İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz öncülüğünde, 19 Ocak 2021 Salı günü Bakanlığımız Tanıtma Genel Müdürlüğü ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından “GoTurkey” üzerinden illerimizin dünyaya tanıtılması için başlatılan “İller ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması” toplantısı düzenlendi. Belediye Turgut Özal Konferans Salonunda gerçekleşen toplantıya; Çorum İlçe Kaymakamları, İl Müdürlükleri, Belediyeler, Meslek Birlikleri Temsilcileri, Otelciler ve Seyahat Acenteleri Yetkilileri katıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sümeyra ŞENGÜL Açış konuşmasında; İlimizin kültür turizminin önemli merkezlerinden biri olma konusunda gerekli tüm değerlere sahip olduğunu, kültür turizmi içerisinde yer alan İlimizin tüm zenginlikleri birlikte değerlendirilerek kuzey ve güney (Hitit Yolu-Gastronomi Yolu) ana aksı oluşturulduğunu, yeni destinasyonlar oluşturmak için de gerekli altyapı çalışmalarına başlanıldığını, Bakanlığımız 2023 turizm hedefleri doğrultusunda illerin yürüteceği çalışmaların daha önce belirlendiğini, bu yönde 2020 yılında Çorum’da sektör temsilcileri ve paydaşlarımızla koordineli bir şekilde çalışarak elde ettiğimiz verilerin Bakanlığımız bünyesinde 2019 yılında kurulan TGA ile paylaşıldığını, bu sürecin ikinci adımı olarak bugünkü organizasyonun gerçekleştiğini ve bu toplantının ileride yapılacak çalışmaların altyapısını oluşturacağını dile getirdi.

Daha sonra söz alan Çorum Vali Yrd. Recep YÜKSEL, İl Müdürlüklerinin Bakanlık tarafından güçlendirilmesi gerektiğini, ajansın kurulmasının tanıtım ve turizmin geliştirilmesi çalışmalarına daha kolay kaynak elde edilmesi, ülkemiz ve ilimizin uluslararası tanıtımın yapılmasında ve geliştirmesinde önemli rolü olduğunu belirtti. Bu tür toplantıların ve çalıştayların önemli olduğunu ancak bunun sahaya yansıtılması gerektiğini söyleyen Çorum Vali Yrd. Recep YÜKSEL, yatırımcıların dikkatini Çorum’a çekmek için ilimizde turizm alanı veya turizm merkezi ilan edilerek yatırımların Çorum’a yönlendirilmesi konusunda destek gerektiğini belirtti. Ayrıca, Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan edilmediği için Turizm Altyapı Hizmet Birliği kurulamadığını da kaydeden Vali Yardımcısı Bakanlık ve Ajanstan destek talep etti.  

TGA İş Ürün Etkinlik Turistik Ürün Geliştirme Grubundan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Elif Balcı Fisunoğlu, Gastronomi Müdürü Burcu GEZEROĞLU ve İç Anadolu Bölge Tanıtım Sorumlusu Furkan TERZİ ajansın çalışmaları, illere verilen destekler, Çorum’un tarihi, turistik alanları ile yemeklerinin tanıtılması ve kente turist çekilmesi kapsamında neler yapılacağı konusunda katılımcılara sunum yaptılar. 

Toplantıda, paydaşlara iş birliği modelinin geliştirilmesi ve ilin uluslararası ölçekli tanıtılması amacıyla atılacak adımlar hakkında bilgi verilerek, katılımcıların soru, görüş ve önerileri alınmasının ardından, İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sümeyra ŞENGÜL bu toplantının bir başlangıç olduğunu belirterek, katılımcılara teşekkür etti.