Gündem

ÇAM : VALİLİK PERSONELİNİN PROMOSYON MAĞDURİYETİNDE VALİLİĞİN ADI VAR KENDİ YOK

BASK İl Temsilcisi Hayati ÇAM, Valilik personelinin promosyonu ile ilgili açıklama yaptı.

ÇAM. yaptığı açıklamada:”Çorum Valiliği ve Türkiye İş Bankası arasında 18.02.2021 tarihinde imzalanan protokol ile Valilik emrinde görev yapan personelin 3 yıllık maaş ve diğer ücret ödemelerinin Türkiye İş Bankası aracılığı ile gerçekleştirilmesi kararlaştırılmış, 12.04.2021 tarihinden itibaren personelin maaş ve ücret ödemeleri İş Bankası üzerinden yapılmaya başlanmıştır. İlgili protokolün imzalandığı 18.02.2021 tarihindeki ekonomik göstergeler ve ücretler doğrultusunda Valiliğimiz personeline 3.876-TL promosyon ücreti ödenmiştir.
Ancak; Ülkemizde yaşanan aşırı ekonomik dalgalanmalar, enflasyon ve fiyat artışları nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Makamı tarafından 01.01.2022 tarihinde Kamu personeline yapılan ücret iyileştirme ve maaş artış oranları kapsamında Türkiye İş Bankası aracılığıyla alınan maaş, ücret ve diğer ödemelerde öngörülemez artış yaşanmıştır.
Türkiye İş Bankasına yatan maaş, ücret ve diğer ödemelerin artması nedeniyle kurumumuz personeline daha önce ödenen promosyon bedeli piyasadaki dalgalanmalar ve kurum maaş, ücret ve diğer ödemelerine kıyasla çok altında kaldığından promosyon bedelinin de maaş, ücret ve diğer ödemeler doğrultusunda güncellenmesi gerektiği açıktır.
01.01.2022 tarihinde Kamu personeline yapılan ücret iyileştirme ve maaş artış oranları nedeniyle İlimiz Sağlık Müdürlüğü ile Yapı Kredi Bankası arasında 20-25 Ocak 2022 tarihleri arasında yapılan görüşmeler neticesinde İl Sağlık Müdürlüğü kurum personeline 5 yıllık dönem için 17.750-TL promosyon ücreti ödenmesi yönünde protokol imzalanmış olup, söz konusu yapılacak ödeme 1 yıllık bazda 3.550-TL ücrete tekamül etmekte olup, alınan bu ücret Valilik personelinin aldığı 3 yıllık promosyon ücretine denk gelmekte olup, bu sebeple Valiliğimiz personeli mağdur olmuştur.
Bu nedenle; Çorum Valiliği personeline Türkiye İş Bankasınca ödenen promosyon ücretlerinin ilgili promosyon hükümleri ile genelgeler ve Türk Borçlar Kanunun ilgili hükümleri kapsamında, güncellenen maaş-ücret ve diğer ödemeler oranında yeniden değerlendirilerek taraflar arasında ek protokol düzenlenerek ilave promosyon ücreti ödenmesi için Sendikamız tarafından 23.02.2022 tarihinde bir dilekçe ile Çorum Valiliğine müracaatta bulunulmuş, yapılan işlem sonucundan bilgi istenmesine rağmen bilgi verilmemiştir. 3071 Sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanuna göre 30 içinde yasal olarak bilgi verilmesi gerektiği açıktır. Yine 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanununda cevap verme süresi 15 gün olarak belirlenmiş ise de dilekçe konusu diğer kurumlardan bilgi alınacaksa ilave 15 günlük ek süre ile birlikte 30 gün içinde cevap verilmesi gerektiği belirtilmiş ancak 45 gün geçmesine rağmen bu kadar önemli bir konuda cevap dahi verilmemiştir. Sendika İl Temsilciliği olarak kurumların içerisinin boşaldığı liyakatsiz ve heybesi dolu idarecilerin atandığını biliyorduk. Ancak bu olay kamu kurumlarının geldiği durumu ortaya koyması bakımından önemli bir örnektir. Sözde büyük sendikalar bu konuda seyirci kalmayı tercih etmişler, Valilik personellerinin mağduriyetlerini görmezden gelmişlerdir. Sendika olarak Valilik yetkililerinin Valilik personelinin haklarına sahip çıkmaya çağırıyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: