AK Parti Genel Merkez MKYK Üyesi, Çorum Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ahmet Sami Ceylan, Çorum’a hayvancılığın geliştirilmesi projesi kapsamında Tarım Orman Bakanlığı tarafından 900 bin TL gönderildiğini belirtti.
Ceylan, bir yıl önce Çorum Tarım İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan hayvancılığı geliştirme projesi kapsamında Sungurlu, Boğazkale ve Uğurludağ ilçelerinin bazı köylerinde uygulanacak projenin içeriği hakkında bilgi verdi.
İlçe merkezlerine uzak gelir düzeyi düşük ve hayvan ırkının verimliliği düşük olan büyükbaş hayvanların ıslah edilmesi konularında bir projesi uygulanacağını kaydeden milletvekili Ceylan, “Yerli ve kırık dediğimiz ineklere uygulayacağımız suni tohumlama ile süt ve et verimini yükseltmeyi hedefliyoruz.
Bu proje Tarım Orman İl Müdürlüğü ve Çorum Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ortaklığında yürütülecek. Bu proje kapsamında hiçbir üreticimizden herhangi bir ücret alınmadan bedava suni tohumlama yapılacak. Bizim amacımız kırsal kesimde yaşayan üreticilerimizin gelir düzeyini yükselterek; üretimi daha kaliteli yaparak, Çorum hayvancılığına katkı sağlamaktır. Öncelikle pilot olarak buralarda başlayacağımız proje 2021-2022 yıllarında devam edecek, iki yılsonunda bu bölgelerdeki farkındalığı hep beraber gözlemleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ceylan, Üreten Çorum çiftçisinin dün olduğu gibi bugün de yanlarında olup hizmeti sürdürmeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.