Köşe Yazıları

Eroğlu’nun geri sayımı başladı…

Yeniden seçileli 10 ay oldu. İkinci dönemi için 71 proje vaadi vardı. Prestij ve vizyon projeler diyeceğimiz iki projesinin müjdesini dün verdi, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu…

Gümenek Millet Bahçesi ile Dartaş İçme Suyu Barajıyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Eroğlu,
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl başlattığı Millet Bahçeleri projesi kapsamında Türkiye’nin sayılı Millet Bahçelerinden birinin Gümenek bölgesinde yapılacağını söyleyen Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Gümenek’in 50 yıllık ağaçları olan düzlük eşsiz yapısıyla Karadeniz bölgesinde tek olan değerli ve eşsiz güzellikte doğal bir alan olduğunu belirtti.

Gümenek Millet Bahçesi Projesi 20 milyonluk maliyete tekabül eden ve doğrusu alan açısından belki de Türkiye’nin en gözde yeri olacak. Bu konuda, Başkan Eroğlu’nun açıklamaları özetle şöyle:
“Bu çalışma devam ederken Bakanlığımıza projenin yapımıyla ilgili bazı taleplerimiz olmuştu. Yaklaşık 20 milyonu bulabilecek bir projeydi. Bakanlığımız bize 5 milyonluk bir hibe vermişti. Geri kalan kısım belediyemizin yapması gereken rakamdı. En son 2 hafta oldu buradan teşekkürlerimi iletmek istiyorum; Yusuf Beyazıt, Özlem Zengin ve Mustafa Aslan kendileri Çevre ve Şehircilik Bakanımızı ziyaretinde Gümenek Millet Bahçesinden bahsederek projenin tamamının bakanlık uhdesinde yapılması konusunda ricacı oldular. Ve müjdemizi verelim Millet Bahçesi projesinin yapımının tamamını Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız kendi uhdesine aldı. Biz bu hafta içerisinde projeyi teslim edeceğiz. Ardından projenin yapımını bakanlık üstlenecek. Yaptıktan sonra da belediyemize devredecek ve Millet Bahçesi olarak işletmiş olacağız.”

Öte yandan, yerel seçimler sürecinde açıkladığı projeler arasında yer alan ve Tokat’ın içme suyu sorununu çözecek Dartaş Barajıyla ilgili açıklamalarda bulunan Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, “İçme suyu noktasında 25 yıldır Tokat’ta Baraj noktasında girişimler ve projenin takibi olmuştur. Sağolsun bizden önceki belediye başkanları da birçok defa çalışmalar yapmış. En son 2016 yılında bir protokol yapmıştık. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüz ki şuanda Tarım ve Orman Bakanlığımıza bağlı.. Bu protokol kapsamında Tokat’ın Dartaş Barajı ile ilgili belediye olarak; ‘biz bu içme suyunu istiyoruz’ demiştik. ÇED raporları, alan tespiti, rantabl olup olmadığı, nasıl bir içme suyu barajı olacağı çalışıldı. Ve 7-8 ay önce her şeyi bitti. Yatırım programına alınması gerekiyordu. Bunun da müjdesini verelim. Dartaş Mehmet Karaca Barajı’nın yapımıyla alakalı yatırım programına alınması gerçekleşti” ifadelerinde bulundu.

Deyim yerindeyse, yeniden seçileli henüz 10 ay olmasına karşın iki büyük projeye başlanılıyor. Anlaşılan o ki, Başkan Eroğlu ikinci döneminin geri sayımına başladı bile. “Durmak yok, yola devam” sözü, tam da Başkan Eroğlu için söylenmiş. AK Partinin bir çok aforizması, bir libas gibi üstüne giyinen Eroğlu, dinmek bilmeyen yoğun çalışmasından dolayı, en çokta ekibini yoruyor.

Ne ucuz propagandalar, ne yalan ve iftiralar Eroğlu’nun “Tokat sevdasını” törpüleyemedi. Belediyecilik, protokol değil gönül işidir. Her an halkla hemhal olma işidir. Daha iyi bir şehirde yaşamak için bunca uğraşıları göz ardı edemeyiz. “Engeli çengel yapma” gibi bir hoddamlık, siyasi görüşün esiri olmuş körlük, siyasi hizipçilik ve rekabetten kaynaklı vicdandan yoksun tutum, ego ve nefsine yenik düşerek yanlışlar silsilesi içinde olanlar, açtıkları yaraların da merhemi olamazlar. Çünkü, sorunun kendisi olanlar asla çözümün parçası olamaz.

Bu şehrin idarecilerin bu şehir ve şehirde yaşayanların hayat standardını yükseltmek, konforlu bir yaşamın kapısını açmak için ortaya koydukları icraatları, gözler kapalı ağız ishaline tutulmuşçasına karalamak, ne bu şehre nede Tokatlılara derde deva değildir.

Dar görü ile Hoşgörü arasında ki o ince çizgi içerisinde, herkes safını belirlemelidir.

Cemal İncesoyluer

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: