Köşe YazılarıTokat'dan Güncel Haberler

TGF’nin bir Tokat hikayesi…

Yaklaşık 3 aydır Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, deyim yerindeyse Türkiye’yi adım adım geziyor. Gittiği her yerde de mesleki sorunlara ilişkin bir açıklama da bulunuyor. Daha önce de ifade ettiğim gibi Anadolunu basınının derdi sadece TGF ve Genel Başkanımız Yılmaz Karaca’nın sırtına kaldı. Diğer meslek örgütleri, bırakın basının sorunlarını yanlış uygulama ve kararlarına ilişkin tek bir laf edecek durumları yok.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca ile birlikte genel başkanvekili Cafer Esendemir ve genel sekreter yardımcısı Levent Altun’dan oluşan heyet, Perşembe günü Tokattaydılar. TGF heyetinde sabit ve değişmeyen iki isim var. Biri Başkan Yılmaz Karaca ile Levent Altun. Allah güç kuvvetlerini daim etsin. Bitmez tükenmez bir enerjiyle ayaklarına çektikleri makesonlarıyla Türkiye’yi karış karış dolaşıyorlar.

Tokat programı yoğundu. İlkin vali vekili Remzi Bey ziyaret edildi. Sonra, Tokat Belediye Başkanımız Av. Eyüp Eroğlu’na ziyaret gerçekleştirildi. Genel Başkanım Yılmaz Karaca ile Belediye Başkanım Eyüp Eroğlu’nun arasına asla girmem. Onlar hem dost, hem de abi kardeş gibidirler. Hal böyle olunca, sohbet uzadıkça uzadı. Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun makamında 45 dakkaya yakın bir süre kaldık. Tokat’ın değişen çehresi, hizmet ve yatırımlara ilişkin koyu bir sohbete tanıklık ettik. Yıl yıl bunu gözlemleyen Başkan Karaca, bu gözlemlerini başkan Eroğlu ile paylaştı. Tokatı her alanda, kılcal damarlarına kadar değiştiren, belediyecilik alanı bir çok proje ödülü alan Başkan Eroğlu, bu şehirde yaşayan herkesin bildiği gibi, bir libas gibi kendisiyle bütünleşen tevazuyu elinden bırakmadı.

Başkan Eroğlu’ndan sonra üçüncü durağımız Hürsöz Gazetesi sahibi İhsan Uluözlü oldu. Ordan da değerli dostum, sahibi olduğu Güneş Medya Grubunda Genel Yayın Yönetmenliği yaptığım gazeteci yazar Mehmet Aktğrk’ü ziyaret ettik. Güneş Televizyonunda uzun bir süre Mehmet Aktürk ile Polemik adıyla program yaptık. Mehmet Aktürk’nün sırtında bir çok gömleği vardır. Bana göre Tokat’ta en iyi siyasi okumayı yapan, aynı zamanda fiilen siyaset yapmış birisidir. Bu konuda kendisinden çok şey öğrendim. Güneş Gazetesi ve Heerilife Dergisinin de Genel Yayın Yönetmenliğini yaptım. Bu şehirde ilk defa böyle bir yayın organına Mehmet Aktürk ile birlikte imza attık. Toplam 21 sayı çıkardık.

Oradan da merkez ve ilçelerden yoğun katılımın olduğu Hıdırlık Kasrında bir akşam yemeğinin ardından TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca’nın yüksek volümlü basın toplantısı gerçekleşti. Bir çok yerde yayınlanan açıklama da genel başkanım Yılmaz Karaca özetle şunları söylüyordu:
“TGF Anadolu basınının çözümü noktasında pandemi koşullarına rağmen bir yıldır çalışmalarını sürdürüyor. Geçen ay Batı Karadeniz, Ege ve Akdeniz’in bir bölümünü gezdikten sonra İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu’yu gezerek meslektaşların sorunlarını yerinde tespit ederek kamuoyuna aktarmaya çalışacağız. 10 gün içerisinde yaklaşık 25 ili gezeceğiz. Anadolu basını yanıyor, yok oluyor. Hep söylüyoruz, söylemeye devam edeceğiz. Sorunlarının çözümü noktasında kimsenin kılı kıpırdamıyor. Bu nedenle gazeteciler kendi sorunlarına sahip çıkmalı. Gazeteciler kendi şehirlerinde milletvekillerine, siyasetçilere baskı uygulamalı. Artık eylem zamanı” dedi.

Amaç Anadolu basınını bitirmek mi?

Genel Başkan Yılmaz Karaca, hükümetin aldığı tasarruf tedbirlerini de eleştirerek, “Türkiye’de tasarruf edilecek birçok şey varken gazete bedeline yasak getirilmesi bizim kafamıza şunu getiriyor; Acaba, İletişim Dairesi Anadolu basınının yok olması için çaba mı harcıyor? Gazete, televizyon, radyo ve internet sitelerinin çok büyük sorunları var ancak gazete çalışanlarının sorunları daha büyük. Türkiye’de 10 binin üzerinde hem çalışıp hem de bilfiil işsiz olan basın çalışanları var. Çalışanların yüzde 70’i asgari ücret bile alamıyor. Biz TGF olarak basın çalışanlarına karşılıksız destek verilmesini istedik ancak duyan yok! Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı sayın Fahrettin Altun’un işleri çok olabilir ancak Anadolu basınını kendi haline bırakma hakkı yok. Tokat’tan sesleniyorum; lütfen Anadolu basınının sorunlarıyla ilgilenin” şeklinde konuştu.

İnternet gazeteciliği yasası mutlaka çıkmalı

Genel Başkan Yılmaz Karaca, internet gazeteciliği yasasının mutlaka çıkması gerektiğini de belirterek şöyle konuştu:
“Bu sektörde hakkı ile bu işi yapanlar da var ama 250 liraya alan alarak korsan yapan ve meslekle alakası olmayanlar mesleği rencide ediyor. Mutlaka en kısa sürede internet yasası çıkarılmalıdır. Bugün mecliste sosyal medya ile ilgili tartışma başlatıldı. Temenni ediyoruz ki internet yasası da çıkarılsın. Gittiğimiz her yerde siyasetçiler internet gazetecilerden şikayet ediyorlar. Şikayet etmeye hakları yok, çözecek olan onlardır.”

Değerli genel başkanım Yılmaz Karaca ve kıymetli heyetine, Tokat, Gazeteciler Cemiyeti ve tüm meslektaşlarım adına teşekkür ediyor, böylesine verimli geçen ziyaretlerinden onur duyduğumu hassaten ifade ediyorum.

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: