Gündem

FİKRİ NE İSE ZİKRİDE O MİŞ…

“Fikri ne ise zikri de o imiş.” misalimi demeli bilemedim, okullardaki sınav sistemine bakın hele ; “ kelebek sistemi sınav.” Amacı ne imiş ; aynı sınava giren aynı dersleri gören, aynı dönem öğrencilerinin yan yana, arka arkaya ve çapraz oturmalarına fırsat vermeyen sistemmiş. Lise, ortaokul ve ilkokullarda yapılan ortak sınavların öğrencilerin daha rahat olacakları şekilde oturmalarını sağlayan ve öğrenci yazılı kağıtlarını basan sınav dağıtım programıymış. Ne amaçlanmış bu sistem ile;
– Yapılan sınavlarda öğrenciler her sınavda başka bir sınıf ve sırada otururmuş.
– Öğrenci sınav kâğıtları, öğrencilerin adına basılı bir şekilde öğrenciye verilirmiş.
– Aynı dersi alan öğrenciler aynı sorularla aynı anda sınava alınırmış,
– Yürümekte zorluk çeken öğrenci sabitlenerek öğrencinin bütün sınavlarını kendi sınıfında gerçekleştirmesi sağlanabilirmiş.
– Kapasite yetmediği durumlarda öğretmen masasına öğrenci atanabilirmiş.
– Yeri değiştirilmek istenen öğrenci elle başka bir yere taşınabilirmiş.
– Belirtilen tarih ve saatte öğrencilerin nerede sınava girdiğigireceği tespit edilebilirmiş.
– Öğrencilerin sınava girip girmediği kontrol edilebilirmiş,
– Öğretmenler, sınav kâğıtlarını çoğaltma ve dağıtma işleriyle uğraşmazmış.
– Öğretmenler, sadece bir sınav kâğıdı ve cevap kâğıdı oluştururmuş,

– Sınıf olarak kullanılmayan mekânlarda (müzik odasında, laboratuvarda…) sınav yapılabilirmiş,
Mişte miş. Asıl amaç neymiş okullarda öğrencilerin kopya çekmesini engellemekmiş. Ya nasıl bir zihniyettir ki sen o yaşlardaki çocuklara suçlu muamelesi yapar gibi ceza kanunu uygular. Yani o yaştaki çocuğu şumu denilmek istenir ; “ sen sahtekarsın, sen kopya çekersin, emeğinle çalışarak puan almak nedir bilmezsin.” mi denilmek isteniyor. Ülkemizin kelebek kadar güzel ve masum çocuklarına reva görülen eğitim sistemine bak, bırakın öğretmenlerin yükü azalmasın, bırakın kağıtlar gerekirse elde yazılsın, bırakın öğrenciler aynı sınıf arkadaşları ile aynı sıralarda otursun, arkadaşının kağıdına bakmamayı yanında oturarak öğrensin, hatta kendi kağıdına bakan olursa yaptığın hoş bir davranış değil demeyi öğrensin, kopya çekmenin kötü bir şey olduğunu yaşayarak öğrensin. Bizse bu güzel çocuklara kopya çekmenin iyi bir şey olmadığını sözle telkin edelim, kopya çekerseniz başkalarının hakkına girersiniz diyelim, senin bu sınavı başaracak kapasiten var yeter ki çalış başarırsın diyelim. Ama ben sana güvenmiyorum sen kopya çekersin o yüzden sizleri ayrı ayrı oturtalım demeyelim. İşin kısacası hapishane misali bir yerlere kapatarak değil eğitimle geleceğe hazırlayalım. Güzel ahlakı öğretelim ki güzel ahlaklı geleceğimiz olsun. Bu çocuklar hepimizin çocukları ve hepimizin geleceğidir.
BİRKAN DEMİRCİ

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: