2020 yılı bütçesi yıl bitmesine 2 ay kala 51 Milyon TL fazla verdi

 

Belediyenin mali problemi yok

 

2021 yatırım yılı olacak

 

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, belediyenin mali yapısı hakkında bilgiler verirken geldikleri noktanın büyük bir başarı olduğunun altını çizdi. 

 

Bu noktaya sıkı bir mali disiplin politikası ve ekip çalışmasıyla geldiklerini vurgulayan Başkan Aşgın, “Bütçe gerçekleştirmeleri bakamından 2017’de Belediyemiz yüzde 53 açık vermiş. 2018’de bütçe açığı yüzde 48 olmuş. Bizim göreve geldiğimiz 2019’da yıllar sonra ilk kez bütçe fazla verdi.” dedi. 

 

2020 yılının tamamlanmasına iki ay olmasına rağmen yaptıkları çalışmalarla bütçenin fazla verdiğini belirten Başkan Aşgın, “2020 bütçemizin 51 Milyon TL ve bütçe dengesi bakımından da yüzde 20’ye yakın fazla verdiği görülüyor. Bu rakamlar Belediyenin mali disiplinini; mali, ekonomik bir probleminin olmadığını göstermektedir. Yönetilemeyecek, belediyemizi herhangi bir şekilde sıkıntıya sokacak mali bir sorun yoktur demektir. Bu durumu belki ilk kez bu kadar net söylüyorum. Mali disiplin sağlanmıştır. Bu büyük bir başarıdır. Kısa süre içerisinde ekibimizle birlikte bu başarının elde edilmesi çok önemlidir. Bundan dolayı da yatırım yapma imkânımız ve irademiz vardır. İnşallah 2021 yılı yatırım yılı olacaktır.” diye konuştu. 

 

Belediye, kamulaştırma ve yatırımlar için 277 Milyon TL ayırdı

 

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, bütçeyi bir bütün olarak değerlendirmeleri gerektiğini, bütçenin ellerini güçlendiren, hizmet kalitesini ve sayısını artıran bir unsur olduğunu kaydetti. 

 

2020 bütçesini oluştururken 50 Milyon TL borçlanma öngördüklerini ancak böyle bir borçlanmaya ihtiyaç duymadıklarını dile getiren Başkan Aşgın, “Biz 31 Mart 2018 tarihinden beri Belediyemizi tek kuruş borçlandırmadık. Borçlarımızı ödedik, azalttık. Bizim dönemimizde Belediyemiz ne bankalardan ne de herhangi başka bir yerden borçlanmadı. İsteseydik 2020 yılı içerisinde 50 Milyon TL’lik borçlanma yetkimizi kullanabilirdik. Ama buna ihtiyaç duymadık. 2021 yılı bütçesini yatırım bütçesi haline getirdik. Proje yatırımlarıyla birlikte kamulaştırma ve satın almalar 277 Milyon TL ayırdık.” dedi.  

 

Belediye Meclisine teşekkür

 

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, yaptığı sunum sonrası Belediye Meclisine teşekkür etti. Belediye Meclisinin Çorum’un sorunlarını çözmeye yönelik önemli çalışmalara imza attığını vurgulayan Başkan Aşgn, “Allah’ın izniyle bu meclis şehrimizin sorunlarına inmeye, şehrin sorunlarını çözme noktasında birlikte çok güzel çalışmalar yapmaya devam edecektir.” dedi.