Gündem

BASIN ETİĞİNE AYKIRI HABERE TEPKİ GECİKMEDİ

Çorum Taksiciler Minibüscüler ve Servisciler Oto Galericiler Esnaf Odasından servis ücretleri ile ilgili bir açıklama geldi. Mehmet Gayretli tarafından yapılan açıklamada; “Gazetecilikte temel işlevin, gerçekleri bulup bozmadan, abartmadan kamuoyuna yansıtmak olduğunu göz önünde tutarak;
Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez. Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olmaksızın yayınlanamaz.
Hususlarını göz önünde bulundurduğumuzda 21.02.2023 tarihli LEBLEBİ TV – ÇORUM HAKİMİYET ve ÇORUM TIME isimli basın kuruluşlarının yapmış olduğu haberi odamız olarak tüm servisçilerimiz adına kınıyoruz.
30 ay boyunca pandemi döneminde sezonu zarar ile geçiren, ödeme alınamadığından dolayı ödemelerini yapamadığı için borçları katlanan ve devletten yok denecek derecede destek alamayan bir sektörün bu şekilde asılsız suçlanması ahlak kurallarına aykırıdır.
06.02.2023 Tarihinde ülkemizde yaşanan üzücü afet karşısında kendi maddi ve manevi imkanlarıyla gönüllülük esasına dayalı çalışarak; deprem bölgelerine araçları ile giden, hatta öyle ki 2. Kez gitmeye maddi imkanı olmadığı için üzülerek sessiz kalan esnafımıza belediyemiz yetişmiş ve yakıt desteği vermiş, gece gündüz demeden tüm üyelerimiz deprem bölgelerine koşturmuştur. Ülkesine ve milletine olan bağlılığından dolayı ; malını ve canını esirgemeyen bir sektör üyelerine karşın “2 haftalık ara tatilde ücret isteniyor.”şekliyle konunun aslı araştırılmadan sırf haber yapmış olmak adına vatandaştan şu beyan geldi şekliyle haber yapmak, basın meslek ilkelerine uygun olmadığı gibi sosyal etiğe de aykırıdır, sektörümüz üyelerine çok büyük bir haksızlıktır. Ayrıca yukarda belirtildiği gibi soruşturmadan, araştırmadan, 15 tatil sömestri için zaten bir ücret alınmaz iken, onu da dahil ederek 2 haftalık ara tatil hususunu 1 aylık tatil ve buna karşı ücret isteniyor şeklinde haber yapılması da ayrıca yanıltıcı bir bilgi ve kelime oyunudur. Yine sadece leblebi tv haberi içerisinde geçen, “fırsatçı” tabirini tüm sektörümüz üyelerine kullanılmasının ise aşağılayan ve iftira niteliğinde olan bir ithamdır. Bir basın kuruluşu haber merkezine gelen iddiada yada beyanda sarf edilen kelimeleri adeta cımbızla seçip alarak, vatandaşların “fırsatçılık yaptığı iddia ettikleri servisçilere” ibaresi ile kışkırtıcı ve kasıtlı bir haberdir. Aynı zamanda ticari işletmeler olan basın kuruluşlarımıza soruyoruz; bizleri fırsatçılık ile suçlayan basın kuruluşları; reklam fiyat tarifelerini iki yıl önceki fiyattanmı yapıyorsunuz yoksa kaç kez zam yaptınız ?aynı şekilde açılışlardaki ücretlerinize hiç zam yapmadınızmı ? Bir çok sektörün zor zamanlardan geçtiği şu günlerde sizler toplumsal bir hizmet yapmak adına firmaların işlerinin artması ve ekonomiye canlılık gelmesi için klavye maliyeti olan sektörünüzde ne tarz ücretsiz iş yaptınız ? Yapmadı iseniz sizide mi fırsatçılık ve hainlikle suçlamamız lazım ?
Şu asla unutulmaması gereken bir gerçektir ki bil hassa öğrenci servisleri ambulans ve benzeri araçlar gibi trafikte öncelikli saygı gösterilmesi gerekli araçlar arasındadır veliler ve trafikteki diğer araçlara bu hususun anlatılması gerekirken fitne ve fesatçılık çıkarmak adına bu asılsız haberlerin yapılmasında ki artniyet nedendir? Bu haberlerin altında kaostan beslenen bazı sözde basın kuruluşlarının olduğunun üzülerek inancındayız.
İlgili basın kuruluşları yaptıkları haberlerde hem servisçi esnafımızı rencide etmekte, hem olayın doğruluğunu araştırmadan, soruşturmadan haber yapmakta ve ayrıca velilerimizin en kıymetlileri olan yavrularını emanet ettiği servisçilerimiz ile velilerimiz arasında sıkıntılar çıkmasına sebebiyet vermektedir. Oysaki gazetecilik bu olmamalı, kendileri hakkında ve yapmış oldukları sektörümüz ile ilgili haber hakkında odamız olarak ve bireysel esnafımızda ayrıca hukiki süreç başlatacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
Basın kanunu 14.maddeye dayanarak hakkımızda yapılan asılsız haberin düzeltilmesini talep etmekteyiz.
Servis ücretleri ile ilgili fırsatçılık değil, bilakis velilerimizin menfaatine olduğunu gösteren bir duyuru yayınlanacaktır.” denildi.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: