Köşe Yazıları

TRT Avaz da bir vali…

Bilmiyorum sizde izlediniz mi? Geçenlerde, TRT Avaz ekibi Tokat’taydı ve Vali Dr. Ozan Balcı ile bir röportaj gerçekleştirdi. Dron çekimleriyle önce Tokat’ın kuşbaşı görüntüleri, ardından Kanal Tokat’ın muhteşem görüntüleri yayınlandı.

Makamda yapılan röportaj da ise, bir valinin yönettiği ildeki konulara hakimiyetine tanıklık ettik. Mesela, 750 bin dönümlük hali hazırdaki ekilen verimli arazi ve ovaları, ilk 5 yılda arazi toplulaştırmalarıyla birlikte 400 bin dönümlük sulanabilir arazinin de ekilebilir hale geleceğini öğrendim. Bu durumda, Tokat’ın ovalarında toplam bir milyon 150 dönümlük arazinin ekilebilir hale gelmiş olacak. Bu rakamlar müthiş.

Vali Bey, TRT Avaz’a verdiği röportaj da diyor ki: Tokat, hem tarım, hem endüstriyel tarım, hem de kültür ve tarih birikimleriyle turizm bakımından bir potansiyel ilimizdir. 80’e yakın ürün çeşidiyle, sebze ve meyve üretimiyle ihracat yapabilecek bir potansiyele sahiptir. Tokat, verimli ovalarıyla narenciye hariç her türlü ürünü yetiştirmektedir. Devam eden arazi toplulaştırma ile birlikte, çok önemli bir ekilebilir araziye sahip olacaktır. Türkiye’de, özellikle domates-biber üretiminde ilk 3’e giren, bunun yanı sıra hububat ve şeker pancarı üretiminde de önemli bir potansiyele sahiptir. Turizm konusunda da, Danişment, Selçuklu, Osmanlı ve Antik eserleriyle, görücüye çıkarılacaktır. Doğanın en önemli oluşumlarından olan Ballıca Mağarası, artık dünyaca bilinmektedir.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı’nın heyecanı, TRT Avaz’a verdiği röportajda da açıkça görülüyordu. Kamuoyuyla paylaşılan 2023 Hedef Projelerinin bir çoğu adım adım hayata geçirildi. Eğitim, sağlık ve spor konusunda çok önemli yol alındı. Öyle ki, Milli Eğitim Müdürlüğünün projeleri, Bakan tarafından bütün ülke genelinde uygulanması için talimat verildiğini biliyoruz.

Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali kaptanlığında yürütülen eğitim projelerinin bir çoğu sahada hayata geçirildi. Spor Tokat, Eğitim Tokat, Kitap Tokat, Diyanet Tokat, Turizm Tokat ve Hızır Tokat gibi sosyal projelere ilişkin çalışmaların olumlu sonuçlarını şimdiden görüyoruz.

Tokat’ta Vali Ozan Balcı, başta Tokat Belediyesi olmak üzere STK, bütün kurum kuruluşlarıyla birlikte, herkesin katılımını sağlayan bir sinerji yakaladı. Buna rahatlıkla “Toplumsal Kalkınma” ve “Tokat Modeli” dememiz mümkündür. Yerel kalkınmanın temelinde, herkesin bu yelpazede olması vardır. Nitekim, son bir yılda bu modelin kağıt üzerinde “Eylem Planı” düzeyinde kalmadığı anlaşılıyor.

TRT Avaz’da heyecanlı ve süratli anlatımıyla Tokat’ın adeta emarını ortaya koyan Vali Ozan Balcı, Yeni Tokat Havaalanının hizmete açılmasıyla birlikte, Tokat’ın makus talihinin değişeceğini anlatıyor. Merkezi idare tarafından yeterince yatırım alamayan Tokat’ın, yerel yönetimler eliyle bir çıkış bulacağına inananlardanım. OSB’de de, yatırım ve istihdama yönelik çalışmalarıyla, Tokat’ın ekonomik gelişiminin üst seviyelere tırmanacağını da görebiliyoruz.

Zaman zaman yaptığım görüşmelerde, Tokat’a dair umudum yeşermiş, aynı kategoride bulunduğu iller arasında ipi göğüsleyeceğine inancım artmıştır. Şuanda yerel yönetimler ekibi, Tokat’ın en önemli şansıdır. Tokat ve Tokatlılar öteden beri gelen dedikodu alışkanlığından vaz geçip, yapılan iş ve hedeflenen projelere ilişkin destek ve katkı vermelidir.

Eleştiri yapmak kolaydır, eğer eleştirinin muhatabı mesela Vali Bey ise, hiçbir iş yapmasa, sadece rutin devlet işlerini yapsa, eleştirecek ne bulabiliriz? Ne yazık ki, Türkiye gerçeğinde böyle bir durum var. Oysa, hepimizin yapacağı şey, yerel yönetimlerin her birimindeki insanların bu çabalarına omuz vermeliyiz. Karanlığa küfretmek yerine, bir mumda biz nasıl yakarız derdinde olmalıyız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: