Gündem

“ÇORUM, TARIMSAL ÜRÜNLERDE TİCARET MERKEZİ OLACAK”

Çorum Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Naki Özkubat, tarımsal ürünlerde ticaret merkezi olmak için bazı girişimler yaparak, birtakım projeleri hayata geçireceklerini belirterek, elektronik ortamdan ürün alım satımında Çorum’un bölge il olmasını sağlayacaklarını söyledi.
Çorum Hitit Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği (HGYD) Başkanı Birkan Demirci ve yönetim kurulu üyeleri, Ticaret Borsası’nda yapılan genel kurul sonucu güven tazeleyerek yeniden Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Naki Özkubat ile Meclis Başkanı Yılmaz Kaya’yı ziyaret etti.
Yılmaz Kaya ve Naki Özkubat ile bir süre sohbet eden Demirci ve beraberindekiler, hayırlı-uğurlu olsun temennilerini paylaşarak yeni dönemde başarılar diledi.

ÇKS’DE ZAMAN KAYBI ÖNLENDİ, İŞLEMLER TEK MERKEZDE YAPILIYOR
Ziyaret sırasında bir konuşma yapan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Naki Özkubat, Borsa’nın geçmiş dönemlerde yaptığı çalışmaları özetleyerek, yeni dönemdeki hedef ve projelerinden bahsetti.
Pandemi döneminde Çorum Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kullanılmak üzere PCR cihazı bağışladıklarını, cihaz sayesinde binlerce kişinin testinin yapıldığını anlatan Özkubat, “ÇKS işlemleri için çiftçilerimiz bazı kurumları ziyaret etmek zorunda kalıyordu. Bu da zaman kaybına neden oluyordu. Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Odası’nın katkılarıyla işlemleri tek merkezde topladık. Artık çiftçimiz tüm işlemlerini yarım saatte halledebiliyor” dedi.

ÇORUM, BÖLGENİN ARACI KURUMU OLACAK
Lisanslı depo ve lisanslı depoculuğun bir sonraki adımı olan Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) sistemi hakkında da bilgiler aktaran Özkubat, “Üyelerimiz ürünlerini satmak için ELÜS sistemine üye olmak zorunda. Çiftçilerimiz direk lisanslı depoya gidiyordu. Bizler de onlara yardımcı olmak için personelimizi lisanslı depoya yönlendirdik” dedi.
İsteyen her yatırımcının lisanslı depodan ürün alabileceğini, istediği zaman alıp istediği zaman satabileceğini dile getiren Özkubat, sisteme üye olunmasının ve yatırım hesabı açılmasının yeterli olduğunu, aidat almadıklarını, yatırımcıların buğday, mısır gibi her türlü ürünü elektronik ortamda alıp satabileceğini kaydetti.
Elektronik alım satımlar için TOBB’nin bir aracı kurum oluşturduğunu, Çorum’un da aracı kurum bölgesi olması için girişimlerde bulunduklarını ifade eden Özkubat, bu durumun Çorum’a başta istihdam olmak üzere birçok faydalar sağlayacağını vurguladı.
Özkubat, “Çorum’a kazandırılan depomuzun nakliyecimize, çiftçilerimizin hububat sezonunda ürünlerini daha iyi fiyata satmasına, ayrıca bu ürünü kullanan sanayicimizin ürün sanki kendi deposundaymış gibi bir güvenceyle çalışacak ve stok maliyetinden kurtulacak” dedi.
Lisanslı depoculuğun bir sonraki adımı olan e-Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) sistemi ile yatırımlarını değerlendirmek isteyenlerin Ticaret Borsası’na üye olması gerektiğini kaydeden Özkubat, “Üyelik aidatı yoktur. İstedikleri an ELÜS sisteminden yaz sezonunda ürün alıp, kış sezonunda satabilirler. Faizsiz bir kazançtır. Vergiden muaftır. Çorumluların ELÜS sistemine üye olmalarını istiyorum. Herkese katkı sunacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

AYÇİÇEĞİNDE FİYAT SORUNLARI ÇÖZÜME KAVUŞTURULDU
Çorum’da bu sene ayçiçeği üretiminin büyüt oranda arttığını sözlerine ekleyen Özkubat, hasat döneminden sonra yaşanan fiyat sorunlarının çözüldüğünü, alım sezonunu rahat bir şekilde atlattıklarını kaydetti.

SOĞUK HAVA DEPOSU ŞART
Çorum’da patates ve soğan üretiminin giderek arttığına işaret eden Özkubat, ürünlerin daha rahat pazarlanması için pazar alanı soğuk hava deposu konusunda da çalışmalar yaptıklarını bildirdi.
Özkubat ayrıca Borsa Satış Salonunda yenilikler yapacaklarını ve elektronik ortam işlemlerini daha sağlıklı hale getireceklerini anlattı.
Özkubat, Çorum’un tarımsal ürünlerde üretim ve ticaret merkezi haline gelmesi için çaba gösterdiklerinin altını çizdi.

DEMİRCİ’DEN “DONANIM VE TECRÜBE” TEŞEKKÜRÜ
Aynı zamanda Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı da olan Çorum Ticaret Borsası Meclis Başkanı Yılmaz Kaya da ilimizdeki tarım ve hayvancılığın mevcut durumu ile süt sektöründeki sorunlar hakkında bilgiler verdi.
HGYD Başkanı Birkan Demirci ise gerek Yılmaz Kaya’nın, gerekse de Naki Özkubat’ın tarım ve hayvancılık sektöründe büyük bir bilgi birikimi, donanım ve tecrübeye sahip olduğunu vurgulayarak, bu durumun Çorum için şans olduğunu söyledi.
Demirci, Kaya ve Özkubat’a görevlerinde başarılar diledi.
Kaya ve Özkubat ise ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek, Demirci ve beraberindeki heyete teşekkür etti.
Ziyarete; HGYD Başkanı Birkan Demirci’nin yanı sıra; Yönetim Kurulu Üyeleri; Uğur Urhan, Satılmış İnaç, Kubilay Olcan, dernek üyeleri; Cuma Şahin, Seyfettin Mete, Karabey Cirkin, Caner Ergan ve Özgür Düğmeci katıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: