Cumhuriyet Halk Partisi Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, 19 Mayıs’ın Cumhuriyetin temeli, özü olduğunu vurgulayarak, “19 Mayıs 1919 Türkiye’nin başlangıç tarihi, emperyalizme bir meydan okuma; demokrasiye, özgürlüğe, bağımsızlığa ve cumhuriyete atılan en büyük adımdır. 19 Mayıs ruhu bugün halen yolumuzu aydınlatmaktadır” dedi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir açıklama yapan CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız, “19 Mayıs 1919, varolan yozlaşmış ve teslimiyetçi durumu reddederek bağımsız ve yeni bir hayat kurmak için yola çıkmanın günüdür” ifadesini kullandı.

Tahtasız, Türkiye’nin yaşadığı problemlerden kurtuluş reçetesinin Mustafa Kemal Atatürk’ü anlamak olduğunu belirtirken, Samsun’a çıkış gerekçelerinin yaşadığımız sorunların çözümüne dair fikirler olduğunu ifade etti. 

Gençlere seslenen Tahtasız, “İnanıyorum ki gençlerimiz, azim ve kararlılıkla, cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracağımız yarınların da yılmaz savunucusu olacaktır” dedi.

Tahtasız, açıklamasını şu cümlelerle sürdürdü:

“Mustafa Kemal Atatürk’ün, gençlere emanet etmek üzere, Cumhuriyet düşüyle çıktığı yürüyüşün, 19 Mayıs 1919’un 102. yıldönümündeyiz.

16 Mayıs 1919’da Dersaadet’ten ayrılarak Samsun’a doğru yola çıkan Mustafa Kemal Atatürk, ardından gelen idam fermanını halkın vicdanına sığınarak yırtıp atmış, bağımsızlık için ölümü dahi göze almıştır.

Bağımsızlığımızın nişanesi olan 19 Mayıs; emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı, onurlu bir direniştir. En karanlık gecede dahi yanan umut ışığıdır. 101 yıl önce parlayan bu ateş, bugün dahi güzel ülkemizin geleceğini aydınlatmaktadır.

Aklın ve bilimin ışığında, güçlü bir toplumsal dayanışma ile üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur. Dolayısıyla, bu ülkenin evlatlarının, hiçbir zaman umutsuz olmaya hakkı yoktur. Özellikle de gençlerimizin…

Çünkü Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu eşsiz günü hediye ettiği gençlerimize, geleceğimizi de emanet etmiştir.

Gençlerimizin de bu inançla hareket etmesi, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkemizden taviz vermeden, ülkemizin yarınlarını inşa etmesi gerekir.

Şanlı kurtuluş destanımızın ilk adımı olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun. Türkiye Cumhuriyetimizin doğum günü kutlu olsun.”

Tahtasız, 19 Mayıs Çarşamba günü saat 17.30’da Ayakkabıcılar Arastası’ndan başlamak üzere esnafın ve halkın katılım ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın kutlanacağını, Atatürk Anıtı’na kadar yürüyüş yapılacağını, bu esnada Kadeş Halk Oyunları Ekibinin de gösteri yapacağını bildirerek, saat 19.19’da ise hep birlikte İstiklal Marşı’nı okuyacaklarını bildirerek, tüm halkı 19 Mayıs ruhuna sahip çıkmaya davet etti.