Cumhuriyet Halk Partisi Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, il yönetimi ile birlikte sektör sektör esnaf ziyaretlerini aralıksız sürdürüyor.

Tahtasız ve beraberindekiler, şimdi de Eylül ayında büyük bir hareketlilik yaşaması gereken ancak pandemi süreci nedeniyle yaprak kımıldamayan sektörlerin başında gelen kırtasiye ve hazır giyim esnafını ziyaret ederek sorun ve taleplerini dinledi.

Ziyaretler sırasında adeta bir söylendi, bin ah işitildi.

Tahtasız, 2020-2021 eğitim öğretim yılı öncesi Covid-19 pandemisinden etkilen kırtasiyeleri ziyaret ederek esnafın sorunları yerinde dinlendi. 

Özellikle belirsizlikten şikayetçi olan kırtasiye esnafı, bugüne kadar; “ne gibi sorununuz var” düşüncesiyle kimsenin kendilerini ziyaret etmediğinden yakındılar.

En yoğun olması gereken Eylül ayında hiçbir iş yapamadıklarını belirten kırtasiye esnafı, sektörde ödemelerin iş yapılması umuduyla Eylül-Ekim aylarına ayarlandığını, ancak hiçbir iş yapılmaması sebebiyle büyük sıkıntı yaşandığını ifade ettiler.

En büyük sıkıntılarının belirsizlik olduğunu, sürekli müfredat değişikliğine bağlı değişimler yaşadıklarını dile getiren kırtasiyeciler, Covid-19 dolayısıyla hiç kimsenin hiçbir öngörüde bulunamadığını, bu sebeple mal tedarik zincirinin de çok zor durumda kaldığını anlattılar.

Özellikle CHP’nin Belediye Meclisinde yapmış olduğu esnaf için verilen önergelerin AKP tarafından reddedilmesinin farkında olduklarını sözlerine ekleyen esnaf, yöneticileri, karar mekanizmalarını esnaf sorunlarına karşı duyarlı olmaya davet etti.

Hazır giyim ve okul kıyafeti üzerine faaliyet gösteren esnaf ise Eylül ayında okulların açılacağı umuduyla tüm hazırlıklarını yaptıklarını ancak okulların henüz açılmaması nedeniyle satış yapamadıklarını, büyük bir belirsizlikle karşı karşıya olduklarını, bu süreçte ödemelerini yapmakta güçlük çektiklerini, devletin ekonomik düzenlemelerle esnafı rahatlatmasını beklediklerini dile getirdiler.

CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız ise Belediye Meclisinde reddedilen önergelerin takipçisi olacaklarını vurgulayarak, kendisinin de bir esnaf olduğunu, yaşanan sıkıntıların farkında olduklarını kaydetti.

Esnafın yaşadığı sorunları çözüme kavuşturmak için mücadele ettiklerini söyleyen Tahtasız, pandemi süreci tamamen bitene kadar esnafın tüm ödemelerinin faizsiz bir şekilde ertelenmesini talep etti.

CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız’a ziyaretleri sırasında Merkez İlçe Başkanı Ulaş Tokgöz, İl ve Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri de eşlik etti.