Köşe Yazıları

İÇİMİZİ TİTRETEN KİTAP: ŞEHİTLER ALBÜMÜ

Dün Tower Otel’de lasmanı yapılan bir kitap vardı ki, her bir sayfasını çevirdikçe içim titredi. Gencecik fidanların masum fotoğrafları, hemen yanı başında babaların veya annelerin şehit olan çocuklarıyla ilgili anekdotlar vardı.

Vali Dr. Ozan Balcı’nın kitap sevgisini bilmeyen-duymayan kalmadı. Kitap üzerine hassasiyetini hayranlıkla takip ederken, böylesine anlamlı ve gelecek kuşaklara kalacak bir eserin ortaya çıkmasındaki destek ve katkıları ayrı bir önem taşıyor.

Bu konuda, Vali Beyin ekibinde yer alan İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Özdemir’in de aynı hassasiyet içerisinde olduğunu biliyorum. Kitabın Başkenti Tokat’ta, özellikle Tokat Kitap Fuarının mimarı Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun da “Tokat Şehitler Albümü” kitabının paydaş olarak verdiği destek ve katkıyı da burada ifade etmek isterim.

Tokat Valiliği ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü 1999- 2019 yılları arasında görevi başında şehit düşen, Tokatlı 110 şehidin, aileleriyle görüşerek hazırlanan ‘Şehitler Albümü’, yukarda ifade ettiğim gibi, kuşaktan kuşağa miras bırakılacak çok değerli bir eser.

Tokat Valiliği koordinesinde 2’nci cilt olarak hazırlanan Şehitler Albümü’nün ilki 1989-1999 yılları arasında hazırlanmıştı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından 1999 -2019 yılları arasında şehit düşen Tokatlı 110 şehidin aileleri ile görüşerek şehitlerin anılarının ve resimlerinin olduğu ‘Şehitler Albümü’ lasmanında (tanıtım toplantısında),Tokat Valisi Ozan Balcı, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Kınay, 48’nci Piyade Alay Komutanı Albay Albay Ayhan Ocak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, şehit aileleri, gaziler ve medya mensupları katıldı.

Burada bir konuşma yapan Vali Ozan Balcı, “Şehitlerimizi anmak, bir anlamda gazilerimizi ve devlet, millet, ezan uğruna canlarını uzuvlarını veren kahramanları hatırladık. Bu vesile ile Barış Pınarı Harekatını gerçekleştiren kahraman Mehmetçiğimize de başarılar diliyoruz. Desteğimiz tam. Buda şunu gösteriyor, milletin içerisindeki ufak tefek ayrılıkları bırakıyor, söz konusu vatan millet olunca bir araya kenetleniyor. Bu da Türk milletinin büyüklüğünü gösteriyor” dedi.

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, konuşmasında Barış Pınarı Harekatının devam ettiğini hatırlatarak, Türk Ordusunun muzaffer olacağından hiç kuşku duymadığını ifade ederek, “Milletimizin en önemli karakterlerinden birisi de, böyle durumda birbirimize kenetlenip, Hep birlikte Türkiye dememizdir. Bu anlayış, hiçbir millette yoktur. “Tokat Şehitler Kitabı”, milletimizin daha önce bu coğrafyada nasıl bir mücadele ettiyse, bugünde aynı mücadeleyi vereceğini gösterdiğini ortaya koyan bir eserdir. Terör örgütlerini ülkemize karşı kullanan emperyalist ülkeler kim olurlarsa olsunlar, tarihte verdiğimiz savaşlarda görüleceği gibi, bugün de bu mübarek vatanımız için gözümüzü kırpmadan şehit olacağımızı gösteriyoruz. O bakımdan bu eser, yeni nesillerin dünde atalarının hangi bedellerle bu coğrafyada kaldığını göstermek bakımından çok önemlidir” diye konuştu.

“Tokat Şehitler Albümü” kitabıyla ilgili bilgiler veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Özdemir, eserin hazırlanışında çok titiz bir çalışma yapıldığını ve somut bilgiler ışığında hazırlandığını söyledi. Barış Pınarı Harekatının yapıldığı şu günlerde, bu kitabın yayınlanıyor olması, hem içerik hem de amaç adına müthiş bir zamanlama olduğunu düşünüyorum. Moral değerlerimizin yeniden hatırlatılması bakımından bu kitabın önem ve değerinin farkına varmalıyız.

Cemal İncesoyluer

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: