Köşe YazılarıTokat'dan Güncel Haberler

Tokat’ta kartlar yeniden karılıyor…

Sadece Tokat’ta değil, bütün ülke siyasetinde “sil baştan” diyeceğimiz değişim için kartlar yeniden karılıyor. Ama öncelikle Tokatta neler olabilir sorusunun cevabını bulalım.

CHP’de üç isim halkın sohbet konusu. CHP İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz, eski İl Başkanı Duran Kum ve Dr. Nafiz Bilal Durmaz. Olası bir erken seçimde milletvekilliği adaylığı bu üç ismin ihtimali üzerinde duruluyor. Neden bilmiyorum ama mevcut CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ile ilgili bir ihtimal üzerine adı geçmiyor.

MHP’de ise durum farklı. Parti yönetimlerini ve ilçe teşkilatlarını tek belirleyici olarak yetki üstlenen Tokat Milletvekili Yücel Bulut isminin yanına ikinci bir isim bulunmuyor. Seçildiğinden bu yana deyim yerindeyse tek tabanca sahada koşturan vekil Yücel Bulut için genel merkezin kanaati nedir bilmiyorum? MHP’nin siyasi geleneğinde pek olmasa bile, yapılacak bir tabanın temayül yoklamasında muhakkak Yücel Bulut çıkar.

İYİ Partinin Türkiye genelinde yükselişi ve oylarının artmasıyla tabii ki bu partiye de ilgi yoğunlukta. Benim gördüğüm mevcut İl Başkanı Ömer Sağol’un İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydınla kurduğu samimi diyaloğu biliyorum. Aynı şekilde Koray Aydının yardımcısı pozisyonunda kurucu İl başkanı Fatih Demirkol, Büyük Birlik kontenjanından Yavuz Ağıralioğlunun yakın dostu TSO Başkanı Dr. Ali Çelik ve Meral Akşener’e parti kuruluşunda çok büyük destek ve katkı sağlayan Selahattin İçelin damadı Erkan İkikat. İyi Partinin işinin çok zor olduğunu söylemekle yetiniyorum.

AK Partiye gelince…
Tokatın birinci sırasının Milli Eğitim Bakanı Ptof.Dr. Mahmut Özerin olacağını düşünüyorum
Burada esas söylemek istediğim, Av. Süleyman Kayadır. 6 ay önce TOSİAD Genel Başkanlığına seçilerek, kısa süre içerisinde çok önemli proje ve başarılara imza atan Av. Süleyman Kaya, hayat çizgisi boyunca devletçi, milliyetçi ve vatansever kişiliğiyle bilinir. Cumhur İttifakının ortak adayı olabilir. Benim kanaatim MHP’ye yakınlığıyla bilinen Av. Süleyman Kaya, olası bir erken seçimde, AK Parti tarafından Milletvekili adayı gösterilebilinir. Hem de seçilecek bir sıralama da yer alabilir.

Ancak, ortada küçük bir sorun olduğunu biliyorum. Malum Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Mahmut Özer, Av. Süleyman Kayanın kızkardeşinin kocası. Yani bakan, Başkan Kayanın eniştesi. Hatırlayın önceki paragrafı. AK Parti sayın bakanı Tokatta birinci sıra milletvekili adayı gösterirse, Başkan Süleyman Kaya ne olacak?

AK Parti Av.Süleyman Kayayı Tokattan milletvekili adayı göstermeyecek. Benim tahminim, İstanbul’da seçilecek bir yerden gösterecek. Peki niye böyle olacak? Çünkü, Av. Süleyman Kaya devlet umuru görmüş bir adamdır. Kız kardeşinin kocası AK Parti hükümetinde bakanken kendisinin cumhur ittifakının asal kurucusu MHP’ den dahi aday olmaz.

Peki, erken seçim var mı? Var. 2022 sonbaharı, yani Eylül-Ekim veya Kasım’da. Birşey daha, sistem sil baştan değişebilir. Nitekim bunlar, benim düşünce ve öngörülerim Tokatta kartların karılmasını böyle okuyorum. Katılmak zorunda değilsiniz…

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: