Köşe Yazıları

CHP’de son tango: Çete, dedi-kodu…


Sözcü gazetesinin başyazarı Rahmi Turan, asparagas ve yalan haberde sabıkalı Talat Atila’nın kurbanı olduğunu, gelen bilginin teyidini yapmadığını, özensiz davrandığını, bu sebeple Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP’li Muharrem İnce’nin yaptıkları eleştireli haklı bulduğunu yazarak, özür diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu olayda kendi ismi üzerinden CHP’nin kumpas kurmak istediğini, eğer CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüreği yetiyorsa, iddialarını ispat ederse ortaya cumhurbaşkanlığımı koyuyorum cümlelerini kurarak, resti çekti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesine giden CHP’linin Muharrem İnce olduğu dedikodu ve söylentisi hızla yayılması üzerine, İnce’den de zehir zemberek bir açıklama geldi. İnce, “CHP içinde akçeli işlere bulaşmış, ismim üzerine kumpas kuran bir çete var” dedi.

Bu konuda bir yazı kaleme alan Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, şunları dile getirdi: “Külliye’ye giden CHP’li haberlerinden ve Muharrem İnce’nin açıklamalarından sonra dün CHP’nin MYK toplantısı yapıldı. Haftalık olağan toplantıydı ama onu olağanüstü kılan son günlerdeki tartışmalardı.

MYK toplantısında bu gelişmeler ele alınıyor. Öncelikle merak edilen soruya yanıt vereyim. Muharrem İnce’nin disipline sevk edilmesi düşünülmüyor. Hele hele “Muharrem İnce ihraç edilsin” şeklinde bir hava hiç yok. Ama bazı MYK üyeleri söz alıp İnce’yi eleştiriyorlar. Eleştiriler özellikle İnce’nin “Genel merkezde bir çete var” iddiası üzerinden geliyor. Bazı üyeler söz alıp “Çete kimse açıklasın. Genel merkez töhmet altında kalıyor. Bu partinin bir MYK’sı var. MYK töhmet altında kalıyor. Parti bunun altında kalamaz. Ya Muharrem İnce bildiği bir şey varsa açıklasın, bunlar kimlerse isimlerini versin ya da parti bunun gereğini yerine getirsin” diye konuşuyorlar.

Bu arada ilginç bir durum oluştu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, iddiaların kaynağı olarak gösterilen gazeteci Talat Atilla’nın haber sitesi olan Türktime’da yazıyor. O nedenle Talat Atilla’nın kaynağı olarak Bülent Kuşoğlu’nu ima eden yorumlar yapılmış; Kuşoğlu Twitter hesabından “Bir internet sitesinde 10 yıldır yazmam da suç değil sanırım” diye bir açıklama yapmıştı. Toplantıdan sonra Bülent Kuşoğlu’nu arayıp “MYK’da bu konuda bir izahatta bulundunuz mu?” diye sordum.

“Zaten benden kimse şüphe etmez. Bu konuda bir açıklama yapmaya gerek duymadım” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, son gelişmelerle ilgili olarak MYK’da bir değerlendirme yapıyor. “Sarayın bir süredir CHP’yi karıştırmak istediğini biliyoruz. Bazı CHP’lilerin saraya gittiği yönünde duyumlar geliyordu. Bir süredir de bu yönde uyarılarda bulunuyordum” diyor. Kılıçdaroğlu, FOX TV’de neden “Doğrudur” dediğini izah etme gereği duymuyor. Ama “Zaten bir süredir söylüyordum. Devletin belli kurumları CHP’yi karıştırmak için görevlendirildiler. Kurultay sürecimizi provoke ederek kavgaların çıktığı, havada masaların, sandalyelerin uçuştuğu bir CHP görüntüsünün oluşmasını istiyorlar. Çünkü ‘İşte görüyorsunuz, CHP bu. Bunlara ülke mi teslim edilir, bunlar mı ülkeyi yönetecek’ görüntüsünü vermek istiyorlar. Bunun için sarayın talimat verdiğini biliyorum” diye konuşuyor.

CHP’de son tango: Çete, dedi-kodu üzerine oynanıyor. Daha çok, AK Parti, Cumhurbaşkanı ve CHP’li Muharrem İnce üzerine bir top çevrildi ama, bu tutmadı. Cumhurbaşkanı eski adayı Muharrem İnce’nin sert tepkisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Hodri meydan” demesi, söylenen çetenin oyununu bozdu. CHP genel merkezindeki Muharrem İnce korkusunun dağları aştığı da görüldü.

Bütün bunların yanında, iç siyasete dönük, daha doğrusu CHP’nin 2020 yılında yapacağı kurultayın hiçte kolay geçmeyeceği anlaşılıyor. Bu sefer, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğu’nun işinin zor olduğu gözüküyor. Güçlenmiş, cumhurbaşkanlığı adaylığında CHP’nin aldığı oyu katlamış bir Muharrem İnce var. Bu bütün hesapları, tango ve sirtakileri bozacağa benziyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: