Köşe YazılarıTokat'dan Güncel Haberler

TOKAT’TA TİYATRO SAHNESİNDE SON PERDE…

Tiyatro, antik çağdan günümüze uzanan en eski sanat aktivesidir. Son yüzyılın sanat belirleyicisi sinema, artık maliyeti yüksek bir sektör olarak yerini almıştır. Ancak, tiyatro ve sahne hala kültür ve sanatın en önemli unsuru olarak mümtaz yerini korumaktır.

Bu girizgahtan sonra, asıl geleceğim nokta: Tokat, tiyatro ve sahne sanatında hangi noktadır. Aslında bu yazıyla valimize, belediye başkanımıza ve il kültür müdürümüze çağrı da bulunmak istiyorum. Tokat’ın bir “Sahnesi” yok maalesef. Dolayısıyla, Kültür Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Tiyatro oyuncularının sahneye koyduğu onlarca oyunun Tokat’a gelme şansı yok. Devlet sanatçılarının sahneye koyduğu ve sahnesi olan şehirlerde cüzi ücretle oynadığı bu oyunlardan Tokatımız mahrum kalmaktadır.

Biliyorum ki, Belediye Başkanımız Av. Eyüp Eroğlu, kompleks bir kültür merkezi projesiyle Tokat’ın bu eksikliğini giderecektir. Bu yapılaşma olana kadar beklemeye gerek yok. Kültür Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğüne “Sahne” olarak önerebileceğimiz Kültür Sarayında ki salonumuz olabilir. Bu konuda sayın valimiz inisiyatifini kullanarak, Kültür Bakanlığıyla yapacağı bir protokolle “Tokat Sahnesi” resmen hayat bulur.

İl Kültür Müdürümüz Adem Çakır’ın da bu konuda gerekli kolaylaştırıcı çabasının olacağından hiç kuşkum yok. Böylece, sanal dünyanın pençesindeki Z kuşağı başta olmak üzere bütün sanatsever Tokatlıların kalite tiyatro izlemesi de gerçekleşir.

Antik çağlardan günümüze kadar gelen tiyatro, dünyanın en eski sanatı olarak sürekliliği olan aktivite özelliğiyle Tokatımız buluşmuş olacaktır. Küçük dokunuş ve girişimlerle böylesine bir fırsatı yöneticilerimiz değerlendirecektir

Sayın valimiz, sayın belediye başkanımız ve sayın il kültür müdürümüze şimdiden teşekkür ediyorum.

 

 

.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: