Gündem

Meslek Liseleri Altın Bilezik Dağıtıyor

Son yıllarda özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerine ödenen kamu katkısının ülkedeki ekonomik göstergelerin çok altında kaldığını vurgulayan Özel Özel Eğitim Dernekleri Federasyonu konuyla ilgili açıklama yaptı.

Federasyondan yapılan açıklamada 2006 yılına kadar toplumdan izole edilen, evlerinden çıkamayan, sadece 35.000 engelli bireyin eğitim aldığı özel eğitim sektörümüz, günümüzde 525.000 engelli bireyin eğitim aldığı, 52.000 personelin istihdam edildiği, 800.000 engelli bireyin de rehabilitasyon sürecini başarıyla tamamlayarak topluma kazandırıldığı dünyaya örnek bir modele dönüştüğü vurgulandı. Yapılan toplantıda şu sözlere yer verildi:
“Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde bu günlere gelen bu güzel hizmet yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeni ile kapanma ile karşı karşıya kalmıştır. Bu tablo, hizmet alan özel gereksinimli bireyler, çalışanlarımız ve biz kurum sahipleri açısından telafisi mümkün olmayacak bir durumdur. Bu güzel hizmetin sürmesi için Hükümetimizin bütün kesimleri enflasyona ezdirmeme yönündeki kararları doğrultusunda kurumlarımızın da desteklenmesi hususunda gereğini bilgilerinize arz ederiz”

MEB, Açık öğretim ve meslek liselerine gönderdiği yazı ve öğrencilere yapılan duyuruda, Ülkemizin nitelikli iş gücü ihtiyacı çerçevesinde öğrencilerin; ilgi, istek, yetenek ve kişilik özelliklerinin ortaya çıkarılması, başarılı ve mutlu olabilecekleri bir mesleği seçmeleri için meslekler hakkında bilgilendirilmeleri, eğitim sistemi ile çalışma hayatı arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi ülkemiz insan kaynağının geliştirilmesi açısından büyük önem arz etmektedir denildi.
Bu kapsamda Mesleki eğitim merkezleri, ülkemizin meslek sahibi insan ihtiyacını karşılayabilmek adına çalışmalarını sürdürmekte olduğu kaydedildi.
1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu’nun 26’ncı maddesine göre: Ortaöğretim; ilköğretime dayalı dört yıllık zorunlu örgün veya yaygın öğrenim veren genel, mesleki ve teknik öğretim kurumları ile mesleki eğitim merkezlerinin tümünü kapsar. Bu okul ve kurumları bitirenlere bitirdikleri programın özelliğine göre diploma verilir. Ancak; mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin diploma alabilmeleri için Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenen fark derslerini tamamlamaları gerekmektedir.

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİNE KİMLER BAŞVURABİLİR?
Mesleki eğitim merkezi öğrencileri haftada 1 gün okulda teorik eğitim, 4 gün işletmelerde pratik eğitim alır. Bu doğrultuda mesleki eğitim merkezlerine kayıt olma şartları:
En az ortaokul veya imam hatip ortaokulunu bitirmiş olmak.
Sağlık durumu ilgili mesleğin öğrenimine elverişli olmak. Bu durum gerektiğinde sağlık/sağlık kurulu raporuyla belgelendirilir.
Kayıt olacağı meslek dalı ile ilgili bir iş yeriyle sözleşme imzalamak (Sözleşme imzalanacak iş yerinde “Usta Öğreticilik Belgesine” sahip bir usta bulunması gerekir).

KAYIT İÇİN YAŞ SINIRI YOKTUR.
Öğrenci kayıtları yıl boyu devam eder.
Mesleki eğitim merkezlerine nasıl başvurulabilir?
Başvuru şartlarını taşımak koşuluyla, mevcutta bir işletmede çalışanlar veya işletmede çalışmayıp mesleki eğitim almak isteyen adaylar kimlik bilgileriyle birlikte en yakın mesleki eğitim merkezine veya mesleki ve teknik Anadolu lisesine bizzat müracaat edebilir.
Herhangi bir İşletmede çalışmayanlar; mesleki eğitim merkezleri tarafından meslek seçimi ve işletme bulma konusunda rehberlik ve yönlendirme hizmeti alabilirler.
Mesleki eğitim merkezine kayıt; okul, işletme ve öğrenci/veli arasında “işletmelerde mesleki eğitim sözleşmesinin” imzalanmasıyla başlar.
Öğrenci e-MESEM sistemine okul tarafından kaydedilir.
Öğrenci kayıt olduğu andan itibaren meslek hastalıkları, iş kazalarına karşı sigortası ile maaşı başlar, öğrenim süresi boyunca devam eder.
Mesleki eğitim merkezlerine başvuru süreci ve aşamaları
Mesleki eğitim merkezleri tüm illerde bulunmaktadır.
En az ortaokul mezunu olan adaylar yıl boyunca kayıt yaptırabilir.
181 farklı dalda başvuru yapılabilmektedir.
Haftada 1 gün okulda teorik, 4 gün ise işletmelerde beceri eğitimi verilmektedir.

Çıraklık eğitimi 3 yıl, kalfalık eğitimi 1 yıl sürmektedir.
Mesleki eğitim merkezine devam eden 9,10 ve 11. Sınıf öğrencileri asgari ücretin en az %30’unu, 12. Sınıf öğrencileri asgari ücretin en az yarısı kadar maaş alırlar.
Mesleki eğitim merkezi mezunları “Ustalık Belgesi” ile “Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi diploması” alarak kendi iş yerlerini açabilirler.
Ustalık belgesine sahip olanlar çırak öğrenci istihdamı için “İş pedagojisi eğitimi” ile “Usta Öğretici” belgesine sahip olurlar.
Mesleki eğitim merkezine nakil işlemleri
9. sınıf öğrencileri ile ara sınıflarda olup aynı alandan mesleki eğitim merkezi programına nakil ve geçiş yapmak isteyen öğrenciler, bulundukları sınıf seviyesinden zamana bağlı olmaksızın ve dönem kaybetmeden nakil ve geçiş yapabilecek,
Farklı bir alandan veya diğer okul türlerinden nakil ve geçiş yapmak isteyen 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri ise ikinci dönemin başlangıcına kadar nakil ve geçiş yapmış olmaları halinde 10. sınıf viyesinden eğitime devam edebilecek. İkinci dönemin başlangıcından sonra nakil ve geçiş yapmak isteyen öğrencilerin mesleki eğitime hazırlık amacıyla yalnız işletmede mesleki eğitim almak üzere kayıtları yapılacak ve bu öğrenciler de ilgili okulun toplam öğrenci sayısına dâhil edilecek.
Bu öğrencilerin nakil ve geçiş işlemleri e-Okul sisteminden, Ortaöğretim Kurum İşlemleri / Bilgi Giriş İşlemleri / MESEM Öğrenci Aday Kayıt sayfasından yapılacak.
Başvurular ve meslekî eğitim merkezi irtibat numarası sayfamızda yer alıyor.

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ NE GİBİ AVANTAJLAR SAĞLIYOR?
34 Alan ve 184 farklı dalda mesleki eğitim imkânı
Ortaokulu bitirenlere zorunlu lise eğitimini mesleki eğitim merkezlerinde tamamlayabilme fırsatı
9. sınıftan itibaren iş kazaları, meslek hastalıklarına karşı sigorta
9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine asgari ücretin en az %30’u,
12. sınıftaki kalfalara asgari ücretin en az yarısı kadar maaş imkânı
Ustalık belgesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi diploması ve kendi iş yerini açma fırsatı
Mezun olduğu alanda %88 istihdam oranı
Kurumlarımızın koordinasyonu ve iş birliği ile Türkiye’de mesleki eğitimi yeni bir evreye taşıyoruz.

GELECEK MESLEKİ EĞİTİMDE!
Mesleki eğitim merkezlerine, mesleki ve teknik Anadolu liselerine, çok programlı Anadolu liselerine, spor liselerine ve güzel sanatlar liselerine bu bölümden ulaşabilir; il, ilçe ve okul türlerine yönelik arama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: