Ortaköy ilçesi başta turizm, tarım ve hayvancılık olmak üzere ilçenin tarihi ve doğal güzelliklerini, verimli tarım arazilerini değerlendirerek, atılım yapmak istiyor.

CHP Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız ve beraberindekiler, Ortaköy İlçesi ve Aşdağul beldesini ziyaret ederek bölge halkının sorun ve taleplerini dinledi.

Tahtasız, Hititler’in yaşadığı bölge olan Şapinova örenyerleri gibi tarihi bir değere sahip, İncesu Kanyonu gibi dünya harikası bir doğal güzelliği elinde bulunduran Ortaköy’e turizm konusunda gerekli yatırımların yapılmasını, ilçenin tanıtılmasını ve turistlerin bu bölgeye gelmesinin sağlanmasını istedi. Tahtasız, Şapinova ve İncesu bölgesini kapsayan “bölge müzesi” yatırımının hayata geçirilmesini talep etti. 

Tahtasız, “İncesu Kanyonunda Özel İdare’nin projesi kapsamında kanyon içinde her kesime hitap edebilecek bir restaurant yapılacaktı. Bu yatırımla ilgili 400 bin lira bütçede ayrılmıştı, yıllardır bekleniyor, herhangi bir gelişme kaydedilemedi.

İncesu’da kanyon içinde ihaleyle güneş enerjisi aydınlatmaları yapılmıştı, hiçbirisi çalışmıyor. İş yapılalı yaklaşık üç yıl oldu. Bu projeyi yapan müteahhit tarafından bir garanti verilmiş miydi?” diye sordu.

Tahtasız, Ortaköy bölgesinde devletin hiç bir yatırımının olmadığının altını çizerek, ülke kaynaklarından Ortaköy’ün de üzerine düşen hakkı alması gerektiğini savundu.

 

KAYMAKAM ACAR VE ODALARA ZİYARET

Tahtasız ve beraberindekiler, Ortaköy’de görevine yeni başlayan Kaymakam Zeynep Acar’ı makamında ziyaret ederek bir süre sohbet etti. Tahtasız, Kaymakam Acar’a yeni görevinde başarılar diledi.

Tahtasız, ayrıca Ortaköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nı ziyaret ederek Oda Başkanı Döndü Eraslan’dan esnafın sorun ve taleplerine ilişkin bilgi aldı, istişarelerde bulundu.

Başkan Döndü Erarslan, ilçede 140 civarında esnaf bulunduğunu, 60 esnafın kredi kullandığını bildirerek, sorunları aktardı. 

İlçede yüzde yüz doğal salça, üzüm pekmezi, kuşburnu marmelatı, yufka, köme, erişte, makarna üretimi yapıldığının altını çizen Eraslan, bu ürünler için Pazar bulunması ve kooperatif kurulması gerektiğinden bahsetti.

Ortaköy Ziraat Odasını da ziyaret eden Tahtasız, çiftçilerin sorunlarını dinledi.