Gündem

LEBLEBİNİN HESABINI MİLLETE VEREMEYENLER, HAKKA NASIL HESAP VERECEK?

Genç Parti İl Başkanı Engin Erenler, CHP Belediye Meclis üyeleri tarafından Başkan Aşgın’a yöneltilen ancak Başkan Aşgın’ın cevaplamadığı, AK Parti Başkanları Toplantısına götürülen leblebililerin ücretinin nereden karşılandığı ve ne kadara mal olduğu sorusunun cevaplanması gerektiğini ifade etti.

AK Parti Başkanlar Toplantısına leblebi götürülmesinin tanıtıma bir katkısının olmadığı gibi gereksiz bir masraf olduğunu belirten Erenler, leblebilerin ücretini Başkan Aşgın’ın cebinden ödemesi halinde kimsenin bir şey diyemeyeceğini ancak milletin cebinden ödemesi durumunda bunun hesabının da millete verilmesi gerektiğini anlattı.

Halkın parasının nerelere harcandığını bilmeye hakkı bulunduğunu anlatan Erenler, kışın yaklaştığını ve faturaların yanı sıra masrafların da katlanarak artmaya devam ettiğini hatırlatarak, Çorum’da verilere göre çok sayıda ailenin ekonomik durumu düşük olduğunu hatırlattı. Belediye tarafından bu ailelere verilen Sosyal Destek Kartı ile aylık 300 lira yardım yapıldığını hatırlatan Erenler, zaruri ihtiyaçlar olan yağ, salça, un, şeker, peynir, salça gibi malzemeler alındığında bu paranın yetmediğini söyledi.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’a bir evin zaruri mutfak ihtiyaçları için ne kadar gerekli olduğunu ve belediye tarafından verilen destek ile bu ihtiyaçların ne kadarının alınabildiğini soran Genç Parti İl Başkanı Engin Erenler, gereksiz harcamalar yerine bu ailelere biraz daha yardım yapılması gerektiğini söyledi.

Açıklamasında belediye tarafından yapılan zamlardan da söz eden Erenler, toplu taşıma özelken zam yapmamakta ısrar eden belediyenin toplu taşımayı üstlenmesinin ardından kendisinin de masrafların altından kalkamayarak iki kez zam yaptığını hatırlattı.

Verilen hizmetlere yapılan zamların ekonomik durumu iyi olanları değil, durumu iyi olmayanları etkilediğine dikkat çeken Erenler, “Toplu taşımayı aracı olmayanlar kullanıyor dolayısı ile yapılan zam da ekonomik durumu iyi olmayanlara yönelik yapılmış oluyor. Su konusunda her ne kadar Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın maliyeti 15 lira biz zararına veriyoruz dese de geçtiğimiz günlerde faaliyete geçen Eskiceköy’deki su terfi istasyonuna kurulan Güneş enerjisi santrali ile ilgili “Kendi kendine yetebilen bir belediye” demişti. Madem belediye kendi kendine yetebiliyor, Bayat Belediyesi bile 5 yıldır suya zam yapmazken Çorum Belediyesi neden yapıyor.

Dershanelerin kaldırılması ile birlikte etüt merkezi adı altında faaliyetler devam ederken, durumu iyi olmayan ailelerin çocukları bu etüt merkezlerinden yararlanamıyor. Çorum Belediyesi tarafından açılan kültür merkezlerinde çocuklara yönelik etüt imkanı sunulurken, bu hizmetlerden alınan ücretin artırılması sosyal belediyecilik anlayışına ne kadar sığmaktadır.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, açıklamalarının büyük bölümünde sosyal belediyecilikten ve Ali olmaktan söz ederken, Ali hizmetlerde isimden ibaret kaldı.  Yöneticilikte Hz. Ömer’in “Kenarı Dicle’de bir kurt aşırsa koyunu Gelir de adli İlahi sorar Ömer’den onu” sözünü sözde şiar edindiklerini iddia edenler halkın parasının hunharca harcanmasının hesabını nasıl vereceklerdir. Adalet bunun neresindedir? Dürüstlük bunun neresindedir” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: