Köşe YazılarıTokat'dan Güncel Haberler

BİR DE EZAN MI OKUYORSUN ULAN!…

Öyle diyordu Halil Sezai, dövdüğü 67 yaşındaki adama. Herkesin gözü önünde ve iki korumasından oluşan seyirci karşısında.

Oysa yanılıyordu Halil Sezai. Çünkü, bu hayvanlığını, pavyon kabadayılığını ve korkaklığını bastırmak için dövdüğü adama bir taraftanda en yakası açılmadık küfürler savuruşu, aslında toplumdan kendi savruluşuydu. Dövdü, doyasıya dövdü. Küfürler savurdu, ferahlayana kadar.

İlk darbeleri alan yaşlı adam, korktu ve kelimeyi şahadet getirdi. Öleceğini düşünmüştü o an. Kelimeyi şehadet getirmeyi ezan okumak olarak anlayan Halil Sezai, bir filimde imam rolünde oynamıştı. Şaka gibi.

Sanatçı, aktrist ve şarkıcı-türkücü olarak bazı kendini tarif edenler, ” Halkın içinde olmayı, halka inmeyi seviyorum” gibi cümleler kurarlar. Muhterem, sen ya da mensup olduğun ailen halk değil midir? Mesela Halil Sezai… Bulgaristan’ın “Paracık” köyünden göçmüş bir ailenin çocuğu. Ailesi aristokrat değil, burjuva hiç değil. Muhtemelen ırgatlık yapan bir babanın oğludur. Bunu küçümsemek için söylemiyorum. Ben de yoksul bir ailenin çocuğuyum ve yoksulum, hamdolsun. Benim kızdığım, geldiği yeri bilmeyişidir. Hayatta en çok yoksulları severim. Çünkü, onlara sürekli bir borcumuz vardır.

Semaye/para ne ırk, nede din imana bakar. Varsılsan pekala Bulgaristan’da paşa paşa yaşabilir. Ama Halil Sezai ailesi yoksul olarak Türkiye’ye gelmiş, tam da birşey oluyor derken, görgüsüzlüğü ve hayvanlığını ortaya döken iç dünyasının ezik sendromunu yaşamış. Türkiye’de biraz cebi para görüp, yaşam kalitesini artıracak ekonomiye kavuşurken, içindeki irini de kusmuş, bastırılmış duyguları da zuhur etmiştir. Seçkinci, elitist ve şımarık kişilik, kişiliksizliktir.

Bunları biliriz. Bunlara nevzuhur ya da sonradan görmede denilir. Olaydan dolayı özür dilerken, “Bir hayvanlık ettim” diyor Halil Sezai. O dediği için ben de kendisine hayvan dedim. Yoksa, asla hayvanlara bir hakaret kastım yok. Mesela, Halil Sezai özür dilerken, “İbnelik ettim, yavşaklık ettim, puştun tekiyim” deseydi eğer, ben de kendisine bu kavramlarla hitap ederdim.

Halil Sezai 41 yaşında. Dövdüğü adam 67 yaş dolaylarında. İdeolojisi, siyasi görüşü nedir bilmiyorum? Ancak, ne olursa olsun Türk Milleti bu tür ezik ve kişiliksizlere verdiği sanatçı payesini geri almayı da pekala bilir.

Bay Halil Sezai Paracıkoğlu… Küçücüksün, basitsin, zavallısın, iğdiş edilmiş eziksin…

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: