Gündem

“FELAKETİ DAYANIŞMA İÇİNDE AŞACAĞIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum İl Başkanı Ümit Er, iktidarın, ülkemizde yaşanan deprem felaketinin ardından gerek koordinasyon sağlayamaması, gerekse daha önceki dönemde yaptığı imar afları ile asrın felaketini yaşattığını belirterek, böyle bir dönemde dayanışmaya, birlikteliğe önem verileceği yerde küfür ve hakaret dilinin tercih edilmesinin yanlış olduğunu kaydetti.

AKP İl Başkanının CHP ve kendisine yönelik eleştirilerine cevap veren Ümit Er, “Bu güne kadar hala tuvalet sorunu bile çözülemedi. On binlerce insan enkaz altında iken inşaat tartışması başlattınız. Toplumu birleştirmek, dayanışmayı güçlendirmek gerekirken, küfür dilini tercih ettiniz. Çok zor değil istifa etmek. Elbet bu halk bu enkazı da kaldıracaktır” dedi.

Halk can derdine düşmüşken, iktidarın eleştirilerin defterini tutmaya çalıştığına dikkati çeken Ümit Er, “halkın da bir defterinin olduğunu unutmayın” ifadesini kullandı.
CHP İl Başkanı Ümit Er’in açıklaması şu şekilde:

“TEK ADAM REJİMİ DEVLETİ FELÇ ETTİ”
“Acıların en büyüğünü yaşıyoruz. STK’sı, belediyeleri ne varsa birlik içerisinde yaraları sarmaya, derman olmaya Cumhuriyet Halk Partisi olarak katkı vermeye çalışıyoruz.
Felaketin boyutunu katmerleştirenler hiç kimse bir şey söylemesin, hiç kimse görmesin istiyorlar. İnternet siteleri kapatılıyor, birkaç tane muhalif kanala cezalar peş peşe gelmeye devam ediyor.
Asrın felaketini size anlatamamışız sayın başkan…
Depremin etkilediği 10 ilde imar affı kapsamında verilen yapı kayıt belgesi sayısı tam 294 bin 166 oldu. Adana’da 59 bin 247, Adıyaman’da 10 bin 629, Diyarbakır’da 14 bin 719, Gaziantep’te 40 bin 224, Hatay’da 56 bin 464, Kahramanmaraş’ta 39 bin 58, Kilis’te 4 bin 897, Malatya’da 22 bin 299, Osmaniye’de 21 bin 107, Şanlıurfa’da 25 bin 521 yapı kayıt belgesi verildi
“Vatandaşımızın sorununu çözdük” imar affı getirdik dediniz.
Peki bu imar affı neydi; vatandaş sadece kendi beyanıyla kaydı olmayan doğru bir biçimde yapılmamış, projesiz, izinsiz binasını ya da yapısını kayıt altına aldırabilmesi. İmar affı için reklam filmleri bile çekildi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı reklam yaptı, “kayıtsızca yapılan yapılar kayıt altına alınıyor devlet vatandaşı ile helalleşiyor.” O reklamda bir yaşlı teyze “benim yıkıldı yıkılacak bir binam var bunu da kayıt altına alıyor muşunu” diyor. Tabi ki devlet sizi de düşündü, sizi de imar affı kapsamına alıyor” diyerek insanları enkaz altında bırakmak asrın felaketi değil de nedir?
2002 yılından 2018 yılına kadar getirilen af yasaları genelde küçük çaplı düzenlemeler içerirken, 2018’de kritik Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde tarihin en büyük imar affına imza atıldı. 31 Aralık 2017 ve öncesinde yapılan tüm kaçak binalar, kişilerin beyanı esas alınarak affa uğradı. Böylece örneğin iki kat izni olan binasına 2 de kaçak kat çıkana, parası alınıp imar izni verildi. 10 milyona yakın başvurunun alındığı af sayesinde 26 milyar lira para toplandı. Hiçbir bilimsel literatüre uymayan, sadece tek adam rejiminin uyguladığı bu sistem onbinlerce yurttaşımızı enkaz altında bırakmıştır.
Birilerini zengin edip ranttan başka bir şey düşünemeyen iktidarı yönetenler her zamanki gibi yine muhalefeti sorumlu tutma çabasındalar. 20 yıldır iktidarda olup ülkeyi yönetemeyenler sorumluluklarını, yaptıklarını laf cambazlığı ile kamufle edip halkın gözünden kaçamazlar. Bir atasözünü hatırlatayım “Kaçamadın başkan.” Hak hukuk ve adaleti sana da anlatacağız.

HALKIN DA BİR DEFTERİ VAR

Kritik saatlerde 72 saat ordu devreye sokulmadı,
Yollar ulaşıma kapandı, hava alanları çalışmadı,
İletişim günlerce sağlanamadığı gibi twitter kapatılarak kurtarma operasyonlarına sekte vuruldu.
TTK maden kurtarmacıları deprem bölgesine götürülmediği için 30 saat sonra işe başlayabildiler.
Yardıma gelenlerle eşgüdüm sağlanamadı.
Koordinasyonsuzluk gelen yardımları organize edemedi.
Bu güne kadar hala tuvalet sorunu bile çözülemedi.
On binlerce insan enkaz altında iken inşaat tartışması başlattınız.
Toplumu birleştirmek, dayanışmayı güçlendirmek gerekirken, küfür dilini tercih ettiniz. Çok zor değil istifa etmek.
Elbet bu halk bu enkazı da kaldıracaktır.
Bu acılı günlerde gördüklerimizi yazıya döküp karamsarlıkları yükseltmek istemiyorum. Ancak halkın da bir defterinin olduğunu sakın unutmayın.

HALK CAN DERDİNDE
Durumun ciddiyetini kavrayamamış ezber cümlelerle bir yerlere mesaj çakmaya çalışıp, toplumu bölerek kendinize alan açma döneminiz çoktan bitti.
Halk can derdinde hala anlamadınız mı? “HALK CAN DERDİNDE”
Ülkemizi Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında akılla, bilgiyle, bilimle, hürriyetle, adaletle, vicdanla baştan kuracağız. Kimsenin şüphesi olmasın.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: