmalıdır.