Gündem

Tehlike Arz Eden Metruk Bina Yıkıldı

Çorum Belediyesi, Alaybey Sokak ve Üçtutlar Caddesi’nin kesiştiği noktada tehlike arz eden metruk binanın yıkımını gerçekleştirdi. Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan alınan onayın ardından tarihi nitelikteki metruk binanın yıkımını yapan Çorum Belediyesi, gerek trafik, gerekse halk sağlığı açısından önemli bir sorunu ortadan kaldırmış oldu.

Alaybey Sokak ve Üçtutlar Caddesi’nin kesiştiği noktada bulunan ve daha önceden bir kısmı çöken metruk bina yaya ve araçlar için tehlike arz ediyordu. Çökme tehlikesi sebebiyle binanın çevresinde koruma önlemleri alınmıştı. Metruk binanın yıkımı için yasal çalışmalarını tamamlayan Çorum Belediyesi, Anıtlar Kurulu’ndan gerekli onayı alarak yıkım çalışmalarını başlattı.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, tarihi özelliği bulunan binanın yıllardır kullanılmadığını ve metruk durumda olduğunu belirterek, “Şehrimiz için önemli adımlardan bir tanesi daha atıyoruz.” dedi.

Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan onay alındı

Binanın insan sağlığı ve kamu sağlığı bakımından da son derece sıkıntılı bir durum arz ettiğini dile getiren Başkan Aşgın, “Tarihi olması nedeniyle yıkılabilmesi mümkün değildi. Biz, yasal mevzuat gereği Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan gerekli tüm onayları aldık. Bütün planlarını ve projelerini hazırlamak suretiyle yıkıma hazır hale getirdik ve bugün de hamdolsun burayı yıkıyoruz. Yıkım ardından yolu da genişleterek buradaki trafiği rahatlatacağız.” dedi.

“Metruk binalarla ilgili çalışmalarımız sürüyor”

Şehrimizde buna benzer yerlerle ilgili çalışmaların devam ettiğini ifade eden Başkan Aşgın, “Mahallesinde metruk yapı olanlar bize ulaştığı zaman yasal işlemleri takip ediyoruz. Çalışmalar tamamlandığında önce mülk sahibi olan vatandaşa kendisinin yıkımı yapması yönünde ilgili yazımızı gönderiyoruz. Eğer mülk sahibi tarafından yıkım gerçekleşmezse belediye olarak biz yıkımlarımızı yapıyoruz.” dedi.

“Şehrimizin Tarihi Ruhu Yeniden Ayağa Kalkıyor”

Şehir meydanı projesi, Çöplü Arastası ve tarihi kültür yolu çalışmalarının da devam ettiğini hatırlatan Başkan Aşgın, “100 -150 yıl önce o meydan nasılsa adeta tarihten fışkırmış gibi aynı hale getiriyoruz. Çöplü Arası’ndaki çalışmalarımız devam ediyor. Birinci etabı tamamladık. Şimdi ikinci etabı da firmaya teslim ettik. O da gerekli cephe sağlıklaştırmalarını yapıyor. Güpür Hamamı’nın satın alınması da şehrimiz bakımından son derece kıymetli. Restorasyonu için de Kültür Bakanlığımıza devrini gerçekleştirdik. Kısa sürede orası da tekrar ihya olacak. Şehrimizin belki de en eski tarihi eserini ihya ediyoruz.” dedi.

Tarihi kültür yolu uygulama ihalesinin de bir ay içerisinde yapılacağını açıklayan Başkan Aşgın, “Tarihi Çorum Kalesi’nin bedenleriyle ilgili uygulama ihalemizi de bir ay içinde yapıyoruz ve Kaleyi de ayağa kaldırıyoruz. Bu çalışmalarımızla şehrimizin tarihi ruhunun yeniden ayağa kalkacak.” dedi.

Muhtar Bölükbaş’tan Başkan Aşgın’a teşekkür

Üçtutlar Mahalle Muhtarı Mehmet Bölükbaş da Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ile birlikte Alaybey Sokak’taki metruk binanın yıkım çalışmalarını inceledi. Başkan Aşgın’a teşekkür eden Muhtar Bölükbaş, “Şehrimizin kültürüne vermiş olduğunuz değerlerin farkındayız. Yaptığınız çalışmaları halk da biz de takdir ediyoruz. Vermiş olduğunuz hizmetlerden dolayı şahsınıza ve çalışanlarınıza teşekkür ediyorum.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: