Gündem

“GÖZDAĞI VE ŞANTAJLAR KABUL EDİLEMEZ”

Geçtiğimiz günlerde Tokat gündemi Gazeteci ve yazar Kemal Vanlı’nın köşesine taşıdığı iddialar ile sarsılmıştı.

Tokat Valiliğinin de bu iddialara sessiz kalmayarak bazı ihaleleri iptal ettiği öğrenildi.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, iddialarıyla halkın çıkarlarını koruyan Kemal Vanlı’nın da tehditler aldığı öğrenildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Hitit Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği Başkanı Birkan Demirci; “Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Zor koşullar altında görevini yerine getirmek için çaba sarf eden gazeteci arkadaşlarımızın gözdağı ve şantajlarla sindirilmeye çalışılması kabul edilebilir değildir. Bizler halkın haber alma özgürlüğünün savunucusuyuz. Toplumu ilgilendiren konularda sessiz kalmayan gazeteci arkadaşlarımızın da her zaman yanındayız.

Bizim tek silahımız elimizdeki kalemimizdir, bu kalemin yazmasına herhangi bir şekilde engel olmaya çalışanların da her koşulda karşısında duracağız” dedi.

“ASLA SESSİZ KALMAYIZ”

Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve TGF Genel Başkan Yardımcısı Cemal İncesoyluer de durumla ilgili açıklamalarda bulundu.

İncesoyluer, yaptığı açıklamada: “İşi sadece gazetecilik olan arkadaşlarımızın; zaman zaman yazıları, haberleri ve habere ulaşma esnasında uğradıkları saldırılar, ne yazık ki toplum tarafından olağan olarak görülmeye başlamıştır. Bu tehlikeli bir olgudur.

Son olarak, gazeteci yazar Kemal Vanlı’nın “Olağan Şüpheliler” yazısından öğrendiğimiz tehdit, gözdağı ve şantaj öğelerini içeren söz ve tutumların asla kabul edilmesi mümkün değildir.

İster Tokat Gazeteciler Cemiyeti üyesi olsun, ister olmasın, Tokat Medyasındaki bütün fikir işçisi ve emekçisi gazeteci arkadaşlarımızın bu tür tutumu hak etmediğini/etmeyeceğini ön kabul olarak ifade ediyorum. İşi sadece gazetecilik olan, yazı ve haberlerinde yalan, iftira, tehdit, şantaj, küfür, hakaret unsurları bulunmayan salt Tokat değil, ülkemizin neresinde olursa olsun haklarını sonuna kadar savunacağımı ve amasız, fakatsız yanında olacağımızın bilinmesini isterim.

Bu bağlamda, cemiyetimizin üyesi Kemal Vanlı’nın bir yazısından dolayı, kendisine mafyavari davranışlar sergilenmesine asla sessiz kalmayız. Bu konunun muhataplar tarafından iyi anlaşılmasını umuyor ve kamuoyunun bilgilerine saygılarımla sunuyorum.” dedi.

 

Gazeteci Kemal Vanlı’nın köşe yazıları için tıklayınız: https://www.tokattan.com/m/profil/5/kemal-vanli

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: