Köşe Yazıları

KARANLIĞA KÜFRETMEK YERİNE BİR MUM YAKMAK…

Sorun belli, Tokat’ın iş ve istihdam diye bir derdi var. Tokat’ın bulunduğu coğrafya ve ulaşım sorunu, fabrika merkezi olmasını olumsuz yönde etkiliyor. Yeni Havaalanının yapılıp hizmete sokulmasıyla belki bu sorun bir nebze olsun çözülmüş olacak.

Tokat, tarımsal ürünlerini ihraç edecek imkanlara sahip değil. Sadece tek bir seçeneği var, o da karayoluyla ürünü taşımak. Belki, tarımsal ürünler için bu yeterli olabilir. Mesela, en yakın liman Samsun’dur. Tokat-Samsun arası 230 kilometre, yaklaşık 3.5 saate tekabül eder. Tokat-Akkuş yolumuz var, bir türlü yapım aşamasına gelemeyen. Burada Tokat’a 193 kilometre ama, ancak 3-3.5 saati bulur Ordu Limanına ulaşabilmek.

Şayet, Tokat-Akkuş-Ünye yolu yapılmış olsa, 2 saatte Ordu’ya gidebilmek mümkün olacaktır. Durum tespiti anlamında, anlık vaziyetimiz şudur: Kargo uçaklarının inebileceği bir havaalanımız ve limanımız yok. Tek ulaşım seçeneğimiz karayoluyla.

Kendimizi avutmaya gerek yok. Bir iş insanı ve yatırımcı, Tokat’ta üretime yönelik her hangi bir fabrika yapmak isterse, önceliği ulaşımdır. Hammaddeyi Tokat’a makul sürede getirebileceği ve ürettiğini ihracat ve iç piyasaya sevk edeceği bir ulaşım ağı ve alternatifleri dikkate alır. Dışardan yatırımcı getirmek yerine, Tokatlı iş insanlarına sunulacak imkanlarla, Tokat’ta yatırıma teşvik etme yolu bir başlangıçtır. Nitekim, önceki gün Tokat(ta yapılanda buludur.

“Tokatlı İş Adamları ve Bürokratlar Tokat İçin Buluşuyor” adı altında gerçekleştirilen iş forumunun amacı da budur. Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen bu organizasyon, aslında “Niyet hayr, akıbet hayr” sözünün tam da karşılığı olmuştur.

Bu başlangıç ve çabayı küçültmenin kimseye bir faydası yok. Eksiği gediği olabilir. Başkaca, şöyle de yapılmalıydı denebilir. Ancak, şu zamana kadar böyle bir girişimin olmayışı, bütün haklı eleştirilerinin ertelenmesini gerektirir. Eleştiri yerine, bu girişime öneri gibi altın bir halka takmak varken, “Karanlığa küfretmek yerine bir mum yakmak” varken, kimilerinin tercih ettiği yöntem yanlıştır.

Tokat Belediyesi, Tokat Valiliği, Tokatlı İş Adamları ve Bürokratlar Derneği tarafından organize edilen iş forumu açılışı 19 Ekim 2019 Cumartesi günü Dedeman Otel’de gerçekleştirildi.

“TARIM, HAYVANCILIK VE TURİZM ŞEHRİN ÇIKIŞ NOKTASIDIR”

Toplantıya ev sahipliği yapan Başkan Eyüp Eroğlu, “Bu toplantılarda istiyoruz ki; şehrimizin bütün değerleriyle sivil toplumu, bürokratı, işadamı ve siyasetçisiyle hep birlikte beraberce oturalım bir değerlendirme yapalım. Hep birlikte beraberce doğru eksende Tokat’ımızı şehrimizi ortaya koyalım ve neler yapacağımızı burada kararlaştıralım” diyor.

Başkan Eroğlu’nun üç başlıkta topladığı konuşması, aslında hayata geçirilen projelerinde izahı şeklindeydi. Mesela, tarım diyor, bununla ilgili kendisinin öncülüğünde 4 belediye ile birlikte Bölge Sebze Hali kurdu. Mesela, hayvancılık diyor, Bölge Mezhaba ve Et Entegre Tesisi projesini hayata geçirdi. Mesela, turizm diyor, Kent Müzesi, Kanal Tokat ve Meydan Projeleri… Yeni dönemde de Bey Sokağındaki tarihi Tokat Evlerinin sağlıklaştırma restorasyon projesi, hepsi turizmin en temel alt yapılarıdır. Yani, başkan Eroğlu bu 3 ayrı başlığı söylem değil, icraat olarakta gösterdi.

Söz konusu formda bir konuşma yapan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, şunları da kaydetti: “Anadolu coğrafyasının en bereketli topraklarını barındıran, tarih öncesi dönemlerden günümüze dek farklı kültürlerin yaşama ve geçiş alanı olmuş, 6 bin yıllık tarihi olan Tokat’ın geçmişten günümüze birçok kültürel ve tarihi değeri içinde barındırıyor.

Tokat’ın il olarak gelişiminde üç hususu çıkış yolu olarak gördük. Şimdiye kadar bu hususlarda yatırımlarımızı tüm kurumlarla şekillendirdik. Bunlar; Tarım ve Tarıma dayalı sanayi, Hayvancılık ve Turizm. Turizm konusunda; Sulusokak, Halit Sokak ve Beysokağı’ndaki restorasyon çalışmalarımızı tamamlıyoruz. Bu sokaklarda Butik oteller oluşturmalıyız. Tokat’ın yöresel lezzetlerini, yemeklerini yedirebileceğimiz restoranlar açmalıyız.”

Özetle, “Tokatlı İş Adamları ve Bürokratlar Tokat İçin Buluşuyor” adı altında gerçekleştirilen iş forumu bir başlangıç, bir çığır, bir hedef belirmenin ilk adımıdır.

Cemal İncesoyluer

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: