Köşe YazılarıTokat'dan Güncel Haberler

RESULOĞLU İLE KATRAN…

Bilirsiniz, Turhal Atatürk şehridir. Burası henüz şehir değilken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Şeker Fabrikasını kurmasıyla birlikte doğru orantılı olarak büyümüş ve şehir olmuştur.

Yakın zamana kadar Tokat siyasetinde Turhal önemli bir yer almıştır. Halen, mesela Mustafa Arslan Turhal bölgesi milletvekili olarak bilinir. İsterseniz özet sayalım: Prof. Dr. Celil Göçer, Kazım Özev, bakanlıkta yapmış Güler İleri…

Turhal kozmopolit bir ilçemizdir. Burada siyaset dengeler üzerine yapılır. Zaman zaman Tokat siyasetine yön veren politik atraksiyonlara da tanıklık yaparız. Türkiye’nin demografik yapısının tamamını Turhal’da görmeniz mümkündür. İki yıla yaklaşan yerel yönetimler seçimi, üzerinden bu kadar süre geçmesine rağmen, CHP adayı Hasan Yücel Resuloğlu’nun bu seçimi nasıl kaybettiğine dair hala akıl sır ermez. Tokat Merkez, Niksar ve Erbaa Millet İttifakında İyi Parti’ye bırakılırken, neden CHP” nin güçlü olduğu Turhal’da CHP adayı üzerinde bir anlaşma sağlanmadı? CHP adayı Hasan Yücel Resuloğlu 13 bin küsür oy alırken, İyi Parti adayı 4 bin küsür oy almıştı. AK Parti ile CHP arasındaki oy farkı ise 3 bin dolaylarındaydı. Yani, eğer İYİ Parti Turhal’da aday çıkarmasaydı, CHP’li Yücel Resuloğlu belediye başkanıydı.

Bu konuda rivayet muhtelif ama, Turhalın demografik yapısına uygun olarak CHP Turhal İlçe Başkanı görevini deruhte eden Hasan Yücel Resuloğlu, küçük büyük, sağcı solcu, hemen hemen bütün grupların toplantı ve Kubbealtı sohbetlerine davet ediliyor ve kendisi de katılıyor. Turhal’da ki AK Parti rehavetini fırsata çeviren Yücel Resuloğlu faktörü, günbe gün halka dokunan bir siyasetçi olarak gönüllere girdiğini görüyoruz.

Belki bilmiyorsunuz, Hasan Yücel Resuloğlu iletişim mezunu bir işadamı. Yani bizim meslektaş ama mektepli kategorisinde. Şaşılacak birşey, ailesinin ve kendisinin iş insanı uğraşısına rağmen, Yücel Resuloğlu iletişim okuyor. Bu tercihinin de amaçsız olduğunu düşünmüyorum. Bir yanda iş insanı olarak hayatın merkezinde olurken, diğer yandan da siyaset gibi bir kulvarı düşündüğü anlaşılıyor.

CHP’nin kendi içerisindeki rekabet, diğer partilerden farklı değil. Hem belediye seçimlerinde, hem de Çağdaş Kurtgöz’ün başkanlığındaki CHP il seçimlerinde belirleyici önemli rol oynayan bir isimi lütfen ajandanıza not edin:Güner Katran… Halen CHP Tokat İl Başkan Yardımcısı olan Güner Katran, son 20 yıldır sessiz sedasız bütün yönetimlerde yer aldı. Bundan sonra nasıl bir yol haritası belirleyip yürür bilmiyorum. Ancak, artık Güner Katran lokomotif katarı yerine öncü lokomotif olmak için makosenlerini giyerse hiç şaşmayın. Kulis bilgileri değil, gözlemlerimi yazıyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: