CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız, beraberinde bazı parti yöneticileri ile birlikte esnaf ve sanatkarların koronavirüs salgını sürecinde yaşadığı sorunları yerinde tespit etmek, sorun ve talepleri birinci ağızdan dinlemek amacıyla esnaf odalarını ziyaret etti.

Tahtasız, Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Recep Gür, Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Özkan Şanal, Taksici, Minibüsçü ve Servisçiler Odası Başkanı Mehmet Gayretli, Aşçı ve Lokantacılar Odası Başkanı Burhan Balcı, Kahveciler ve İnternetçiler Odası Başkanı Nesimi Özkubat, Sebzeciler ve Pazarcılar Odası Başkanı Erdoğan Yılmaz ile görüşmeler yaparak esnafın sorun ve taleplerini masaya yatırdı.

Esnaf sorunlarının daha kısa sürece ve etkili bir şekilde çözülmesi için “Esnaf Bakanlığı” kurulmasının şart olduğunu savunan Tahtasız, AVM’lere ve zincir marketlere bir düzen getirilmesini, yerel esnafın iş yapmasının ve ayakta kalmasının sağlanmasını istedi.

Esnafın kullandığı kredilerin faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmesini talep eden Tahtasız, “esnafın sosyal güvenlik primleri, işyerleri kapalı olduğu dönemde Hazine tarafından karşılanmalıdır” dedi.

Tahtasız, “Küçük esnafımızın yanında çalışanların kısa çalışma ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir. Gündelik olarak çalışan ve evine ekmek götürme çabasında olan müzisyen, garson, komi, aşçı, bulaşıkçı gibi personele kış mevsimi de dikkate alınarak gereken destekler verilmelidir” ifadesini kullandı.

6 milyon sokak esnafının kayıt içine alınmasını ve güvenceye kavuşturulmasını isteyen Tahtasız, pandemi sürecinde zarara uğrayan tüm esnafa kira desteği sağlanmasını talep etti.

Tahtasız, kış mevsiminin geldiğini, iş yapamayan esnafın mağdur duruma düştüğünü hatırlatarak, ısınma, kira, gıda, elektrik gibi temel giderlerin karşılanması için eğer emekli değilse veya başka bir geliri yoksa esnafa devlet tarafından karşılıksız işyeri açılana kadar en az 1 asgari ücret tutarında aylık ödeme yapılmasını istedi.