CHP Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, şeker pancarı üreticilerinin sorunlarını Çorum Şeker Fabrikası yöneticilerine iletti.

Geçtiğimiz günlerde şeker pancarı üreticilerini tarlada ziyaret ederek sorun ve taleplerini dinleyen, yüksek maliyetler karşısında pancar alım fiyatlarının yetersizliğinden yakınan CHP İl Başkanı Tahtasız, daha sonra Safi Holding bünyesinde faaliyet gösteren Çorum Şeker Fabrikası’nı ziyaret ederek fabrika yöneticileri ile görüştü.

Çorum Şeker Fabrikası A.Ş. Genel Müdürü Kemal Ateş ile bir süre görüşen Tahtasız ve beraberindeki partililer, pancar üreticilerinin sorun ve taleplerini iletti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Genel Müdür Ateş, şeker sektörünün genel durumunu değerlendirerek, fabrikada yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Ateş, teknoloji yenileme başta olmak üzere yeni yatırımlar yapacaklarını dile getirerek, Çorum’da küp şeker için paket üretim tesisi kuracaklarını açıkladı.

Çorum Şeker Fabrikası’nın hız kesmeden yeni yatırımlarına devam ettiğinin altını çizen Ateş, “Safi Holding tarafından modern teknolojiye sahip, çevreci ve üretim kalitesi yüksek bir tesis haline getirilen Çorum Şeker Fabrikası’nda açıklanan yatırım programının 100 milyon TL’lik kısmı tamamlandı. Enerji tasarrufu sağlayacak yeni ekipmanlar ve altyapı yatırımları ile modernizasyon, altyapı, makine, ekipman ve otomasyon alanlarında da yatırımlar devam ediyor” dedi.

Fabrika yöneticilerinin verdiği bilgiye göre; Stord marka günlük 2.500 ton pancar karşılığı küspe işleme kapasitesine sahip yeni prese ile kapasitesi artmış olan fabrikada şeker üretme randımanı da yükseldi. 18 adet eski tip santrifüj yerine 2020 model BMA marka 4 adet 1.810 kg lapa işleme kapasitesine sahip son teknoloji santrifüjler ile fabrikada hem enerjide tasarruf sağlandı hem de şekerde kalite arttırıldı.

Hassas tartım yapabilen 50 kg’lık polipropilen torba paketleme makinesi ile maksimum müşteri memnuniyeti sağlayan Çorum Şeker’de 2 adet Statec Binder marka paketleme makinesi de hizmete sunuldu.

Çorum Şeker’de yeni otomatik big bag dolum tesisi ile artık 1 tonluk şeker paketleme hizmeti de veriliyor. Aynı zamanda tesise enerji verimliliği ve tasarrufu sağlayacak yüksek verimli 14 adet pompa alımı da tamamlandı.

CHP İl Başkanı Tahtasız, şeker pancarı üretiminin öneminden ve ne denli stratejik bir ürün olduğundan bahsederek, gerek pancar üreticilerinin, gerekse nakliyecilerin sorunlarının çözümü için mücadele edeceklerini söyledi.

Tahtasız, fabrika yöneticilerine teşekkür ederek, çalışmalarında başarılar diledi.