Köşe YazılarıTokat'dan Güncel Haberler

Bir şeker hastası olarak AH VALİM NEREDEYDİNİZ?

Haberi okuyunca, damdan düşen biri olarak ne kadar önemli bir derde derman olduğunu çok iyi bilirim.
Glikoz ölçümü (şeker ölçümü) adı verilen ölçüm, parmağın bir iğne ya da bir cihaz marifetiyle kandaki şeker ölçümünün yapılmasıdır. Bazen günde her öğün öncesi ve sonrası yapılır. Bu da en az 3 kez parmak delinmesidir.

Bunun yetişkinler için dahi bir ıstırap olduğu açıkken, çocuklar için ne demek olduğunu varın siz düşünün.
Haber özetle şöyle: “Tokat’ta diyabet hastası çocuklarımızın her gün parmak delerek yaptığı glikoz ölçümü artık parmak delmeden yapılacak.
Valilik koordinesinde Milli Eğitim ve Sağlık Müdürlüğü ile Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin yürüttüğü Eğitimde Sağlık Hareketi, Diyabetle Yaşam Projesi kapsamında Tokat’ta anasınıfından liseye kadar tespit ettiğimiz 106 diyabetli öğrencimize sensörlü glikoz ölçüm cihazı verildi.”

Yani… Yanisi şu ki; Bir Vali düşünün, hayatımızın her alanında O’nun insan dokunuşuna şahit oluyorsunuz. Salt Tokat merkez değil, bütün ilçe, belde, köy ve evlerimizde varlığını hissediyorsunuz. İşte, diyabet çocuklarımız için sensörlü glikoz cihaz dağıtım projesi… Hayatımızın tam merkezindeki derdimize derman değil mi? O çocuklarımızın her seferinde delinen parmaklarıyla birlikte anne ve babalarının yüreğinden delik deşik fırtınalar kopmasının dinmesidir bu.

Daha dün, Tokat kirazının başkenti Kemalpaşa (Vavru) merkezli, Emirseyit, Büyük ve Küçük Yıldız ile birlikte Kiraz Paketleme Tesisi için start verildi. Dur durak bilmeyen Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, özellikle tarım ve hayvancılık alanındaki projeleriyle Türkiye’de örnek olmuştur. Bütün bunların yanısıra, “Hızır Vali” namı diğere uygun olarak, yukarıda ifade ettiğim gibi, bu il’in sınırlarının içerisindeki her alana dokunuşlarıyla, öncelikle halkın yoğun duasını alıyor.

3 yılını doldurdu Vali Ozan Balcı. Tokat Valisi olarak artandığından bugüne kadar eğer bir hizmet, proje ve yatırım çetelesini yapacak olsak, hiç mübalağasız ifade ediyorum, hacimli bir kitap olur.

Vali Dr. Ozan Balcı’nın bir çalışma disiplini, hizmet anlayışı ve işleri bitirme uslübü var. Bürokrasiye fazla takılmadan, pratik çözüm ve en çabuk yolla iş bitirme usulü Vali Balcı’nın tarzı olarak kendini gösteriyor. Bunu yaparken, elbette ufak tefek yol kazaları olabilir. Ancak, niyet halis ise inanın akıbette hayırlı oluyor.

Çocuklarımız… Bir ülkenin, bir ailenin geleceği çocuklarımıza bundan daha güzel bir ödül olamazdı.
Biraz da, neden bu tür hizmetlere ilişkin çoşkulu yazılar yazıyorum? Bu tür soru ve kapıaltı dedikoduları duyuyorum. İl genelinde bir Valinin ne anlama geldiğini, yaşadığım bu şehirde bir Belediye Başkanının ne demek olduğunu bilen birisiyim. Sürekli kusur arayarak, iyi niyetten yoksun eleştiriler yapmak suretiyle bürokrat ve siyasetçiyi demoralize ederek, ne bu il’ e ne de bu şehire iyilik yapmış olmayız. Hiçbir Vali ve bürokrat yaptığı hizmet, proje ve yatırımı sırtına yükleyip götürmez. Hiçbir belediye başkanı, bu şehre yaptığı hizmet ve yatırımı, görevinin sona ermesiyle kendi mülküne katmaz.
Bir yazı adamı olarak, bu şehre hizmet eden insanları kamuoyunda suçlayarak eleştirmek yerine, bizzat görüşüp durumu söyleme yolunu seçtim. Bu tercihim nedeniyle beni eleştirenler olabilir. Tecrübem, eğer Tokata hizmet ve yatırım olmasını istiyorsak, amacımız “Bağcıyı dövmek yerine üzüm yemek” şeklinde olmalıdır.

Tokat sevdası, biraz da sözüne dikkat etmekte geçer. Vesselam…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: