Sungurlulu üreticiler, verimli toprakların suyla buluşturulmasını istiyor.

10 yıl önce ihalesi yapılan ancak 10 yıldır ödenek yetersizliğinden bir türlü yapılamayan Sungurlu Kırankışla Barajı’nın bir an önce hayata geçirilmesi ve sulu tarım için zemin hazırlanması talep ediliyor.

CHP Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, beraberindeki parti yöneticileriyle birlikte Sungurlu’da bazı ziyaretlerde bulunarak, iş dünyasının, sivil toplum kuruluşlarının ve halkın sorun ve taleplerini dinledi.

Sungurlu halkı derelerin ıslah edilmesini ve şehir içi trafik sorununun çözülmesini istedi.

Sungurlu Belediyesi, Cumhuriyet Başsavcılığı, Sungurlu Ticaret ve Sanayi Odası, BAKTAT tesisleri, Sungurlu Emniyet Müdürlüğü, Sungurlu Ticaret Borsası ve esnaf odası başkanlarına ziyaretlerde bulunan Tahtasız ve beraberindekiler, ilçenin mevcut durumunu değerlendirdi.

Tahtasız ve beraberindekiler, Sungurlu Belediyesi’ni ziyaret ederek Belediye Başkan Vekili Mesut Özsaray, İYİ Parti İlçe Başkanı Dursun Kanmış ve Başkan Yardımcısı Mükremin Dağaşan ile bir süre sohbet etti. Ziyarette, Sungurlu için yapılan ve yapılabilecek çalışmalar hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. Belediye Başkan Vekili Mesut Özsaray, Başkan Tahtasız’a ve yönetimine nazik ziyaretleri için teşekkür etti.

CHP heyeti, Sungurlu Emniyet Müdürü Hüseyin Çam ve Cumhuriyet Başsavcısı Emrah Özge Yelken’i de makamlarında ziyaret ederek bir süre görüştü. Tahtasız ve beraberindekiler, Sungurlu Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Behiç Akkaş, Sungurlu Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Kürbüz, BAKTAT Firması yöneticileri Şirvan ve Ali Erdoğan’ın yanı sıra esnaf odası başkanlarını ziyaret etti.

Sungurlu Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Kürbüz, Yozgaz ve Çankırı yol bağlantısının kötü olmasından yakınarak, “Yozgat ve Çankırı’dan Sungurlu’ya ciddi anlamda tahıl ürünü getirilerek satılıyor. Üretici, ürününü sattıktan sonra alışverişini de Sungurlu’dan yapıyor. Ticaret Borsası olarak 3 ay içinde 150 bin ton hububat alımı yaptık” dedi.

Başkan Kürbüz, Tahtasız ve beraberindekilere Borsa hakkında bilgiler vererek, yapılan çalışmaları anlattı. 

Cumhuriyet Başsavcısı Emrah Özge Yelken’i ziyaret eden CHP heyeti, Sungurlu Cezaevi’nin durumu hakkında bilgi aldı. 

Verilen bilgiye göre; T tipi Sungurlu Cezaevi 330 bin m2 alan üzerine kuruldu. Cezaevi ile birlikte 200 dairelik 10 bloktan oluşan lojman mevcut. 1200 kapalı, 400 açık olmak üzere 1600 kişilik cezaevinde 300 personel çalışacak. Cezaevine henüz mahkum alınmazken, şu an için deneme aşamasında. Cezaevinin mahkum alımına başlaması için Bakanlıktan onay bekleniyor.

Esnaf ziyaretlerinde bulunan ve vatandaşların sorunlarını dinleyen Tahtasız’a dere ıslahının bir an önce yapılması, şehir içi trafik sorununun çözülmesi gibi sorunlar iletildi.

Sungurlu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Pozan’ı da ziyaret eden CHP heyeti, esnafın sorun ve taleplerini dinledi.

Tahtasız, ayrıca Gürpanar Mahallesi Muhtarı Bektaş Yılkınoğlu ile görüşerek sorunlar hakkında bilgi aldı.

CHP Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, ilçenin sorunlarının çözümü noktasında gerekli yerlerle görüşüp biran önce çözüme kavuşması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. 

Ziyaretlerde CHP Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız’a Sungurlu İlçe Başkanı Ali Erayhan, İl Başkan Yardımcıları Duran Arslan, Osman Soylu, Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Bükücü, Murat Ahıskalı ve Kemal Börekçi eşlik etti.