Ceviziyle ünlü Oğuzlar’da hasat sezonu başlıyor.

Tadı, aroması ve faydaları ile dünyaca ünlü, coğrafi işaretli ürünler arasında yer alan Oğuzlar cevizinde hasat sezonu başlıyor.
Türkiye ceviz üretiminin % 8’inin karşılandığı Oğuzlar’da ilçe halkı hasat sezonunu yoğun bir tempo ile yürütüyor. Cevizlerin indirilmesi,toplanması, galenmesi (kabuğundan ayrılması) süreçlerinden oluşan meşakkatli hasat sürecinde ilçenin her köşesinde hummalı bir çalışma yürütülüyor.
Hasat sezonunun başlaması üzerine Oğuzlar Belediye Başkanı Muzaffer Yıldırım ilçe halkına kolaylıklar dileyerek bereketli bir sezon geçirmeleri temennisinde bulundu. Oğuzlar Belediye Başkanı Muzaffer Yıldırım; “ Tadı, aroması ve ince kabuklu özelliğiyle Türkiye’nin en çok tercih edilen cevizi olması dolayısıyla talebi karşılamakta yetersiz kaldığı için ilçemizde sürekli üretimi arttırmaya yönelik çalışmalar yürütüyoruz. İlçe halkının arazi yollarına ulaşabilmeleri için yeni yayla yolları açıp, sulama imkanlarını arttırıyoruz. İlçemizde yer alan Ceviz Üreticileri Birliği tarafından OKA’ya sunulan proje ile cevizin işlenme sürecinin kısalmasına yönelik verilen makine-ekipman desteğiyle ceviz taleplerinin daha seri şekilde karşılanabilmesi için çalışmalar daha etkin yürütülmeye başlandı. Kabuklu, ceviz içi olarak talep edilmesinin yanı sıra cevizden üretilen ceviz reçeli, cevizli sucuk, ceviz ezmesi gibi birbirinden lezzetli yan ürünlerle tadı ve aromasıyla çokça aranan Allah vergisi bir ürün Oğuzlar cevizimiz. Bağışıklığı güçlendirmesi, omega 3 deposu olması, kalp ve damar sağlığı için faydası olan ceviz uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Faydaları ve lezzeti ile bir nimet olan cevizimiz için emek veren, ilçemizin kalkınmasına katkı sağlayan tüm çiftçilerimize bereketli bir hasat sezonu dilerim “ dedi