İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı tarafından büyükbaş hayvan yetiştiricilik işletmesi sahibi Ömerbey Köyü Çiftçilerinden Adem Keskin’e Hastalıktan Ari İşletme Belgesi takdim edildi. Sertifika törenine Damızlık Hayvan Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yılmaz Kaya, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan ve Veteriner Hekimler Odası Başkanı Serdar Doğan  katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, “Çorum İli hayvancılığını geliştirmek için süt işletmelerinde Hastalıktan Arilik oluşturmak birinci önceliğimizdir. Bakanlığımızında Hastalıktan Ari İşletmelere; damızlık boğalar dışındaki, altı ay yaşın üzerindeki erkek hayvanlar hariç, tüm sığırlar için ari işletme desteklemesi yapılmaktadır. Ari sığır başına ödeme birim miktarı ari hayvan başına 450 Türk Lirası olup, 500 başa kadar tam olarak, 501 baş ve üzeri için ise % 50’sine karşılık gelen tutarın ödenmesi suretiyle uygulanmaktadır” dedi.

Sarı, Bugün Hastalıktan Ari İşletme Belgesi almaya hak kazanan işletmelerimizin diğer işletmelere örnek olması gerektiğini belirtti. Bugün itibariyle Adem Keskin’e verilen belgeyle ilimizdeki Ari İşletme sayısı 17 ye yükselmiş bulunmaktadır. Hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren diğer işletmelerimizin de biran önce Hastalıktan Ari İşletme Belgesi almak için İl Müdürlüğü’müze başvuru yapmalarını talep ediyorum. Ayrıca yakın zamanda İlklerin Şehri Çorum’umuzda Hastalıktan ari işletmelerden oluşan Çorum’da ilk Ari Köyü’de oluşturacağız. İşletme anlayışlarından ve üretimlerinden dolayı tüm Ari İşletme sahiplerini tebrik ediyorum” ifadelerine yer verdi.