Köşe YazılarıTokat'dan Güncel Haberler

VALİ BALCI’YI DİNLİYORUM, GÖZLERİM KAPALI…

Orhan Veli Kanık’ın bu efsane şiirini tiyatro sanatçısı Müşfik Kenter’den dinlemiştim. “İstanbul’u dinliyorum, gözlerim kapalı” diyordu Orhan Veli. Muhteşem dizelerdir. Niye gözlerini kapattığını şiiri okurken anlıyorsunuz. İçselleştirmek, bir şehri beyin ve yüreğinizde hissetmenin yoludur, gözlerinizi kapatmak.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ile ne zaman bir araya gelsek, kendimi hızlı şarj edilmiş gibi hissediyorum. Gazeteci yaşadığı şehrin sorunlarını bilen insandır. Sevdalısı olduğum Tokat’ın ve bu şehirde yaşayan insanların derdini bilmeye kafa yoruyorum. Ne zaman umudum tükense, ne vakit çaresizliğin mengenesinde kıvransam Vali Ozan Balcı hızır gibi yetişiyor. Zaten sayın valinin namı diğer “Hızır Validir” adı. Bu toprakların çocuğu olarak sayın valiye moral vermemiz gerekirken, O bize moral ve umut oluyor. Kendi halime kalınca, Vali Balcının bu il için yaptıklarını ve onca anlattıklarını ancak gözlerim kapalı hatırlıyorum.

Ne demişti Orhan Veli:
İstanbul`u dinliyorum, gözlerim kapalı
Önce hafiften bir rüzgar esiyor;
Yavaş yavaş sallanıyor
Yapraklar, ağaçlarda;
Uzaklarda, çok uzaklarda,
Sucuların hiç durmayan çıngırakları
İstanbul`u dinliyorum, gözlerim kapalı.

İstanbul`u dinliyorum, gözlerim kapalı;
Serin serin Kapalıçarşı
Cıvıl cıvıl Mahmutpaşa
Güvercin dolu avlular
Çekiç sesleri geliyor doklardan
Güzelim bahar rüzgarında ter kokuları;
İstanbul`u dinliyorum, gözlerim kapalı.

Bir kaç kez yazmıştım. Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, merhum efsane Vali Recep Yazıcıoğlu’na çok benziyor demiştim. Tokatta üç yılını dolduran Vali Balcı, ardından yarım asırlık bir hikaye bırakacak. Hayata geçirdiği projelerle, insanımıza insanca dokunuşuyla, her daim büyük bir heyecanıyla, çalışkanlığıyla, enerjisiyle, hareketliliğiyle ve telaşıyla.

Rüzgar gibi bir 3 yıl geçti. Türkiye’ye mal olmuş ve örnek alınmış projeleriyle, bir o kadar da yapacaklarıyla… Vali Ozan Balcı’yı dinliyorum gözlerim kapalı. Bir bakıyorum çorak bir arazide, bir bakıyorum bir köyde. Bir bakıyorum yatırımcı getirmiş, Erbaa’yı tekstil şehri yapmaya yemin etmiş gibi. Kal valim, lütfen hiç değilse 1 yıl daha kal. Umudumuz oldun, eski retorik ve ezberleri bozdun.

Vali Balcı’yı dinliyorum, gözlerim kapalı. Lütfen sizi hem dinleyin hem de izleyin…

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: